Եվրախորհրդարանը ՌԴ-ին կոչ է արել չմիջամտել Ուկրաինայի, Վրաստանի և Մոլդովայի հակամարտություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը պետք է դադարեցնի ուղղակի կամ անուղղակի միջամտությունը Վրաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում առկա հակամարտություններին, ինչպես նաև չպետք է խոչընդոտի այդ երկրների` Եվրոպական Միության հետ մտերմանալու քայլերին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Deutsche welle-ն, այս մասին ասված է հունվարի 21-ին Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևում:
Բանաձևում Եվրախորհրդարանը ողջունում է այն առաջընթացը, որ գրանցել են Կիևը, Քիշնևը և Թբիլիսին ԵՄ Ասոցացման ու Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրով նախատեսված բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:
Միևնույն ժամանակ, Եվրախորհրդարանը նկատել է, որ այդ երեք երկրներում շարունակում են չլուծված հարցեր մնալ: Մասնավորապես, նշվում է, որ Վրաստանում խնդիրներ կան` կապված արդարատության համակարգի անկախության հետ: Խոսելով Ուկրաինայի մասին` Եվրախորհրդարանը նշել է, որ Եվրոպական Միության հետ Ուկրաինայի մերձեցման հիմնական խոչընդոտը շարունակում է մնալ կոռուպցիան:
Բանաձևում քննադատության է ենթարկվում այն, որ Ռուսաստանը դադարեցրել է ազատ առևտուրը Ուկրաինայի հետ ու ողջունվում է Ուկրաինայի կողմից Ռուսասատանից մի շարք ապրանքների ներմուծման արգելումը: Բացի այդ, Եվրախորհրդարանը ԵՄ անդամ երկրներին կոչ է անում  ՌԴ-ին թույլ չտալ կառուցել նոր գազատարներ, որոնք կշրջանցեն Ուկրաինան: Մասնավորապես, խոսքը գնում է «Հարավային հոսք 2» ծրագրի մասին:
Եվրախորհրդարանը ողջունել է Ուկրաինայի և Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմը վերացնելու Եվրահանձնաժողովի դիրքորոշումը և հույս է հայտնել, որ Եվրոպայի խորհուրդը և ԵՄ անդամ երկրները սեղմ ժամկետներում քայլեր կձեռնարկեն այդ երկրների հետ առանց վիզային ռեժիմի հաղորդակցման ուղղությամբ:

Европарламент призвал Россию не вмешиваться в конфликты в Украине, Грузии и Молдове
Россия должна прекратить прямо или косвенно вмешиваться в конфликты, которые происходят в Грузии, Молдове и Украине и не мешать евроинтеграционным стремлениям этих стран. Как  передает Арменпресс со ссылкой  на Deutsche welle, об этом говорится  в распространенном 21 января заявлении Европарламента.
В резолюции, которую приняли европейские депутаты, приветствуется прогресс Грузии, Молдовы и Украины "на выбранном ими пути реформ, предусмотренных соглашением о создании зоны свободной торговли   с Европейским Союзом".
В то же время ЕП отмечает, что во всех указанных странах еще  остаются нерешенные вопросы. В частности, в Грузии есть проблемы с независимой правовой системой, в Украине  основной  проблемой  остается  коррупция.
В Европарламенте осуждают приостановление Россией соглашения о зоне свободной торговли с Украиной и приветствуют отказ Украины  от импорта ряда российских товаров. Европарламент призвал страны  ЕС не позволять РФ  строить новые  газопроводы в обход Украине. Речь, в частности, идет о «Южном потоке 2».
Европарламент приветствует отмену  визового режима между  Украиной  и Грузией и выражает надежду, что СЕ и страны ЕС в кратчайшие  сроки предпримут шаги для установления визового режима с этими странами.