Սերժ Սարգսյանը Երախտագիտության մեդալով է պարգևատրել ՍԻԲՋՕ-ի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 26-ին մայրաքաղաքի «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում ներկա է գտնվել Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության՝ ՍԻԲՋՕ-ի համաժողովին, որին աշխարհի 25 երկրից ժամանած ոսկերչության և թանկարժեք մետաղների մշակման ոլորտները ներկայացնող ավելի քան 80 պատվիրակների հետ միասին մասնակցել է ՍԻԲՋՕ-ի նախագահ Գայետանո Կավալիերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջույնի խոսք է հղել համաժողովի մասնակիցներին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը ՍԻԲՋՕ-ի համաժողովում.
«Հարգելի՛ պարոն Կավալիերի,
Թույլ տվեք ջերմորեն ողջունել Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում և բարի գալուստ մաղթել մեր երկիր: Մեզ համար հաճելի է հյուրընկալել ձեր ոլորտը կարգավորող յուրատեսակ համաշխարհային խորհրդարանի՝ Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության (ՍԻԲՋՕ-ի) համաժողովը: Մենք կարևորություն ենք տալիս այս ժողովի անցկացմանը մեր երկրում:
Հայաստանն ու աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը մեծ ավանդ են ներդրել ոսկերչության և ակնագործության զարգացման գործում, իրենց հաստատուն տեղն ունեն այս ոլորտի տարեգրության մեջ: Հայ ոսկերիչների հաջողությամբ ստեղծված գործերը, նրանց գործունեությունը տարբեր երկրներում ոլորտին բերել են զարգացում, նրանք հիմնել են ոսկերչական ձեռնարկություններ ու վաճառատներ Նյու Յորքում ու Փարիզում, Մոսկվայում և Լոնդոնում, Կոստանդնուպոլսում ու Բեյրութում, Կահիրեում և բազմաթիվ այլ վայրերում: Նրանց ձեռքով կերտվել են ոսկերչական արվեստի փայլուն նմուշներ՝ ադամանդակուռ գահեր ու թագեր, խաչեր ու շքանշաններ, շքեղ զարդանախշեր ու գավաթներ:
Այսօր Հայաստանում ոսկեգործության և ադամանդագործության զարգացման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքներ են տարվում: Մենք այդ ճյուղը հայտարարել ենք երկրի տնտեսության գերակա, ռազմավարական ուղղություններից մեկը: Խորհրդանշական է նաև, որ Հայաստանում արդեն մի քանի տարի է, որ նշվում է «Ոսկերչի ազգային օրը»: Երևանում կա Ոսկերիչների անունով փողոց և այն բերում է այստեղ՝ «Մերիդիան» ոսկերչական տնտեսական գոտի, որի նախաձեռնողը ձեր ոլորտի եռանդուն գործիչներից մեկն է՝ իմ խորհրդականն ու նաև Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության նախագահ Գագիկ Գևորգյանը:
Արտադրական համալիր լինելուց բացի «Մերիդիանը» հսկայական ցուցահանդեսային կենտրոն է, որն արդեն 6-րդ անգամ ընդունում է «Երևան շոու» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսը: Վերջինս անց է կացվում Հայաստանի Նախագահի հովանու ներքո: Դրանով մեր պետությունը ընդգծում է այն կարևորությունը, որ մենք տալիս ենք ոսկերչության զարգացմանը, այդ ոլորտում միջազգային համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանը, փորձի փոխշահավետ փոխանակմանը, նոր գաղափարների հղացմանը, մասնագիտական ու առևտրային հարաբերությունների հաստատմանը: Պետությունը շարունակելու է քաջալերել այս գոտու գործունեությունը:
Մենք ուրախ ենք, որ ոսկերիչների բազմազգ ընտանիքում իր ակտիվ ներգրավվածությունն ունի և իր արժանի ավանդն է ներդնում Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ընկերությունը (Էյ-Ջեյ-Էյ):
Այժմ կուզենայի իմ խոսքը ուղղել Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության՝ ՍԻԲՋՕ-ի նախագահին:
Պարո՛ն Կավալիերի,
Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր ավանդն այս ոլորտի կազմակերպման, կանոնակարգման ու զարգացման մեջ: Դրվատանքի են արժանի անձամբ Ձեր և ՍԻԲՋՕ-ի ջանքերը հայ ոսկերիչների ավանդույթների և ակնառու նվաճումների տարածման և հանրահռչակման գործում: Նկատի ունենալով այս հանգամանքը՝ ես ստորագրել եմ համապատասխան հրամանագիր, որով պարգևատրել եմ Ձեզ և հիմա հաճելի պարտականություն ունեմ այդ պարգևը Ձեզ հանձնելու։ Լիահույս եմ, որ Ձեր կազմակերպության գործունեությունն, ընդհանրապես, և համագործակցությունը հայ ոսկերիչների հետ, մասնավորապես, նոր հաջողություններ են արձանագրելու, արձանագրելու են տեսանելի ձեռքբերումներ:
Համաժողովին մաղթում եմ բեղմնավոր աշխատանք, մասնակիցներին՝ նշանակալի հաջողություններ, ՍԻԲՋՕ-ին՝ նորանոր նվաճումներ»:
Ելույթի ավարտին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Համաշխարհային ոսկերչական համադաշնության նախագահ Գայետանո Կավալիերիին պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով՝ Հայաստանում Համաշխարհային ոսկերչական համադաշնության ծավալած գործունեության, ինչպես նաև հայ ոսկերչական ու ոսկեգործական ավանդույթներն աշխարհում արժանվույնս ներկայացնելու համար:

President Sargsyan awards CIBJO President with Medal of Gratitude
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on October 26 attended the World Jewellery Confedereation (CIBJO) Congress in the “Meridian” Expo Center, press service of the Presidential administration told “Armenpress”.
More than 80 delegates from 25 countries representing jewellery and gemstone fields are taking part in the Congress.
CIBJO President Gaetano Cavalieri also was present at the Congress.
President Sargsyan addressed a welcoming speech to the Congress participants.
"Distinguished Mr. Cavalieri,
I would like to greet you warmly and welcome to the Republic of Armenia. We are delighted to host a conference of the unique world parliament which regulates your area – the World Jewellery Confederation (CIBJO). We attach great importance to the convening of the Conference in our country.
Armenia and Armenians spread all over the world have made a great contribution to the development of jewellery and stone processing and have obtained their constant place in the chronology of the industry. Successful works of the Armenian jewellers, their activities in different countries of the world gave a boost to the entire industry; they established jewellery production and jewellery stores in New York and Paris, Moscow and London, Constantinople and Beirut, Cairo and many other places. They have created brilliant jewellery pieces, thrones and crowns decorated with precious stones, lavishly adorned decorations and goblets.
Today in Armenia we are conducting consistent works aimed at the development of jewellery making and stone processing industry. We have proclaimed that area one of the priorities, a strategic area of our economy. It is also symbolic that for years now, in Armenia we celebrate the National Day of Jewellers; there is also a street in Yerevan named Jewellers’ Street which brings you here, to the Meridian jewellery economic zone. This was initiated by the one of the most enthusiastic individuals in your area, my advisor and the President of the World Association of the Armenian Jewellers Gagik Gevorkian.
Besides being a production complex, Meridian is a huge exhibition center which is hosting the Yerevan Show international jewellery exhibition for the sixth time. The last one was conducted under the auspices of the President of Armenia. It stressed the importance the state is attaching to the development of the jewellery industry, development and expansion of international cooperation in that area, of the mutually beneficial exchange of experience, new ideas, and establishment of professional and trade relations. The state will continue to encourage the activities in this zone.
We are glad that the Armenian Jewellers Association (AJA) has its active involvement and its worthy place in the multinational family of the jewellers.
Now, I would like to address the President of CIBJO.
Mr. Cavalieri,
We highly value your contribution to the organization, regulation, and development of the Industry. Your and the CIBJO’s efforts aimed at the dissemination and propagation of the traditions and outstanding achievements of the Armenian jewellers are commendable.
With this in mind, I have signed a decree on awarding you and now will execute that pleasant duty. I am hopeful that the activities of your organization in general and cooperation with the Armenian jewellers in particular will register new achievements in the visible future.
I wish efficient work to the Conference, great success to its participants, and new accomplishments to the CIBJO".
After concluding his speech President Sargsyan awarded Gaetano Cavalieri with Medal of Gratitude for the CIBJO activities carried out in Armenia, as well as presenting in its best the Armenian jewellery traditions throughout the world.