Պատրաստ ենք համաչափ պատասխանել պատերազմի սանձազերծման ցանկացած փորձի. ՀՀ Նախագահ
ՄՈՍԿՎԱ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը, որպես Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխավոր, ստիպված է ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում հավասարակշռությունը պահելու և նոր էսկալացիա թույլ չտալու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ելույթ ունենալով Մոսկվայի միջազգայի հարաբերությունների ինստիտուտի ուսանողության և պրոֆեսորադասախոսական կազմի առջև:
«Միաժամանակ մենք պատրաստ ենք համաչափ պատասխանել պատերազմի սանձազերծման ցանկացած փորձի: Պատերազմը խնդրի լուծման ճանապարհ չէ: Բանակցություններին այլընտրանք չկա: Հայաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի հետ շարունակելու է աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ»,- շեշտեց ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով` անվտանգության հարցերը շարունակում են խիստ ակտուալ մնալ Հայաստանի համար:
«Մինչև 2016թ-ը մեր գործընկերները մեզ վստահեցնում էին, որ պատերազմական քարոզչությամբ ու հակահայկական հիստերիայով Բաքուն իր ներքին քաղաքական խնդիրներն է լուծում: 2016թ-ի ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված քառօրյա ռազմական արկածախնդրությունը Բաքվի հենց այդ բազմամյա միլիտարիստական քարոզչության մարմնավորումը դարձավ` հակադրվելով սեփական հողի վրա սեփական ճակատագիրն ազատ տնօրինելու՝ Արցախի ժողովրդի ցանկությանը»,- ընդգծեց Հանրապետության Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի ներկայացմամբ` Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ապրիլյան պատերազմից հետո Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթնաժողովների ընթացքում հստակ ընդգծվեց 1994-1995 թվականների եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի խստագույն պահպանման անհրաժեշտությունը:
«Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց նաև հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտման միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի և ԵԱՀԿ դիտորդների քանակի ավելացման շուրջ: Սակայն Ադրբեջանը, ինչպես և նախկինում, խուսափում է այս պայմանավորվածությունների կատարումից»,- ընդգծեց երկրի ղեկավարը:

We are ready to adequately retaliate to any hostile move – President of Armenia
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Armenia, as the security guarantor of the people of Nagorno Karabakh has to make efforts to preserve the balance of power in the region and to prevent new escalations. The correspondent of “Armenpress” reports President of Armenia Serzh Sargsyan announced in his speech in front of the students and professors of the Moscow State Institute of International Relations (MGIMO).
“At the same time we are ready to adequately retaliate to any attempt of unleashing war. War is not a way out. There is no alternative to negotiations. Armenia, together with the OSCE Minsk Group Co-chair states, Russia, the United States and France will continue efforts aimed at exclusively peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict”, the Armenian President said.
According to him, security issues remain actual topics for Armenia.
“Our partners used to assure us until 2016 that by militaristic rhetoric and anti-Armenian hysteria Baku tries to solve its domestic political issues. The 4-day military adventurism launched by Azerbaijan in April, 2016 against Nagorno Karabakh was the materialization of the propaganda, which came against the wish of the people of Artsakh to decide their fate freely in their motherland”, the President of Armenia stressed.
Serzh Sargsyan reminded that during the Vienna and St. Petersburg summits following the April war the strict abidance to the trilateral agreements of 1994/95 was highlighted.
“Another agreement was reached over installing mechanisms investigating ceasefire violations in the conflict zone and expanding the number of OSCE observers. But Azerbaijan, as in the past, evades from the implementation of these agreements”, the Armenian President noted.