Նախարար Արամյանը 2017 թվականի բյուջեն երկրի տնտեսական իրականությունն արտացոլող է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի 2017 թվականի բյուջեի նախագծման համար հաշվի է առնվել ընդհանուր տնտեսական միջավայրը: Փորձ է արվել ներկայացնել խելամիտ բյուջե, որը ճշգրիտ կարտացոլի երկրի տնտեսական իրականությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը:
«Ինչո՞ւ այսպիսի բյուջեի նախագիծ ներկայացրեցինք: Նախ, հարցին անդրադառնամ տնտեսական զարգացման տեսանկյունից: Ինձ շատ են հարցնում, թե վարչապետն ասել է, տնտեսական իրավիճակը բավական բարդ է: Այդ խոսքերը խնդրում եմ ընդունել որպես իրողություն, բայց դա բնավ չի նշանակում, որ ապագայի նկատմամբ պետք է ձևավորել բացասական սպասումներ: Մենք հայտնվել ենք մի իրավիճակում, որը միայն Հայաստանի տնտեսությանը յուրահատուկ չէ: Ամբողջ աշխարհում է այդպես, թե զարգացող երկրներում, թե տարածաշրջանի երկրներում նման իրավիճակ է դրսևորվում»,- ասաց Վարդան Արամյանը: Նրա խոսքով, պատճառները հետևյալն են. վերջին երկու տարիների ընթացքում երկու խոշոր զարգացում եղավ:
Առաջինը, երբ ՌԴ-ի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառվեցին, իսկ Ռուսաստանը Հայաստանի կարևորագույն առևտրային գործընկեր է ու հիմնական դրամական փոխանցումները կատարվում են ՌԴ-ից: Բնական է, որ դա պետք է բացասական ազդեցություն ունենար փոխանցումների վրա:
Երկրորդ խնդիրը վերաբերում է համաշխարհային շուկայում հանքահումքային ապրանքների գների նվազմանը: Ընդհանուր առմամբ, հանքահումքային ապրանքների գների մոտ 20 տոկոս անկում է նկատվել: Նախարարը նշեց, որ Հայաստանը հումք արտահանող երկիր է, արտահանման շուրջ 50 տոկոսը հանքահումքային ապրանքներն են, մետաղական հանածոներ: Գների անկմամբ պայմանավորված, նույն ծավալի հումք արտահանելու դեպքում ավելի քիչ արտարժույթ է ստացվել: Արդյունքում՝  միայն տրանսֆերտները երկու տարիների ընթացքում՝ 2014-2015 թթ-ին, կրճատվել են շուրջ 700 մլն դոլարով, իսկ 2016թ-ին սպասվում է, որ կկրճատվի շուրջ 140 մլն դոլարով: Ակնհայտ է, որ Հայաստան այդքան արտարժույթ չի մտել:
«Այս դեպքում, եթե կառավարությունը հակազդող քայլեր չձեռնարկեր, ապա կլիներ բացասական տնտեսական աճ: Դրա համար, վերջին երկու տարիներին հարկաբյուջետային քաղաքականությունը եղել է ընդլայնողական: Դա նշանակում է, որ ավելի շատ ծախս է կատարվել, և դեֆիցիտի հաշվին ավելի շատ գումար է ներարկվել տնտեսություն, որպեսզի փոխհատուցեն արտաքին աշխարհից կրճատվող արտարժութային հոսքերը: Դա հանգեցրել է նրան, որ 2015 թվականին ՀՆԱ նկատմամբ բյուջեի պակասուրդը կազմել է 4,8 տոկոս, իսկ 2016-ի արդյունքներով` 5,9-6 տոկոս է ակնկալվում»,- նշեց Վարդան Արամյանը: Ըստ նրա՝ մեծ պակասուրդ ունենալու դեպքում, պետք էր նույն չափով էլ պարտք վերցնել:
«Ըստ ցուցանիշների` պարտքը 2014, 2015, 2016 թվականներին, մոտավորապես 900 մլն-ի չափով աճում է: Դա գրեթե նույնքան է, որքան կրճատումներ ունեցել ենք տրանսֆերտների մասով: Այսինքն, եթե հարկաբյուջետային ընդլայնման քաղաքականություն չունենայինք, ապա կլիներ փոխարժեքի կտրուկ արժեզրկում, կունենայինք տնտեսական աճի ավելի ցածր մակարդակ»,-հավելեց նախարարը:

YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. Finance Minister Vardan Aramyan says the overall economic environment of Armenia was taken into account while drafting the 2017 state budget, attempting to present a reasonable budget, which will correctly reflect the country’s economic reality.
“Why did we present such budget draft? First of all, let me answer the question from the point of view of economic development. I am frequently being asked about the Prime Minister’s statement that the economic situation is quite serious. Please accept those words as reality, but it doesn’t mean at all that we should form negative expectations regarding the future. We have appeared in a situation, which isn’t only peculiar for the Armenian economy. That’s the way it is in the whole world, in both developing countries and also similar situation is seen in regional countries”, Aramyan said.
According to him, the reasons are the following: there have been two significant developments in the past two years.
First, when sanctions were implemented against Russia, and Russia is Armenia’s most important trade partner and the majority of transactions are made from Russia. Naturally, it had to have a negative impact on transactions.
The second issue concerns the decrease of raw material prices in the global market. Generally, a 20% decrease of prices was documented. The Minister noted that Armenia is a raw-material exporting country, around 50% of exports are raw material products, metallic minerals. Due to price decrease, less foreign currency was received while exporting the same amount of raw materials. As result – only transfers decreased by around 700 million USD in two years – 2014-2015, and in 2016 it is expected to decrease by around 140 million USD. It is obvious that this much foreign currency didn’t enter Armenia.
“In this case, if the government had implemented counter measures, there would be a negative economic growth. That’s why during the last two years the tax-budgetary policy has been expansionary. This means that more expenditures were made, and more money was injected into the economy at the expense of the deficit, in order to reimburse the decreasing flows of foreign currency from the outside world. This has led to the fact that in 2015 the budget deficit to GDP was 4.8 percent, and with 2016’s results we expect 5.9-6%”, he said.
According to him, in case of having big deficit, it was necessary to the same amount debt.
“According to indicators, the debt in 2014, 2015, 2016, is growing approximately by 900 million. That’s almost as much as we had decreases in transfers. Meaning,  if we didn’t have the tax-budgetary expansion policy, we would have a drastic depreciation of exchange rate and a lower level of economic growth”, the minister said.