Ճապոնացիների ավելի քան 70 տոկոսը հանդես է գալիս ատոմակայաններից լիովին կամ մասամբ հրաժարվելու օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի բնակիչների ավելի քան 70 տոկոսը հանդես Է գալիս երկրում ատոմային Էլեկտրակայանների թվաքանակի կրճատման կամ ատոմային Էներգետիկայից ամբողջովին հրաժարվելու օգտին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս տվյալները ներկայացված են NHK հեռուստաալիքի կողմից հրապարակված սոցհարցման նյութերում, որը նվիրված Էր 2011 թվականի մարտի 11-ին տեղի ունեցած երկրաշարժի եւ ցունամիի հինգերորդ տարելիցին:
Ոսումնասիրության մասնակիցներին հարց Է տրվել այն մասին, թե ինչպիսին են նրանք Ճապոնիայում տեսնում միջուկային Էներգիայի ապագան: Նրանց 49 տոկոսն արտահայտվել Է ԱԷԿ-ների թվաքանակի կրճատման օգտին, եւս 22 տոկոսը՝ դրանց օգտագործումից ամբողջովին հրաժարվելու օգտին: Դրա հետ մեկտեղ, ճապոնացիների 26 տոկոսի կարծիքով, հարկ Է, որ երկրի կառավարությունը ատոմակայանների թիվը թողնի նախկին մակարդակին, եւ միայն բնակիչների 3 տոկոսն Է անհրաժեշտ համարում նոր կայանների կառուցումը:
Բացի այդ, ճանապացիների 90 տոկոսից ավելին մտահոգված Է այն բանի պատճառով, որ «Ֆուկուսիմա-1»-ում մինչ այժմ ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում վթարի հետեւանքները վերացնելու ուղղությամբ: Սոցհարցմանը մասնակցել Է 16-ից բարձր տարիքի 3,6 հազար մարդ:
Ներկայում Ճապոնիայում աշխատում են երեք ատոմային ռեակտորներ՝ «Սենդայ» ԱԷԿ-ի (Կագոսիմայի պրեֆեկտուրա) երկու Էներգաբլոկները եւ «Տակահամա» ԱԷԿ-ի (Ֆուկուիի պրեֆեկտուրա)՝ մեկ Էներգաբլոկը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 70% японцев выступают за полный или частичный отказ от АЭС
Более 70% жителей Японии выступают за сокращение количества АЭС в стране или полный отказ от атомной энергетики. Такие данные содержатся в опубликованном телеканалом NHK соцопросе, приуроченном к пятой годовщине землетрясения и цунами, которые произошли 11 марта 2011 года, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс. Респондентам был задан вопрос о том, как они видят будущее ядерной энергетики в Японии. 49% из них высказались за сокращение количества АЭС, еще 22% - за полный отказ от их использования. Вместе с тем, по мнению 26% японцев, правительству страны следует оставить число АЭС на прежнем уровне, и только 3% жителей сочли необходимым строительство новых станций.
Кроме того, более 90% японцев продолжают быть обеспокоены тем, что на "Фукусиме-1" до сих пор идут активные работы по ликвидации последствий аварии.
В социальном опросе приняли участие 3,6 тыс. человек в возрасте старше 16 лет.
В настоящее время в Японии работают три атомных реактора: два энергоблока АЭС "Сэндай" (префектура Кагосима) и один на АЭС "Такахама" (префектура Фукуи).