Ավելի քան 200 հայ դիմորդ կկարողանա անվճար ուսանել ՌԴ առաջատար բուհերում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 200 հայ դիմորդ կկարողանա անվճար ուսում ստանալ Ռուսաստանի բուհերում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այդ մասին հայտարարել է Երևանում գործող Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի տնօրեն Մարկ Կալինինը:
Նրա խոսքով` մարտի վերջին տեղի կունենա ՌԴ բուհեր ընդունությունը կազմակերպող աշխատանքային խմբի նիստը, որի կազմում ընդգրկված են Հայաստանում ՌԴ դեսպանության, երկու երկրների մշակույթի նախարարությունների, Հայաստանի գիտության և կրթության նախարարության, ինչպես նաև ՌԴ առաջատար բուհերի ներկայացուցիչները: «Աշխատանքային խումբը մրցութային կարգով պետք է հայ դիմորդների շրջանում ընտրի 223 մարդու, ովքեր դիմել են ռուսական բուհեր ընդունվելու համար»,- ասել է Կալինինը:
Ներկա դրությամբ նման հայտ է ներկայացրել 389 դիմորդ: Կալինինի խոսքով` հայ դիմորդները մեծապես հետաքրքրված են Ռուսաստանում անվճար կրթություն ստանալու հարցում: Կազմակերպիչները վստահ են, որ մինչ փաստաթղթերի ընդունման վերջնաժամկետը` մարտի 18-ը, նրանք կստանան 500 հայտ:
Յուրաքանչյուր տարի Հայաստանից 150 դիմորդներ ընդունվում են ՌԴ առաջատար բուհեր:  Կալինինը վստահ է, որ այս տարին ևս բացառություն չի լինի:

Более 200 армянских абитуриентов смогут бесплатно учиться в России
Более 200 армянских абитуриентов смогут бесплатно учиться в вузах России, заявил во вторник директор Российского центра науки и культуры в Ереване Марк Калинин.
По информации Калинина, в конце марта пройдет заседание рабочей группы по организации приема на обучение в вузах РФ, в состав которой включены представители посольства РФ в Армении, министерств культуры, науки и образования Армении, организаций российских соотечественников в Армении, а также представители ведущих вузов РФ. "Рабочая группа на конкурсных началах должна отобрать 223 человек из армянских абитуриентов, представивших заявки на поступление в российские вузы", — как передает Арменпресс, сказал Калинин.
На данный момент на обучение в бакалавриате, аспирантуре и ординатуре российских вузов уже представили заявки 389 абитуриентов. По словам Калинина, армянские абитуриенты очень заинтересованы в получении бесплатного образования в России. Организаторы уверены, что до окончания приема документов 18 марта они получат около 500 заявок.
Ежегодно 150 человек из Армении поступают на самые сложные факультеты лучших технических вузов России. Калинин убежден, что этот год также не станет исключением.