Զինված հանցավոր խմբավորման գործով ձերբակալված 12 անձանց տրամադրվել են հանրային պաշտպաններ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրային պաշտպանի գրասենյակի ղեկավարի որոշման հիման վրա Երևանում զինված հանցավոր խմբավորման գործով ձերբակալված անձանցից 12-ին տրամադրվել են հանրային պաշտպաններ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ փաստաբանների պալատի մամուլի խոսնակ Հայկ Հակոբյանը:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների կողմից իրականացված օպերատիվ քննչական աշխատանքների արդյունքում բացահայտվել է կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն, որը նպատակ է հետապնդել ՀՀ տարածքում կազմակերպել մի շարք ծանր հանցագործություններ: 2015 թվականին ՀՀ քաղաքացի, Երևանի նախկին բնակիչ, արտասահմանում բնակվող Արթուր Վալերիկի Վարդանյանը, ՀՀ-ում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու նպատակով, 2015 թվականի ընթացքում ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն, դրանում հավաքագրելով հիմնականում չաշխատող ՀՀ 19 քաղաքացիների, որից 5-ը՝ Երևան քաղաքի բնակիչներ, 7-ը՝ Շիրակի մարզի, 3-ը՝ Արմավիրի մարզի, 2-ը՝ Լոռու մարզի, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի, 1-ը՝ Գեղարքունիքի մարզի և 1-ը՝ Սյունիքի մարզի բնակիչներ, այդ թվում՝ 4-ը կանայք են և 3-ը՝ Արցախի ազատամարտի մասնակիցներ: Բոլոր 19-ը ձերբակալված են:
Նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինաբար ձեռք է բերվել մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք, որը թաքցվել է Երևան քաղաքի Նորք թաղամասում՝ այդ նպատակով վարձակալած առանձնատանը: Նոյեմբերի 25-ին Ոստիկանության հետ համատեղ խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել են տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր (այդ թվում «մուխա» տեսակի), նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր, կապի միջոցներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, ռազմական հանդերձանք՝ այդ թվում զրահաբաճկոններ: Խուզարկության պահին առանձնատանը, Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, հավաքված են եղել հանցավոր խմբակցության 9 անդամները, որոնք ձերբակալվել են:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:

12 members of the arrested criminal group were provided with services of public defenders
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. According to the decision of the head of the Office of Public Defender 12 members of the criminal group arrested in Yerevan were provided with services of public defenders. “Armenpress” reports that spokesman of Chamber of Advocates of the Republic of Armenia Hayk Hakobyan said the aforementioned.
A criminal group has been revealed as a result of investigative works performed by the National Security Service of the Republic of Armenia. The criminal group intended to organize a number of grave crimes in the territory of the Republic of Armenia. Armenia citizen, former resident of Yerevan, Artur Vardanyan residing abroad arrived in Armenia in 2015, formed and headed a criminal group during 2015 with the intention of organizing a number of grave crimes in the territory of the Republic of Armenia. He recruited mainly unemployed 19 citizens of Armenia, 5 of them residents of Yerevan, 7 – of Shirak region, 3 – of Armavir region, 2 – of Lori region, 1 – of Kotayk region, 1 – of Gegharkunik region, 1 – of Syunik region, including 4 women and 3  participants of Artsakh liberation war. All 19 members of the gang have been arrested.
According to preliminary agreement, the group illegally acquired a large number of weapons and ammunition concealing it in a rented house in Nork district of Yerevan.