Նախագահ Սարգսյանն անձնվիրաբար զոհված վեց զինծառայողի ընտանիքներին հանձնեց հետմահու շնորհված պարգևները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Զինված ուժերի կազմավորման 26-րդ տարեդարձին հետմահու պետական բարձր պարգևներ հանձնեց հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս անձնվիրաբար զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` պարգևատրման արարողությունը կայացավ Եռաբլուր հուշահամալիր-պանթեոնում:
«Այսօր մենք Եռաբլուրում ենք: Այս սրբազան տոնի օրը մեր պարտքն է գլուխ խոնարհել հերոսների հիշատակի առջև, ովքեր իրենց կյանքի գնով մեզ կյանք և ազատություն պարգևեցին: Վշտակից ենք մեր բոլոր զոհվածների ընտանիքներին և հարազատներին: Կոչ ենք անում սերունդներին՝ մշտապես վառ պահել նրանց հիշատակը, Հայաստանի ժողովրդի այս կարևոր տոնի խորհուրդն ու իմաստը:
Հավերժ փա՜ռք մեր հերոսներին: Կեցցե՜ն Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը»,-ներկաներին իր խոսքն ուղղեց ՀՀ Նախագահը:
Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած անվեհերության և խիզախության, կյանքին սպառնացող վտանգի պայմաններում ծառայողական պարտքն անձնազոհաբար կատարելու համար թիվ N զորամասի ծառայության պետ, փոխգնդապետ Գեղամ Հենրիկի Մանուկյանը հետմահու պարգևատրվեց «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալով:
Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած անձնվիրության և խիզախության համար թիվ N զորամասի դասակի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Սամվել Ժիրայրի Կարճիկյանը հետմահու պարգևատրվեց Մարտական ծառայության մեդալով:
Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած անձնվիրության և խիզախության համար թիվ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Արմեն Արտաշեսի Սաքանյանը հետմահու պարգևատրվեց Մարտական ծառայության մեդալով:
Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած անձնվիրության և խիզախության համար թիվ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Գարեգին Հակոբի Մինասյանը հետմահու պարգևատրվեց Մարտական ծառայության մեդալով:
Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած անձնվիրության և խիզախության համար թիվN զորամասի զինծառայող, շարքային Մհեր Արամայիսի Երզնկյանը հետմահու պարգևատրվեց Մարտական ծառայության մեդալով:
Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած անձնվիրության և խիզախության համար թիվ N զորամասի զինծառայող, շարքային Հրանտ Խաչատուրի Մանգասարյանը հետմահու պարգևատրվեց Մարտական ծառայության մեդալով:

Президент Саргсян передал семьям шести погибших военнослужащих награды, присвоенные им посмертно
В связи с днем Армянской армии в пантеоне  Ераблур членам семей 6 погибших  военнослужащих были переданы присвоенные им посмертно награды.
«Сегодня мы  в  Ераблуре. В этот священный день наш долг – склонить головы перед памятью тех, кто ценой собственной  жизни завоевали нам мир и свободу. Мы  разделяем скорбь родных всех погибших. Мы  обращаемся к грядущим поколениям с призывом – высоко чтить их память, смысл этого священного для армянского народа дня. Вечная слава героям! Да здравствуют Вооруженные силы Армении!», - сказал президент страны.
За мужество и отвагу, проявленные при защите  границ, самоотверженное выполнение  служебных обязанностей в условиях, опасных для жизни, начальник службы N-ской части, подполковник Гегам Генрикович Манукян посмертно награжден медалью «За службу Родине» I степени.
За самоотверженность и отвагу, проявленные при защите  границ, старший лейтенант N-ской части Самвел Жирайрович Карчикян посмертно награжден медалью «За боевую службу».
За самоотверженность и отвагу, проявленные при защите  границ, контрактный военнослужащий N-ской части, младший  сержант Армен Арташесович Саканян  посмертно награжден медалью «За боевую службу».
За самоотверженность и отвагу, проявленные при защите  границ, контрактный военнослужащий N-ской части, рядовой Гарегин Акопович Минасян посмертно награжден медалью «За боевую службу».
За самоотверженность и отвагу, проявленные при защите  границ,  военнослужащий N-ской части, рядовой Мгер Арамаисович Ерзнкян  посмертно награжден медалью «За боевую службу».
За самоотверженность и отвагу, проявленные при защите  границ,  военнослужащий N-ской части, рядовой Грант Хачатурович Мангасарян  посмертно награжден медалью «За боевую службу».