ՀՀ Նախագահն ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիտորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի մասով համազեկուցողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 23-ին  ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիտորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի մասով համազեկուցողներ Ալան Միլին և Ջուզեպպե Գալատիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը կարևորել է փաստահավաք առաքելության հետ պարբերական դարձած հանդիպումները, որոնք, նրա համոզմամբ, հնարավորություն են ընձեռում անդրադառնալու Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին, տվյալ ժամանակահատվածում արձանագրված արդյունքներին, ինչպես նաև լսելու եվրոպական արժեհամակարգին քաջածանոթ մարդկանց գնահատականն ու անաչառ տեսակետը: Նախագահը բարձր է գնահատել համազեկուցողների դերակատարությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների մշտադիտարկման հարցում և շնորհակալություն հայտնել իրականացվող աշխատանքի համար:
Համազեկուցողները գոհունակությամբ են փաստել, որ Հայաստանում խորհրդարանական ժողովրդավարություն հաստատելու ուղղությամբ առաջընթացը բավականին արագ և հետևողականորեն է իրականցվում, թեև, ըստ նրանց, դեռևս որոշ փոքր խնդիրներ կան լուծելու: «Պարո՛ն Նախագահ, այս ընթացքում Ձեր դերակատարությունը Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացներն առաջ մղելու գործում, իսկապես, շատ զգալի է եղել: Մենք ցանկանում ենք Եվրոպայի խորհրդի անունից պաշտոնապես հրավիրել Ձեզ այցելել Եվրոպայի խորհուրդ և ԵԽԽՎ-ում խոսել Հայաստանի մասին»,- հանդիպման ժամանակ ասել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի մասով համազեկուցողները: Հանրապետության Նախագահը շնորհակալությամբ է ընդունել հրավերը, ընդգծելով, որ դա լավ հնարավորություն է բարձր ամբիոնից ներկայացնելու Հայաստանում իրականացված աշխատանքներն ու դեռևս առկա խնդիրները:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններից հետո օրենսդրության համապատասխանեցման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքին, ԵԽ-ի հետ Հայաստանի համագործակցության զարգացմանը՝ այդ համատեքստում կարևորելով ԵԽ գործողությունների նոր ծրագրի մեկնարկը:
Հանրապետության Նախագահը և համազեկուցողները մտքեր են փոխանակել նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի շուրջ:

Armenian President receives co-rapporteurs of PACE Monitoring Committee for Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received co-rapporteurs of PACE Monitoring Committee for Armenia Alan Meale and Giuseppe Galati on November 23.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office, the President of the Republic highlighted the regular meetings with the fact-finding mission, which, according to him, give an opportunity to assess the reform implementation process in Armenia by impartial people who are well aware of European values. The President highly assessed the role of the co-rapporteurs in terms of monitoring the reform implementation process and thanked for the works done.
The co-rapporteurs documented with satisfaction that the progress of Armenia towards parliamentary democracy goes on in a rather speedy and consistent manner, though, according to them, there are still some minor issues to be solved. “Mr. President, your contribution to democratic processes in Armenia has been really significant during this period. We wish to officially invite you on behalf of the Council of Europe to visit the Council of Europe and speak about Armenia at the PACE”, the co-rapporteurs of PACE Monitoring Committee for Armenia said during the meeting.
The President was delighted to accept the invitation, stressing that it is a good opportunity to introduce the works done in Armenia and still existing problems from a high platform.
The sides referred to the upcoming parliamentary elections at the meeting, the works to harmonize the legislation of Armenia with the adopted Constitution, development of cooperation with the CoE and in this context highlighted the launch of the new Action Plan.
The President of the Republic and the co-rapporteurs exchanged ideas over Nagorno Karabakh conflict settlement process.