Հայաստանում անվավեր է ճանաչվել մեկ դեղի գրանցում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարի 2015 թվականի նոյեմբերի 18-ի թիվ 3245-Ա հրամանով անվավեր է ճանաչվել Բուլղարիայի «Բալկանֆարմա-Տրոյան ԱԴ» դեղագործական ընկերության արտադրության «Տոպոգել, կետոպրոֆեն, դոնդող, 25մգ/գ, 40գ ալյումինե պարկուճ» դեղի գրանցումը Հայաստանի Հանրապետությունում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, դեղի գրանցումն ավավեր է ճանաչվել մարքեթինգային նկատառումներից ելնելով:
Նախարարի հրամանի համար հիմք են հանդիսացել «Ակադեմիկոս Էմիլ Գաբրիելյանի անվան Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՓԲԸ-ի 2015 թվականի նոյեմբերի 6-ի թիվ 0101196015 ու Բալկանֆարմա-Տրոյան ԱԴ ընկերության գրությունները:

В Армении утратил сертификацию один медицинский препарат
18-го ноября Минздрав Армении, приказом министра за номером  3245-Ա, признал утратившим сертификацию медицинский препарат: «Топогель, кетопрофен, жель, 25мг/г, 40г в алюминевой тубе», производства «Балканфарма-Троян». Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Минздрава Армении, решение было принято, исходя из маркетинговых соображений.
Основанием приказу послужили заключения Экспертного центра по медпрепаратам имени Габриэляна и докладная «Балканфарма-Троян».