Աշխարհի բոլոր երկրները պետք է հարգեն ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի բոլոր երկրները և միջազգային կառույցները պետք է հարգեն ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, հարգեն այն ժողովուրդներին, որոնք պայքարում են ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար: Ազգային ժողովում Էկվադորի խորհրդարանական պատվիրակության հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Մեր տարածաշրջանում այդպիսին է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը: Ես շնորհակալ եմ այն ընկալման համար, որ դուք կարևորում եք ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը: Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել, որովհետև, երբ ՄԱԿ-ը ստեղծվեց, 56 կամ 57 երկիր էին անդամակցում, իսկ այսօր՝ 150-ից ավել, իսկ ՄԱԿ-ի սկզբունքներից մեկն էլ հենց ազգերի ինքնորոշման իրավունքն է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դիմելով էկվադորցի գործընկերներին՝ ասաց Շարմազանովը:
Շարմազանովը շնորհակալություն հայտնեց էկվադորցի գործընկերներին այն դիրքորոշման համար, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հաղթարշավը պետք է շարունակվի: «Ես հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում մենք ականատես կլինենք նոր ինքնորոշված սուբյեկտի՝ ի դեմս ազատ ու անկախ Արցախի»,- եզրափակեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Էկվադորի խորհրդարանի պատվիրակությունը մայիսի 27-ին խատանքային այցով ժամանել է Հայաստան: Էկվադորցի խորհրդարանականներն այցելել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, որից հետո ՀՀ ԱԺ-ում հանդիպում են ունեցել ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ: Էկվադորի խորհրդարանի ներկայացուցիչները մայիսի 27-ին հանդիպում կունենան նաև ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:

YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. All the countries and international organizations of the world must respect the realization of the right to self-determination and respect the nations who struggle for their right to self-determination, Vice President of the Armenian national Assembly Eduard Sharmazanov told the reporters after meeting with the Ecuadorian MPs.
“In our region people of Nagorno Karabakh belong to that criterion. I am thankful for your understanding of the right to self-determination of nations. And it could not be otherwise, because when the UN was established, there were 56 or 57 member states, but now the number goes beyond 150, while one of the principles of the UN is the right to self-determination of nations”, “Armenpress” reports Sharmazanov told his Ecuadorian colleagues.
Sharmazanov thanked his Ecuadorian colleagues for their position that the campaign for the realization of the right of nations to self-determination must go on. “I hope that in the near future we will see a newly determinated entity in the face of free and independent Artsakh”, the Vice President of Armenian parliament concluded.