Պուտինը դեմ է արտահայտվել դրսից Սիրիային ղեկավար պարտադրելու փորձերին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ ոչ ոք չպետք է սիրիացիներին պարտադրի իրենց պետության կառավարման ձև և որոշակի ղեկավար անձի:
«Ոչ ոք չի կարող և չպետք է սիրիական ժողովրդին դրսից պարտադրի պետության կառավարման  որևէ ձև և անձ, որը պետք է կառավարի այն: Դա պետք է որոշի միայն  սիրացի ժողովուրդը»,- նշել է ՌԴ Նախագահը Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Խամենեիի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, նա հույս է հայտնել, որ սիրիական հակամարտությանը կգտնվի լուծում, որը կբավարարի բոլոր կրոնական, էթնիկ և քաղաքական ուժերին:
Ռուսաստանը շարունակում է պնդել, որ Սիրիայի գործող նախագահի պաշտոնազրկումը չի կարելի կապել երկրում կրակի դադարեցման հետ, որտեղ պատերազմ է «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների դեմ: ՌԴ իշխանությունները պնդում են, որ երկրի ապագա ուղին և պետության ղեկավարությանը պետք է ընտրեն Սիրիայի քաղաքացիները
Որոշ երկրներ, մասնավորապես, Միացյալ Նահանգները, Սիրիայի Նախագահ Ասադից պահանջում են հեռանալ իր պաշտոնից, դա համարելով ահաբեկչության դեմ հաղթանակի անհրաժեշտ պայման:

Putin is against intervening in Syria’s domestic affairs
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. RF President Vladimir Putin announced that no one should force the Syrians to choose a government system or a leader.
“No one can and should intervene in Syrian people’s decision to choose a government system or a leader. It must be decided solely by the Syrian people”, RF President mentioned about this in a meeting with Iran’s Supreme Leader Ayatollah Seyyed Ali Khamenei.
“Armenpress” reports, citing “Interfax”, he hoped that a solution for the Syrian conflict will be found which will satisfy all the religious, ethnic and political forces.
Russia continues to insist on that resignation of the acting Syrian President cannot be linked to reaching a ceasefire in the Arab country.