«Վերադարձ Հայաստան»-ին դիմողների մեծ մասը 20-30 տարեկան, որակյալ կրթություն ստացած սփյուռքահայեր են
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամին տարեկան դիմում է 500 անձ: Նրանք հիմնականում Սիրիայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Լիբանանի, Ռուսաստանի, Իրանի հայեր են: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը նշեց, որ իրենց դիմողների մեծ մասը 20-30 տարեկան, որակյալ կրթություն ստացած երիտասարդներ են:
«Մեզ դիմում են ամենատարբեր հարցերով` անձնական իրերի տեղափոխում, այստեղ որևէ գործի հիմնում, աշխատանք գտնել, երեխաներին կրթության տալ և այլն: Մենք ունենք հայրենադարձների ցանց, բաղկացած 3 հազար 800 հոգուց: Եվ ահա Հայաստան տեղափոխվել ցանկացողներին կապում ենք արդեն Հայաստանում գտնվողների հետ, փորձում ենք այնպես անել, որ միմյանց օգտակար լինեն: Հայաստան տեղափոխվածներին աջակցում ենք նաև աշխատանք գտնելու հարցում: Որակյալ կադրերի հարցով մեզ պարբերաբար դիմում են հայաստանյան տարբեր ընկերությունները, մենք էլ ուղղորդում ենք աշխատանք փնտրողներին»,-ասաց Վարդան Մարաշլյանը:
«Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամը պարբերաբար հայրենադարձների խմբով այցելություններ է կազմակերպում տարբեր երկրներ, անցկացնում ֆորումներ հայկական համայնքներում: Վարդան Մարաշլյանի խոսքով, դա հնարավորություն է տալիս հայրենադարձության մասին մտածողներին անձամբ հարցեր ուղղել նրանց, ովքեր արդեն տեղափոխվել են:
«Մեզ մոտ հայրենադարձությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման խնդիր ունենք:  Պետությունը չունի հայրենադարձության ակտիվ քաղաքականություն: Սփյուռքի նախարարությունը համապատասխան օրենքի նախագիծ էր մշակել, սակայն այդպես էլ չքննարկվեց Ազգային ժողովում: Այսօր սփյուռքյան կազմակերպությունների համար էլ հայրենադարձությունն օրակարգային հարց չէ»,-ասաց Վարդան Մարաշլյանը:
Նրա խոսքով, նաև հայրենիքի վերաբերյալ պատկերացումների փոփոխության անհրաժեշտություն կա: Այն ընտանիքները, որոնք Հայաստանից գնացել են դժվարին տարիներին, հիմա շատ դժվարությամբ են պատկերացնում, որ իրենց երեխաները տեղափոխվեն հայրենիք: Այնինչ` Հայաստանում այդ տարիներից հետո շատ բան է փոխվել:
«Հայաստանը որպես հայության կենտրոն լինելու գիտակցությունը դեռ բարձր մակարդակի վրա չէ: Հայաստանում ևս խնդիր կա: Այստեղ շատ է նեգատիվ մոտեցումը: Առաջինը ինչ ասում ես որևէ գործի հետ կապված, միանգամից չորս կողմից ասում են` չի լինի, իրագործվելու տարբերակ չկա: Տաքսու վարորդների մասին էլ չխոսեմ: Շատերը Հայաստանից դուրս չեն ապրել չեն պատկերացնում այնտեղ իրավիճակը, իրենց թվում է, թե ամեն ինչի վրա մեղր է քսած, բայց երևի թե պետք է գնան, դժվարությունները տեսնեն, նոր հասկական»,-հավելեց Վարդան Մարաշլյանն` ընդգծելով, որ Հայաստանին պետք են հնարավորություն ստեղծողներ, նոր գաղափարներով անձինք, ովքեր Հայաստանը կկապեն մեծ աշխարհի հետ:

Majority of Repat Armenia applicants are 20-30 year old, highly educated Diaspora-Armenians
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. Annually 500 people apply for the RepatArmenia Foundation. They are Armenians mainly from Syria, the USA, Lebanon, Russia and Iran.
Executive Director of the Foundation Vartan Marashlyan told a press conference in “Armenpress” that the majority of applicants are aged 25-30, they have received quality education.
“They are applying us on various issues such as the transfer of personal items, establishment of any business here, finding jobs, children’s education and etc. We have a network of repatriates comprised of 3800 people. And we are connecting the people who want to come to Armenia with those already here in order to help each other. We also assist those came to Armenia on finding jobs. A number of Armenian companies regularly ask us for qualified personnel, and we help the job seekers”, he said.
The RepatArmenia Foundation is regularly organizing visits with a group of repatriates to different countries, is holding forums in the Armenian communities. Vartan Marashlyan said it provides an opportunity for those thinking about repatriation to personally ask questions to those who have already transferred to Armenia.
“We face an issue of forming repatriation supporting environment. The state doesn’t have active repatriation policy. The Ministry of Diaspora has developed a respective bill, but it hasn’t been discussed in the Parliament. Today the issue of repatriation is not on the agenda of Diaspora organizations”, he said.
He said there is a need to change the perceptions about the Motherland. Those families who left Armenia during the difficult periods, now cannot imagine their children’s transfer to Armenia, whereas many things have changed in Armenia after those periods.
“The consciousness of perceiving Armenia as a center for Armenians is not at the highest level yet. In Armenia there is a problem as well. Here there is a very negative approach”, he said stating that Armenia needs opportunity creators, people with new ideas who will connect Armenia with the big world.