Չինաստանում ավելի քան 2 հազար ձեռնարկություններ կփակվեն սաստիկ ծխամշուշի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի իշխանությունները կարգադրել են ավելի քան 2 հազար արդյունաբերական ձեռնարկություններ փակել ծխամշուշի պատճառով, որը լուրջ վտանգ Է ներկայացնում քաղաքացիների առողջության համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 1-ին հաղորդել Է China Daily թերթը: Ներկայում օդի աղտոտվածության մակարդակը առավելագույն թույլատրելի մակարդակը գերազանցում Է 24 անգամ:
Այսպես, մայրաքաղաք Պեկինում 2,5 միկրոն տրամագծով կարծր մասնիկների խտության մակարդակը 1 խորանարդ մետրի հաշվով հասնում Է 600 միկրոգրամի այն դեպքում, երբ, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գնահատմամբ, թույլատրելի առավելագույն մեծությունը չպետք Է գերազանցի 25 միկրոգրամը:
«Այսշիեյթեդ պրես» գործակալության տեղեկատվության համաձայն՝ Պեկինի մի քանի արվարձաններում կարծր մասնիկների խտության մակարդակը նոյեմբերի 30-ին հասել Է 1 խորանարդ մետրի հաշվով 900 միկրոգրամի:
Շատ քաղաքացիներ դիմում են բուժհիմնարկների օգնությանը: Օդի աղտոտվածությունից հատկապես տուժում են երեխաները, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Китае закроют более 2 тыс. предприятий из-за сильного смога
Китайские власти распорядились закрыть более 2 тыс. промышленных предприятий из-за смога, представляющего серьезный риск для здоровья граждан, сообщает во вторник газета China Daily. На данный момент уровень загрязнения воздуха превышает максимально допустимый уровень в 24 раза, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Так, в столице уровень концентрации твердых частиц диаметром в 2,5 микрона (ТЧ 2,5) достигает 600 микрограмм на кубический метр, тогда как максимально допустимое значение по оценке ВОЗ не должно превышать 25 микрограмм на кубический метр.
По информации агентства Associated Press, в некоторых пригородах уровень концентрации ТЧ 2,5 достигал в понедельник показателя в 900 мкг/м3.
Многие граждане обращаются в больницы, больше всего от загрязненности воздуха страдают дети.
Власти рекомендуют по возможности оставаться в помещениях, многие люди выходят на улицу в масках. В Пекине, по данным AP, сильно затруднена видимость.
Как отмечают западные СМИ, ситуация с загрязнением воздуха в Китае обострилась как раз в тот момент, когда председатель КНР Си Цзиньпин находится на климатическом саммите ООН в Париже. Выступая на конференции, в которой принимают участие главы 150 государств, он пообещал принять меры для того, чтобы снизить выбросы в атмосферу.
По некоторым оценкам, в 2013 году выбросы углекислого газа от предприятий Китая составили 10 млрд тонн - в два раза больше, чем в США.