Գարո Փայլանը ներկայացվել է Նոբելյան մրցանակի
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Համշենուհի» համշենահայերի կանանց միջազգային միության անդամները դիմել են Նոբելյան հանձնաժողովին՝ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանին հանձնելու առաջարկով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է միության ղեկավար Սաիդա Օհանյանի հայտարարության մեջ:
«Այս տարի մեր կազմակերպությունը դիմել է Նոբելյան կոմիտե Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ շնորհելու առաջարկով Թուրքիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր (առաջադրված քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» կողմից) Կարո Փայլանին, մարդու՝ ով ողջ կյանքը նվիրել է հայ եւ մյուս բնիկ ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանության գործին՝ տարածաշրջանում:
Այսօր նա այն քչերից է, ով պատասխանատվություն է վերցրել պաշտպանելու մարդասիրական իրավունքները, բնիկներին, ազգային ու կրոնական փոքրամասնություններին»,- ասվում է հայտարարության մեջ: Նա նշել է, որ  Փայլանի կողմից ցանված խաղաղության սերմերը՝ տարբեր ազգությունների ու դավանանքների պատկանող մարդկանց միջեւ հանդուրժողականության ու փոխըմբռնման վերաբերյալ, տալիս են դրական արդյունքներ Թուրքիայի Հանրապետության հանրության մեջ: «Եւ այդ ամենը հակառակ այն իրական ճնշումների ու սպառնալիքների, որոնց ենթարկվում է նա իշխանություններին ենթակա ազգայնամոլական ու ծայրահեղական ուժերի կողմից: Վերջիններս պահանջում են նրանից դադարեցնել մարդասիրական ու քաղաքական ակտիվ գործունեությունը»,- նշել է Օհանյանը:
Նա դիմել է բոլոր մարդկանց, կանանց իրավունքների, ինչպես նաեւ մարդկային իրավունքների պաշտպան բոլոր կազմակերպություններին ու միություններին միանալ նախաձեռնությանը եւ ձայնը տալ Կարո Փայլանին: Բացի այդ, նա հորդորել է ինքնուրույն կերպով դիմել Նոբելյան կոմիտե՝ 2018 թ. Նոբելյան խաղաղության մրցանակի արժանանացնելու Կարո Փայլանին, որպես ժամանակաշրջանի մեծ մարդասերի եւ մարդկային իրավունքների պաշտպանի:
Հայտը ներկայացնելու վերջնաժամկետը 2018 թ. հունվարի 30-ն է:
«ՀԱՄՇԵՆՈՒՀԻ» համշենահայերի կանանց միջազգային միության նպատակը կանանց իրավունքների, հայ ժողովրդի նկատմամբ նրա բնօրրանում Արեւմտյան Հայաստանում՝ Համշենում, իրականացված ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման, ինչպես նաեւ մյուս բնիկ ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանությունն է, որոնք նրանց տրված է միջազգային իրավունքի սկզբունքների ու նորմերի համաձայն: Կազմակերպության համար մարդասիրական եւ համամարդկային ծրագրերը առաջնային նշանակություն ունեն:

Garo Paylan proposed to be nominated for Nobel Peace Prize
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS.  The “Hamshenuhi” (Hamshen-Armenian Woman) International Women's Association has applied to the Nobel Committee with a proposal to award Turkish lawmaker of Armenian descent representing Peoples' Democratic Party (HDP) with the Nobel Peace Prize, reads the statement issued by the President of the Association Saida Ohanyan.
“This year our organization has applied to the Nobel Committee with a proposal to award Nobel Peace Prize to the member of the Turkish parliament (representing pro-Kurdish Peoples' Democratic Party) Garo Paylan – an individual who has dedicated his life to the protection of the rights of the Armenian and other indigenous peoples of the region.
“Today, Paylan is one of the few people who undertake responsibility for protecting the human rights of indigenous peoples, religious and ethnic minorities” reads the statement.  Saida Ohanyan noted that the peace seeds sown by Paylan for the mutual understanding and tolerance between the representatives of different nationalities and religions are giving positive results in the Turkish public. “And despite all the actual pressures and threats he has suffered from nationalist and extremist forces who are all linked to the authorities who demand him to end his human and political activities”, Ohanyan said.
The association calls on all institutions and organizations protecting goodwill, women’s rights and human rights in general to participate in this initiative and to vote for Garo Paylan or make individual submissions suggesting Paylan’s nomination.