Արցախյան շարժման 30-ամյակին նվիրված գիտաժողովին կմասնակցեն միջազգային հեղինակավոր մասնագետներ, մեդիա ոլորտի ճանաչված դեմքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում փետրվարի 23-ին կանցկացվի խոշոր միջազգային գիտաժողով` նվիրված Արցախյան շարժման 30-ամյակին: Մասնակցելու են բազմաթիվ հեղինակավոր մասնագետներ տարբեր երկրներից, գիտական ինստիտուտներից: Մասնակցության իրենց համաձայնությունն են տվել մեդիա ոլորտի ճանաչված դեմքեր: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը:
«Մենք շեշտադրում ենք, որ Արցախյան շարժումը միայն ինքնորոշման իրավունքի համար ծավալված շարժում չէր, այն ազգային ազատագրական պայքար էր, որը տրամաբանորեն հանգեցրեց Հայաստանի անկախացմանը: Ամենակարևորը, կցանկանայինք լսել մեր միջազգային գործընկերների, արտասահմանյան մասնագետների խոսքն Արցախյան շարժման վերաբերյալ»,-ասաց Աշոտ Մելքոնյանը:

Famous international specialists, media figures to attend conference dedicated to 30th anniversary of Artsakh movement
Famous international specialists, media figures to attend conference dedicated to 30th
anniversary of Artsakh movement
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. Major international scientific conference will be held in Yerevan on February 23 dedicated to the 30th anniversary of the Artsakh movement.
Ashot Melkonyan, director of the History Institute at the National Academy of Sciences, told a press conference in Armenpress that a lot of renowned international specialists from different countries, scientific institutions will attend the conference. In addition, the conference will also be attended by famous media figures.
“We emphasize that the Artsakh movement was not only a movement for the right to self-determination, it was also a national liberation struggle that logically led to Armenia’s independence. We most importantly would like to hear the words of our international partners, foreign specialists about the Artsakh movement”, Ashot Melkonyan said.