Էրդողանը ՌԴ-ին խորհուրդ է տալիս «չխաղալ կրակի հետ»
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Քրդողանը հայտարարել է, որ ՌԴ-ի կողմից Սիրիայի կառավարությանը ցուցաբերվող օգնությունը լրջագույն սխալ է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Hurriet-ը, Էրդողանը մասնավորապես նշել է. «Դա ճիշտ է, որ Սիրիայի ռեժիմին օգնությունը, որը Սիրիայում սպանել է 380 հազար մարդ, խաղ է կրակի հետ:  «Իսլամական պետության» դեմ պայքարի առիթով հարվածներ հասցնել ընդդիմադիր խմբավորումներին, որոնք ունեն միջազգային ճանաչում, «խաղ է կրակի հետ»»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Նրա խոսքով` օգտագործելով միջադեպը (Սիրիայում ռուսական ինքնաթիռի կործանումը), որում Թուրքիայի արդարացիությունը ճանաչվել է ողջ աշխարհի կողմից, որպես մեր քաղաքացիներին տանջելու միջոց, ովքեր գտնվել են ՌԴ-ում ցուցահանդես այցելելու համար, դա ևս «խաղ է կրակի հետ»»,- ավելացրել է Էրդողանը:
«Անպատասխանատու կերպով հարվածներ հասցնելով տարածաշրջանի (սիրիական) բեռնատարների ուղղությամբ, որոնք կարող էին գտնվել այնտեղ առևտրի կամ այլ հումանտիար օգնություն հասցնելու նպատակով…Մենք սրտանց խորհուրդ ենք տալիս Ռուսաստանին «չխաղալ կրակի հետ»»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը:
Նոյեմբերի 24-ին ռուսաստանյան Սու-24 ինքնաթիռը Սիրիայի տարածքում թուրքական սահմանից 1 կմ հեռավորության վրա կործանվել է Թուրքիայի օդուժի կողմից արձակված «երկինք-երկինք» հրթիռի կողմից եւ վայր ընկել Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա: Երկու օդաչուներն էլ կատապուլտվել են: Օդապարիկով իջնելու ժամանակ Սիրիայում կառավարական ուժերի դեմ կռվող թուրք հրամանատարը գնդակահարել է օդաչուներից մեկին: Գնդակոծության ժամանակ զոհվել է նաեւ մի ռուս զինծառայող այն խմբի կազմից, որն ուղարկվել էր օդաչուների որոնողական-փրկարար գործողություն անցկացնելու համար:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այդ իրադարձությունն անվանել է «ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից ՌԴ թիկունքին հարված»: Նա նշել, որ Սու-24-ը չէր սպառնում Թուրքիային եւ ինքնաթիռի հետ կապված ողբերգությունը «լուրջ հետեւանքներ է ունենալու Մոսկվայի եւ Անկարայի միջեւ հարաբերությունների համար»:

Erdoğan advises Russia “not to play with fire”
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan has announced that RF support to the Syrian government is a crucial mistake. “Armenpress” reports, citing Hurriyet”, Erdoğan particularly mentioned, “Indeed, supporting the Syrian regime, which has killed 380,000 people, is playing with fire. Striking opposition groups that have international legitimacy with the excuse of fighting against the “Islamic State” is playing with fire”, the Turkish President said.
“Using the incident (destruction of Russian jet in Syria) in which Turkey’s righteousness is accepted by the whole world as an excuse to torment our citizens who were in Russia to attend a fair is playing with fire.  Irresponsibly hitting trucks in the region that could be there for trade or humanitarian reasons is playing with fire. We sincerely advise Russia not to play with fire” he added.
The Russian Su-24 bomber was shot down over Syria by an air-to-air surface fired from a Turkish F-16 plane when the bomber was at an altitude of 6,000 meters at a distance of 1 km from the Turkish border. The jet dropped 4 km away from the Turkish border. The incident took place on November 24. Both pilots ejected. One of them was shot dead while landing by a Turkish commander fighting in Syria against Government forces.
Russian Federation Council suggests to temporarily suspend all ties with Turkey. Turkey has applied to UNSC and NATO to discuss this incident.