Ստամբուլում հարձակման ենթարկված հայ ընտանիքի գործով նոր մանրամասներ կան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը հերքել է ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկությունն այն մասին, թե Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում պոլսահայ Դեմիջի ընտանիքի վրա հարձակման ժամանակ ընտանիքի անդամների դեմ կիրառվել է «խոզի կապանք»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
«Նրանց նկատմամբ «խոզի կապանք» չի կիրառվել, ձեռքերն ու ոտքերը կապված են եղել սովորական պարանով: Բերանները ևս փակած են եղել»,- ասել է Փայլանը՝ նշելով, որ որպես տեղի հայկական համայնք իրենք պետք է քննարկեն կատարվածը:
Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունից ընտրված պատգամավորը նաև հաստատել է, որ հարձակում իրականացնելու գործով ձերբակալված բոլոր կասկածյալները Հայաստանի քաղաքացի են:
Դեմիրջի ընտանիքի բարեկամներից մեկն «Ակոս»-ին հայտնել է, որ իրենք դեռևս չգիտեն Հակոբ Դեմիրջիի մահվան հստակ պատճառը: «Հարձակումից մեկ օր հետո նրա դին դիահերձարանից վերցրեցինք: Ոչ ոստիկանությունը, ոչ էլ որևէ մարմինը չի հաղորդում, թե որն է Հակոբ Դեմիրջիի մահվան պատճառը: Դա կարող ենք իմանալ միայն դատաբժշկական փորձաքննությունից հետո, սակայն այդ գործընթացը 1,5 ամիս կտևի»,- ասել է նա:
Փետրվարի 6-ին Շիշլիի Ջումհուրիեթ փողոցի տներից մեկում բնակվող հայ 85-ամյա Հակոբ Յաքուփ Դեմիրջիի և 79-ամյա Սեդա Աիդա Դեմիրջիի տան վրա հարձակում էին գործել և տանից վերցրել թանկարժեք իրեր ու գումար: Կատարվածի մասին ահազանգել էր տան աշխատողը, ով հերթական անգամ եկել էր պոլսահայ զույգի տուն, սակայն դուռը նրա առջև ոչ ոք չէր բացել: Հակոբ Դեմիրջին մահացել էր, իսկ նրա կնոջը հոսպիտալացրել էին:
Հանցագործությունից հետո թուրքական ոստիկանությունը հետաքննություն էր սկսել հարձակվողներին հայտնաբերելու նպատակով: Տարածքի տեսխցիկների ձայնագրություններից իրավապահները կարողացել էին իմանալ նրանց դեմքերը: Հայտնի էր դարձել նաև, որ հարձակում իրականացրած երեք անձինք մեքենա էին վարձել և Ստամբուլից ուղևորվել էին Տրապիզոն: Հենց այդտեղ էլ ոստիկանությունը նրանց ձերբակալել է: Հանցագործները կեղծ փաստաթղթերով նպատակ են ունեցել Տրապիզոնից գողոնով փախչել Վրաստան: Ձերբակալվել են նաև Ստամբուլում հանցագործության իրականացմանն աջակցած, մեքենա վարձած և արտասահման փախչելու հարցում նրանց օգնած 5 անձինք:
Փետրվարի 10-ին Տրապիզոնի հանրապետական դատախազությունը հայտարարություն էր տարածել այն մասին, որ հարձակում իրականացրածները ՀՀ քաղաքացիներ են: Ձերբակալված 8 անձանցից 5-ը կանայք են, բոլորն էլ ՀՀ քաղաքացիներ: Նրանք են՝ Արթուր Ա., Արամ Ե., Սերգեյ Բ., Մարիաննա Ե., Լիդա Բ., Նարգիզ Բ., Արմինե Մ., Քրիստինա Մ.: Տեղեկությունը, որ ձերբակալվածների շարքում կան ՀՀ քաղաքացիներ, հաստատել է ՀՀ ԱԳՆ-ն: «Հյուպատոսական աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները սահմանափակված են դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պատճառով»,- ասել է ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:

New case revealed over the case of attack on Armenian family in Istanbul
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. Turkish Parliament’s MP Garo Paylan denied the information whether “Pork chain” was used during the attack on Turkish-Armenian Demirci family in Itanbul’s Şişli district, “Agos” newspaper informs as “Armenpress” reports.
“Pork chain” was not used and family’s hands and feet were tied with a rope. Their mouths were also tied,” Paylan said mentioning that they must discuss the happening as they present the local Armenian community.
Turkey's pro-Kurdish People's Democratic Party MP also confirmed all the suspects over the mentioned case are Armenia citizens.
One of the relatives of Demirci family informed “Agos” they still do not know the cause of Hagop Yakup Demirci’s death. “We can know about that after the medical examination, but the process will take 1.5 months,” relative said.
Seta Ayda Demirci and Hagop Yakup Demirci were attacked on February 6 in their house on Cumhuriye Street in Şişli. Given the fact that the valuables in the house were stolen, it was thought that this is a robbery. However, Seta Ayda Demirci and Hagop Yakup Demirci were tied with hogtie and this fact suggests that this might be a hate crime. Attacked by 3 people, Hagop Yakup Demirci was suffocated.
According to the initial investigation, the entrance door of the building was locked. Police investigators started to examine the footages recorded by the security cameras in the neighborhood.
Seta Ayda Demirci was slightly injured in the attack and discharged from the hospital on February 7.
After the crime Turkish police made investigation to identify the attackers. Law Enforcement Officials were able to identify the criminals’ faces by the records of the area’s cameras. It also turned out that the three persons, who carried out the attack, hired a car and travelled from Istanbul to Trabzon. It is here that the police arrested them. The criminals aimed at fleeing from Trabzon to Georgia with the theft. 5 persons who assisted them in several cases were also arrested.
Trabzon Chief Public Prosecutor's Office shared a statement that 8 suspects (5 women and 3 men), are Armenia citizens.