Ավելի քան 200 հայ դիմորդ կկարողանա անվճար ուսանել ՌԴ առաջատար բուհերում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 200 հայ դիմորդ կկարողանա անվճար ուսում ստանալ Ռուսաստանի բուհերում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այդ մասին հայտարարել է Երևանում գործող Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի տնօրեն Մարկ Կալինինը:
Նրա խոսքով` մարտի վերջին տեղի կունենա ՌԴ բուհեր ընդունությունը կազմակերպող աշխատանքային խմբի նիստը, որի կազմում ընդգրկված են Հայաստանում ՌԴ դեսպանության, երկու երկրների մշակույթի նախարարությունների, Հայաստանի գիտության և կրթության նախարարության, ինչպես նաև ՌԴ առաջատար բուհերի ներկայացուցիչները: «Աշխատանքային խումբը մրցութային կարգով պետք է հայ դիմորդների շրջանում ընտրի 223 մարդու, ովքեր դիմել են ռուսական բուհեր ընդունվելու համար»,- ասել է Կալինինը:
Ներկա դրությամբ նման հայտ է ներկայացրել 389 դիմորդ: Կալինինի խոսքով` հայ դիմորդները մեծապես հետաքրքրված են Ռուսաստանում անվճար կրթություն ստանալու հարցում: Կազմակերպիչները վստահ են, որ մինչ փաստաթղթերի ընդունման վերջնաժամկետը` մարտի 18-ը, նրանք կստանան 500 հայտ:
Յուրաքանչյուր տարի Հայաստանից 150 դիմորդներ ընդունվում են ՌԴ առաջատար բուհեր:  Կալինինը վստահ է, որ այս տարին ևս բացառություն չի լինի:

Over 200 Armenian students to study at Russian leading universities free of charge
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Over 200 Armenian students will study at universities in Russia for free, director of the Russian Centre of Science and Culture in Yerevan Mark Kalinin said, “Armenpress” reports.
According to Kalinin, the session of the working group on the organization of admission to Russian universities will be held at the end of March,in which representatives of the Russian Embassy in Armenia, the Ministry of Culture, Science and Education of Armenia, organizations of Russian compatriots in Armenia, as well as representatives of the leading Russian universities are included . "Working Group on a competitive basis should select 223 people from the Armenian students who submitted an application for admission to Russian universities", Kalinin said.
Currently 389 applicants have submitted applications. According to Kalinin, Armenian entrants are very interested in getting a free education in Russia. The organizers are confident that they will receive about 500 applications before the end of the reception of documents on March 18.
Every year, 150 entrants from Armenia enter the most complex departments of the best technical universities in Russia. Kalinin is convinced that this year will be no exception as well.