Վրաստանը եւ «Գազպրոմը» համաձայնություն են ձեռք բերել Հայաստան գազի տարանցման շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը, ինչպես եւ առաջ, կստանա Հայաստանին ռուսական գազի մատակարարումների ընդհանուր ծավալի 10 տոկոսը՝ որպես տարանցման վճար. համապատասխան համաձայնագիրը «Գազպրոմն» արդեն ստորագրել Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Նովոստի Գրուզիա» լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի Էներգետիկայի նախարարությունը:
Կողմերը նախկին պայմաններով համագործակցության շուրջը համաձայնության են եկել վերջին համաձայնագրի ժամկետի լրանալուց երկու ամիս անց: Բանակցությունները ձգձգվում Էին այն պատճառով, որ «Գազպրոմը» պնդում Էր տարանցման վճարը տալ փողով, այլ ոչ թե գազով:
«Պարտավորագրի տեքստը համաձայնեցված Է: Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարությունը Ռուսաստանի ընկերությունից ստացել Է տեքստի հաստատումը»,- նշել են նախարարությունում:

Грузия и "Газпром" договорились по транзиту газа в Армению
Грузия, как и прежде, будет получать 10% от общего объема поставок российского газа в Армению в качестве платы за транзит — соответствующее соглашение уже подписал "Газпром", сообщает ИА "Новости-Грузия" со ссылкой на министерство энергетики страны.
Стороны договорились о сотрудничестве на прежних условиях спустя два месяца после истечения срока последнего соглашения. Переговоры затянулись из-за того, что "Газпром" настаивал на оплате транзита деньгами, а не газом,сообщает Арменпресс со ссылкой на  Sputnik.
"Текст контракта согласован. Министерство энергетики Грузии получило от российской компании подтверждение по тексту", — пояснили в Минэнерго.