Հայոց ցեղասպանությունը պատշաճ չդատապարտելը հիմք ստեղծեց եզդիների ջարդերի համար. Մուրադ Իսմայել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հանրության ամոթն է, որ հարյուր տարուց ավելի անց էլ ժխտվում է Հայոց ցեղասպանությունը, որին մեկուկես միլիոն մարդ է զոհ գնացել, հարյուր հազարավորներն էլ կրել են ցեղասպանության հետևանքներն իրենց հետագա կյանքի ընթացքում: «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ արտահայտեց ԱՄՆ-ում գործող «ՅԱԶԴԱ» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն և կառավարման խորհրդի անդամ Մուրադ Իսմայելը: «Դեռ ողջ միջազգային հանրությունը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, որն անհրաժեշտ է կորսված հոգիների, ցեղասպանության դաժանությունը վերապրած մարդկանց առջև հարգանքից ելնելով: Բացի այդ` եթե Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվեր ու դատապարտվեր, Հոլոսքոստը, Կամբոջայում ու Հարավսլավիայում ցեղասպանություններ տեղի չէին ունենա: Եթե միջազգային հանրությունը ի վիճակի լիներ հստակ պատասխան տալու այդ ամենին, 2014 թվականին եզդիների ցեղասպանությունը տեղի չէր ունենա, ի վերջո»,-ասաց Մուրադ Իսմայելը:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու Թուրքիայի հետևողական քայլերին, ապա Մուրադ Իսմայելի խոսքով` թուրքական կառավարությունը պետք է ընդունի իրականությունն ու առերեսվի պատմությանը, վերջապես ճիշտը խոսի: «Սա հարյուր տարի առաջ է տեղի ունեցել, բայց ճանաչումն այսօր կարևոր է հայերի համար ու այլ մարդկանց համար որպես մարդկային  ողբերգություն: Մենք կարծում ենք, որ Թուրքիայի դիրքորոշումը պետք է լինի իրողության ընդունումը, որ հայերի ու այլ փոքրամասնությունների նկատմամբ ցեղասպանություն է իրագործվել 20-րդ դարասկզբին: Քանի որ Հայոց ցեղասպանության տարիներին սպանվել են նաև եզդիներ»,-հավելեց եզդի հասարակական գործիքը:
Ադրադառնալով հայ հասարակության շրջանում եզդիների ցեղասպանության վերաբերյալ իրազեկվածությանը` Մուրադ Իսմայելը նկատեց, որ պաշտոնական շրջանակները բավականաչափ տեղեկացված են, ինչին իրենք ականատես են եղել նրանց հետ հանդիպումներում: «Բայց մենք կարծում ենք, որ հայ ժողովուրդն այնքան էլ տեղյակ չէ եզդիների ցեղասպանության մասին: Եվ այս համաժողովը լավ առիթ է դրա մասին խոսելու ու ասելու, որ մեկ օրում 3-4 հազար եզդի սպանվեց Իրաքում, այդ թվում` ծերեր, երեխաներ, կանայք, տեղաշարժման դժվարություններ ունեցող անձինք, ովքեր չէին կարողացել փախչել իրենց տներից»,-շեշտեց մեր զրուցակիցը: Նա գոհունակություն հայտնեց, որ Նադիան (եզդիական կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ ԻԼԻՊ-ի կողմից իրականացված վայրագությունների վերապրած) գլոբալ ֆորումի ժամանակ Երևանում խոսելու է եզդիների ապրած ցավի մասին մասին: «Նա այստեղ է ասելու, որ մենք կիսում ենք հայերի ողբերգության ցավը, բայց նաև շեշտելու, որ մեր վերքերը թարմ են ու մենք ձեր կարիքն ունենք կանգնելու մեր ժողովորդի կողքին` հանելու նրանց այս վիճակից»,-հավելեց Մուրադ Իսմայելը:
Նադիա Մուրադ Բասեե Տահան մարդու իրավունքների եզդի պաշտպան է: Նա առևանգվել է ԻԼԻՊ-ի կողմից՝ հազարավոր այլ աղջիկների և կանանց հետ միասին, երբ 2014թ. օգոստոսին գերազանցապես եզդիաբնակ Շինգալ քաղաքն ընկել էր ԻԼԻՊ-ի իշխանության տակ: Նրան հաջողվել է փախչել գերությունից և ճամփորդել աշխարհով մեկ՝ եզդիական կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ ԻԼԻՊ-ի կողմից իրականացված վայրագությունների վրա լույս սփռելու նպատակով:Նա մասնակցում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին:

Murad Ismail: Improper condemnation of Armenian Genocide created grounds for Yazidi massacres
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. It is the shame of the international community that after 100 years the Armenian Genocide is still denied: Genocide-that claimed lives of 1.5 million and hundreds of thousands suffered the consequences of the genocide in their future lives. Executive Director and management board member of the US-based “Yazda” NGO Murad Ismail told “Armenpress” in an interview conducted in the sidelines of “Against the Crime of Genocide” second global forum.
Referring to the denialism policy of Turkey, Murad Ismail says that the Turkish government must accept the reality and face the historical truth. “This happened 100 years ago but the recognition is important for Armenians and others even today as a demonstration of human tragedy. We believe that the position of Turkey must be embracing the reality that it committed genocide against Armenians and other minorities, as Yazidis were also massacred during the Armenian Genocide in early 20th century”, the Yazidi public activist added.
Referring to the issue of awareness of the Yazidi genocide among the Armenian public, Murad Ismail noted that the official circles are quite well informed, which they witnessed during meetings with them. “But we think that the Armenian people are not well aware of the Yazidi genocide. And this forum is a good opportunity to speak about it and tell that 3-4 thousand Yazidis, including elderly, children, women, and disabled who were unable to flee, were killed in one day in Iraq”, Murad Ismail stated. He expressed satisfaction over the fact that Nadia, a Yazidi survival of ISIL atrocities, will have a chance to speak at the global forum in Yerevan about the sufferings of the Yazidis.”She will tell here that we share the grief of Armenians, but will also state that our wounds are fresh and we need you to stand with our people to alleviate our sufferings”, Murad Ismail added.
Nadia Murad Basee Taha is a Yazidi human rights advocate. She was abducted by the ISIL together with thousands of other girls and women after the mainly Yazidi-populated Shingal city was overrun by ISIL. She managed to escape captivity and travel all over the world to shed light on the atrocities of the ISIL committed against the religious minority of Yazidis.