ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկը ապրիլի 3-ին հրավիրվել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպմանն ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը դեսպանին հայտնել է հայկական կողմի խորը տարակուսանքը 2016թ. ապրիլի 2-ին տարածված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադարձությունների վերաբերյալ Բելառուսի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարության մեջ տեղ գտած մի շարք դրույթների կապակցությամբ:
Իգոր Նազարուկին հայտնվել է, որ նման հայտարարությունը չի համապատասխանում հայ-բելառուսական հարաբերությունների ոգուն և հակադրվում է ՀԱՊԿ ու միջազգային այլ կառույցների շրջանակներում կողմերի ստանձնած պարտավորություններին, վնաս է հասցնում բանակցային գործընթացին՝ խրախուսելով ուժի կիրառումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում:

Belarus Ambassador summoned to Armenian MFA
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. The Ambassador of Belarus to Armenia Igor Nazaruk has been summoned to the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on April 3. As “Armenpress” was informed by the Department of Press, Information and Public Relations of the MFA, during the meeting the Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan expressed deep uncertainty over a number of points in the statement released by the Foreign Ministry of Belarus on April 2, 2016 regarding the developments in Nagorno Karabakh.
Igor Nazaruk was told that such statement does not correspond to the spirit of the Armenia-Belarus relations and opposes the commitments of CSTO and other international organizations, is detrimental to the peace process and encourages the use of force in the Nagorno Karabakh conflict settlement process.