Մայիսյան եռատոն. Հայ ժողովրդի կյանքում մայիսի 9-ը հաղթանակի և խաղաղության տոն է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ժողովուրդը մայիսի 9-ին տոնում է եռատոնը՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակը, Շուշիի ազատագրման և Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանում ու Արցախում մայիսի 9-ին ծրագրված են մի շարք միջոցառումներ, որոնք հարգանքի տուրք կմատուցեն ինչպես հաղթանակները կերտած ու անմահացած հայորդիների հիշատակին, այնպես էլ այն մարդկանց, ովքեր ապրում են մեր կողքին ու աճող սերնդին քաջության ու սխրանքի դասեր տալիս:
Արցախ աշխարհում նշում են Շուշիի ազատագրումն ու պատմական հաղթանակները
Արցախում է ՀՀ նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս տոնական միջոցառումներ են նախատեսված. քայլերթով Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակից բարձրաստիճան պաշտոնյաները, քաղաքացիները կշարժվեն դեպի հուշահամալիր: Այնտեղ ծաղիկներ կխոնարհեն, ծաղկեպսակ կդնեն՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Մեծ հայրենականում, Արցախի պատերազմում զոհվածների հիշատակին: Շուշում ևս միջոցառումներ են նախատեսված, երեկոյան կլինի մեծ համերգ, որից հետո՝ հրավառություն:
Հայերը կերտեցին նաև Հայրենականի հաղթանակը
Հայրենական պատերազմի տարբեր ռազմաճակատներում կռվել ու հաղթանակում իրենց ավանդն են ունեցել 600 հազար հայորդիներ: Հայ ազգը տվել է 4 մարշալ՝ Բաղրամյան, Բաբաջանյան, Խուդյակով (Խամփերյանց), Աղանով և ԽՍՀՄ-ի մեկ ծովակալ՝ Իսակով։ 70 հազար հայ մարտիկներ պարգևատրվել են մարտական շքանշաններով ու մեդալներով, 27 շարքային զինվոր դարձել է փառքի շքանշանակիր, 104 մարդ արժանացել է խորհրդային միության հերոսի կոչման: Նելսոն Ստեփանյանն արժանացել է Խորհրդային Միության կրկնակի հերոսի կոչմանը:
«Հարսանիք լեռներումը» թույլ տվեց Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթին ծածանել եռագույն
Ուղիղ 26 տարի առաջ էլ մայիսի 9-ի առավոտյան հայկական ջոկատները հաջողությամբ ավարտեցին «Հարսանիք լեռներում» օպերացիան, որի արդյունքում ազատագրվեց հրաշագեղ Շուշին: Շուշիի ազատագրումն էլ բեկումնային դարձավ ղարաբաղյան պատերազմում և նախանշեց հետագա հաղթանակների ուղին: «Հարսանիք լեռներում» օպերացիայի արտասովոր անվանումը գալիս է նրանից, որ այդ ժամանակ պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը անիրագործելի էր համարում Կոմանդոսի և Սամվել Բաբայանի ներկայացրած Շուշիի ազատագրման մարտական պլանը, կարծում էր, որ նման օպերացիա իրականացնելը դեռ վաղ է ու պետք է դրան լավ պատրաստվել: Նրանք որոշել էին` Շուշին գրավելուց հետո լեռներում Վազգեն Սարգսյանի հարսանիքը կազմակերպել. այդպես էլ օպերացիան ստացել է «Հարսանիք լեռներում» պայմանական անվանումը:
Ազատագրական գործողություններն իրականացվել են 4 ուղղությամբ միաժամանակյա հարձակումներով: Մայիսի  8-ի գիշերը` ժամը 2.30-ին` Քիրսի ռազմական դիրքերը գրավելուց և Լաչին-Շուշի ճանապարհը հսկողության տակ վերցնելուց հետո, հայկական զորքը մտնում է Շուշի, և մայիսյան հերթական լուսաբացին բերդաքաղաքի Սբ Ղազանչեցոց եկեղեցու ավերված գմբեթին արդեն ծածանվում էր հայոց հաղթական եռագույնը: Այն նորանկախ Հայաստանի պատմության ամենափառավոր էջերից է:
Բանակը՝ մերօրյա անվտանգության երաշխավոր
Մայիսի 9-ին նշվում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձը: ԼՂՀ պաշտպանության բանակ պաշտոնապես ստեղծվել է 1992թ. մայիսի 5-ին, որով միավորվեցին դեռևս 1990թ. գործող անջատ ինքնապաշտպանական ռազմական միավորումները:

May – month of Armenian victories
YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. On May 9 the Armenian people celebrate a triple holiday - the victory of the Great Patriotic War, the Liberation of Shushi and the anniversary of the Artsakh Defense Army’s establishment, reports Armenpress.
A number of events are scheduled to take place in Armenia and Artsakh on May 9, which will pay homage to the fallen heroes and those who continue encouraging the new generation with bravery and valor.
Artsakh celebrates the Liberation of Shushi and historical victories
Newly-elected Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan visited Artsakh on May 9. Like every year, this year as well a number of festive events are scheduled: high-ranking officials, citizens will march from Stepanakert’s Revival Square to the Memorial. They will lay flowers and a wreath by paying tribute to the memory of heroes fallen in the Great Patriotic War and the Artsakh war. Events will also be held in Shushi, a great concert will take place in the evening.
Armenians had their contribution in the victory of the Great Patriotic War
Around 600, 000 Armenian soldiers also fought during the Great Patriotic War. 4 Marshalls and 1 Admiral from Armenia were commanding during those times. 70, 000 Armenian soldiers were awarded highest medals for their service, and 104 soldiers were named “Hero of the USSR”. Nelson Stepanyan was named “Double Hero of the USSR”.
“Wedding in the Mountains” – Historic Victory for the Armenian people
24 years ago on May 9, the Armenian forces accomplished the mission “Wedding in the Mountains”, liberating Shushi. The liberation was a turning point in the Nagorno Karabakh War, and was followed by numerous other victories.
During the night of May 8, at 2:30, after capturing military positions of Kirs and taking under control the Lachin- Shushi road, the Armenian forces entered Shushi. The Armenian flag is raised at the top of the St. Ghazanchetsots Cathedral (Cathedral of Christ the Holy Savior), marking the liberation of Shushi.
Army as our security guarantor
The anniversary of the establishment of the Defense Army of Artsakh Republic is also celebrated on May 9. The Defense Army was created on May 5, 1992.