Զինված հանցավոր խմբավորման գործով ձերբակալված 12 անձանց տրամադրվել են հանրային պաշտպաններ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրային պաշտպանի գրասենյակի ղեկավարի որոշման հիման վրա Երևանում զինված հանցավոր խմբավորման գործով ձերբակալված անձանցից 12-ին տրամադրվել են հանրային պաշտպաններ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ փաստաբանների պալատի մամուլի խոսնակ Հայկ Հակոբյանը:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների կողմից իրականացված օպերատիվ քննչական աշխատանքների արդյունքում բացահայտվել է կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն, որը նպատակ է հետապնդել ՀՀ տարածքում կազմակերպել մի շարք ծանր հանցագործություններ: 2015 թվականին ՀՀ քաղաքացի, Երևանի նախկին բնակիչ, արտասահմանում բնակվող Արթուր Վալերիկի Վարդանյանը, ՀՀ-ում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու նպատակով, 2015 թվականի ընթացքում ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն, դրանում հավաքագրելով հիմնականում չաշխատող ՀՀ 19 քաղաքացիների, որից 5-ը՝ Երևան քաղաքի բնակիչներ, 7-ը՝ Շիրակի մարզի, 3-ը՝ Արմավիրի մարզի, 2-ը՝ Լոռու մարզի, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի, 1-ը՝ Գեղարքունիքի մարզի և 1-ը՝ Սյունիքի մարզի բնակիչներ, այդ թվում՝ 4-ը կանայք են և 3-ը՝ Արցախի ազատամարտի մասնակիցներ: Բոլոր 19-ը ձերբակալված են:
Նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինաբար ձեռք է բերվել մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք, որը թաքցվել է Երևան քաղաքի Նորք թաղամասում՝ այդ նպատակով վարձակալած առանձնատանը: Նոյեմբերի 25-ին Ոստիկանության հետ համատեղ խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել են տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր (այդ թվում «մուխա» տեսակի), նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր, կապի միջոցներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, ռազմական հանդերձանք՝ այդ թվում զրահաբաճկոններ: Խուզարկության պահին առանձնատանը, Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, հավաքված են եղել հանցավոր խմբակցության 9 անդամները, որոնք ձերբակալվել են:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:

12 арестованным членам задержанной преступной группировки предоставлена общественная защита
Решением руководителя офиса Общественного защитника 12 арестованным членам задержанной преступной группировки предоставлена общественная защита. В беседе с «Арменпресс» об этом сообщил пресс-секретарь Палаты адвокатов Армении Айк Акопян.
В результате оперативной работы органов СНБ Армении была обнаружена организованная преступная группировка, которая планировала ряд тяжких преступлений на территории Армении. Бывший житель Еревана, проживающий ныне зарубежом, Артур Валерикович Варданян, прибыл в Армению в 2015 году, где создал преступное сообщество и руководил им. Он завербовал 19 человек, в основном, безработных. Среди них 5 человек – жители Еревана 7 – Ширакской области, 3 – Армавирской области, , 2 – Лорийской области, по 1 человеку – из Котайка, Гегаркуника, Сюника. Среди группы имеются 4 женщины, 3 участника Арцахской войны.
В результате оперативной работы органов СНБ Армении была обнаружена организованная преступная группировка, которая планировала ряд тяжких преступлений на территории Армении. Как сообщилив пресс-службе СНБ, бывший житель Еревана, проживающий ныне зарубежом, Артур Варданян, прибыл в Армению в 2015 году, где создал преступное сообщество и руководил им. По предварительному сговору, группировка приобрела большое количество оружия, которое спрятали в арендованном с этой целью доме в Норк-Мараше.
25-го ноября, при проведенном совместно с полицией обыске, в указанном месте были обнаружены разнообразные автоматы, пистолеты, гранатометы (в т.ч.,типа муха), взрывчатка, взрывные устройства, военное обмундирование, бронежилеты, средства связи.
Во время обыска в доме находились Артур Варданян и 9 членов группы, которые были арестованы.
В следственном управлении СНБ возбуждено уголовное дело по ст. 223 и 235 УК Армении. Идет расследование.