ԱՊՀ դիտորդները հանրաքվեին ընդառաջ սկսել են իրենց առաքելությունը Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի նախապատրաստման և իրականացման գործընթացին հետևելու համար ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը ժամանել է   Հայաստան և անցել իր գործառույթների կատարմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից, նոյեմբերի 26-ին դիտորդական առաքելության ղեկավար Եվգենի Սլոբոդան  հանդիպել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանրաքվեին միջազգային կազմակերպությունների մասնակցության, դրա նախապատրաստման և իրականացման հետ կապված հարցեր: Սլոբոդան ընդգծել է, որ ԱՊՀ դիտորդական առաքելության խնդիրն է նպաստել ազատ և ժողովրդավարական հանրաքվեի անցկացմանը, որը հանդիսանում է պետության ներքին խնդիրը:
ԱՊՀ դիտորդական առաքելության անդամները նոյեմբերի 27-ին հանդիպում են ունեցել նաև ՀՀ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում ԱՊՀ դիտորդները մանրամասն տեղեկություններ են ստացել տեղամասային հանրաքվեի  ընտրատարածքների ձևավորման և դրանց անդամներին պատրաստելուն ուղղված ԿԸՀ գործունեության մասին: ՀՀ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը նաև դիտորդներին ներկայացրել է հանձնաժողովում ստացվող դիմումները և հայտարարություններն ու դրանց ուսումնասիրության արդյունքները:
ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Եվգենի Սլոբոդան իր հերթին ներկայացրել է առաքելության աշխատանքի կարգն ու սկզբունքները: Առաքելությունը կիրականացնի դիտարկում քաղաքական չեզոքության դիրքերից, անկախ և ինքնուրույն՝ հետևելով հյուրընկալող երկրի օրենքներին: Առաքելությունը կշարունակի դիտարկել հանրաքվեի նախապատրաստման և անցկացման գործընթացին ու հետագայում ևս կտեղեկացնի իր գործունեության մասին:

Наблюдатели из СНГ начали свою миссию в Армении
С целью наблюдения за подготовительными работами и непосредственно за процессом проведения референдума по конституционным реформам в Армению прибыла наблюдательская миссия из СНГ.
Как сообщают «Арменпресс» из ЦИК РА, 26 ноября глава наблюдательской миссии Евгений Слобода встретился с заместителем министра иностранных дел РА Ашотом Овакимяном.
Во время встречи обсуждались вопросы относительно участия международных организаций в референдуме, подготовительные вопросы. Слобода подчеркнул, что целью наблюдательской миссии из СНГ является обеспечение проведения демократических выборов, что является внутренним вопросом страны.
Члены наблюдательской миссии 27 ноября встретились с председателем ЦИК РА Тиграном Мукучяном. Во время встречи наблюдатели получили детальную информацию об избирательных участках, об их формировании. Тигран Мукучян также представил заявления и проведенные работы относительно них.
Глава наблюдательской миссии Евгений Слобода в свою очередь представил устав и нормы работы миссии. Миссия будет продолжать следить за процессом и в дальнейшем предоставит информацию о своей деятельности.