Հայ ժողովուրդը կարիք չունի ապացուցելու իր բազմադարյա պատմությունը. Ղազախստանի ազգային արխիվի ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի ազգային արխիվի կինոֆոտո փաստաթղթերի եւ ձայնագրությունների բաժնի ղեկավար Ալլա Սեիթովա հիացմունքով է խոսում հայկական ճարտարապետական կառույցների մասին: Նա առաջին անգամ Հայաստան էր ժամանել մասնակցելու հունիսի 21-ին մեկնարկած Արխիվների միջազգային խորհրդի եվրասիական տարածաշրջանային բաժանմունքի 18-րդ համաժողովին, որը համախմբել էր Արխիվների միջազգային խորհրդի եվրասիական տարածաշրջանային բաժանմունքի անդամ 12 երկրներից 9-ի պետական արխիվային ծառայությունների ղեկավարներին և ներկայացուցիչներին:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը յուրահատուկ կերպով պահպանել ու սերունդներին է փոխանցում իր բազմադարյա պատմական ժառանգությունը:
«Առհասարակ արխիվային ոլորտում աշխատող մարդիկ այն մարդիկ են, ովքեր հիմնականում գումարի համար չէ, որ աշխատում են. դա  բիզնես չէ, դա երկրի վավերագրական ժառանգության պահպանման գաղափարն է, եւ  մենք նվիրում ենք մեր կյանքն ու գործունեությունը այդ գաղափարին՝ պահպանել մեր պատմությունը: Այս առումով Հայաստանի առաջ ես խոնարհվում եմ. հայ ժողովուրդը կարիք չունի ապացուցելու իր բազմադարյա պատմությունը. ես այցելել եմ մի քանի վայրեր, եւ կարող եմ ասել, որ այստեղ ճարտարապետությունը շնչում ու ապրում է:  Առաջին անգամն էի Երեւանում եւ չգիտեի, որ նման յուրօրինակ քաղաք է այն: Այստեղ կյանքը լիովին այլ է, գեղեցիկ ու բաց մարդիկ են հայերը, ում օգնության դիմելու դեպքում կբռնեն քո ձեռքից ու կտանեն քո ուզած վայրը: Երեկոներն այնքան հանգիստ  ու անվտանգ են, մեծերը, երիտասարդներն ու փոքրերը հանգիստ զբոսնում են: Հենց սա եմ ես անվանում  ազգային արժանապատվություն: Եվ թեկուզ թող մեքենաները կուտակվեն, անընդմեջ խցանումներ լինեն, բոլոր մեծ քաղաքներում է այսպես, բայց Երեւանը յուրահատուկ է, այն ապրում է արժանապատվությամբ ու բարությամբ»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց նա:
Ալլա Սեիթովան պատմեց, որ Ղազախստանի ազգային արխիվը դեռեւս 1943 թվականից  երկրում գործող միակ մասնագիտացված արխիվն է, որում պահպանված է Ղազախստանի ողջ պատմությունը՝ պատերազմ, ռեպրեսիա, զարգացում եւ այլն:
«Մենք հետաքրքիր նախագծեր ենք անում, ինչպես օրինակ ցուցահանդեսներ մետրոյում՝ այդպես ավելի լավ ներկայացնելով այդ պատմական էջերը: Շատ նյութեր ունենք՝ նվիրված օրինակ այնպիսի միջոցառումներին, ինչպիսիք են հայկական արվեստի տասնամյակը Ղազախստանում, եւ նույնը՝ Հայաստանում ղազախական արվեստի մասին: Սրանք կադրեր են այն ժամանակներից, երբ հայտնի երգիչները, դերասանները,  կոմպոզիտորները, գրողները գալիս էին մեզ մոտ,  մենք ունենք Ռուբեն Անդրեասյան, ով Ղազախստանում ռուսական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն է. նա մեր հպարտությունն է, մեր սիրելին: Երբ ինձ հարցնում են՝ այս կամ այն նյութն ունեք ձեր արխիվում, ասում եմ՝ մենք ամեն ինչ ունենք, եւ ես վստահաբար  չեմ ստում»,-ասաց Ղազախստանի ազգային արխիվի կինոֆոտո փաստաթղթերի եւ ձայնագրությունների բաժնի ղեկավարը՝ նշելով, որ նյութերը տեղափոխում են ժամանակակից կրիչների վրա, դրանք մարդկանց համար հասանելի դարձնում համապատասխան կայքում:
Ալլա Սեիթովան ցանկանում է, որ այս ոլորտում հայ-ղազախական համագործակցությունը ավելի ընդլայնվի, Հայաստանն ու Ղազախստանը համատեղ նախագծեր իրականացնեն, քանի որ ներկայումս  ավելի շատ հնարավորություններ կան դա անելու համար:
«Ես օրինակ երազում եմ համատեղ մի մեծ ֆոտոալբոմի ստեղծման մասին: Եթե մենք ցուցահանդեսներ անենք, դա հնարավորություն է ավելի լայնորեն ներկայացնելու մեր ունեցածը»,-եզրափակեց Ալլա Սեիթովան:

Armenian people do not need to prove their centuries-old history - representative of Kazakhstan’s National Archive
Armenian people do not need to prove their centuries-old history - representative of
Kazakhstan’s National Archive
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. Alla Seitova - Director of Film and Photo Documents division of the National Archive of Kazakhstan, speaks with admiration about Armenian architectural structures.
She has arrived in Armenia for the first time to take part in the 18th Forum of Eurasian Regional Division of the International Council on Archives which launched on June 21.
According to her, Armenia and the Armenian people maintained their centuries-old historical heritage in unique way and transferred it to generations.
“In general people in archival field are people who are mostly not working for money: it’s not a business, it’s the idea of maintaining the country’s documentary heritage, and we devote our life and activity to that idea which is to maintain our history. In this sense, I bow to Armenia: the Armenian people do not need to prove their centuries-old history. I have visited several places, and I can say that the architecture breathes and lives here. This was my first visit to Yerevan and I didn’t know it is such a unique city. Life here is completely different, beautiful and Armenians are open people. Evenings are very calm here, elderly people, youth and children are walking very calm. I consider this as a national dignity. Yerevan is unique, it lives with dignity and kindness”, Alla Seitova told Armenpress.
She informed that the National Archive of Kazakhstan is the only specialized archive in the country operating since 1943 which maintains the entire history of the country – war, repression, development and etc.
“We are carrying out interesting projects, for instance expos in metro by better presenting these historical pages. We have a lot of materials dedicated for instance to events such as the 10th anniversary of the Armenian art in Kazakhstan, and the same in Armenia on the Kazakh art”, she said.
Alla Seitova wants the Armenian-Kazakh cooperation to more expand in this field, Armenia and Kazakhstan to implement joint projects since now there are much more opportunities to do that.
“For instance, I dream of creating a joint photo album. If we hold exhibitions, it’s a chance to more broadly present what we have”, Alla Seitova added.