Պուտինը դեմ է արտահայտվել դրսից Սիրիային ղեկավար պարտադրելու փորձերին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ ոչ ոք չպետք է սիրիացիներին պարտադրի իրենց պետության կառավարման ձև և որոշակի ղեկավար անձի:
«Ոչ ոք չի կարող և չպետք է սիրիական ժողովրդին դրսից պարտադրի պետության կառավարման  որևէ ձև և անձ, որը պետք է կառավարի այն: Դա պետք է որոշի միայն  սիրացի ժողովուրդը»,- նշել է ՌԴ Նախագահը Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Խամենեիի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, նա հույս է հայտնել, որ սիրիական հակամարտությանը կգտնվի լուծում, որը կբավարարի բոլոր կրոնական, էթնիկ և քաղաքական ուժերին:
Ռուսաստանը շարունակում է պնդել, որ Սիրիայի գործող նախագահի պաշտոնազրկումը չի կարելի կապել երկրում կրակի դադարեցման հետ, որտեղ պատերազմ է «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների դեմ: ՌԴ իշխանությունները պնդում են, որ երկրի ապագա ուղին և պետության ղեկավարությանը պետք է ընտրեն Սիրիայի քաղաքացիները
Որոշ երկրներ, մասնավորապես, Միացյալ Նահանգները, Սիրիայի Նախագահ Ասադից պահանջում են հեռանալ իր պաշտոնից, դա համարելով ահաբեկչության դեմ հաղթանակի անհրաժեշտ պայման:

Путин выступил против попыток навязать Сирии руководителя извне
Никто извне не должен навязывать сирийцам форму управления их государством и фигуру конкретного лидера. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом заявил президент России Владимир Путин.
"Никто не может и не должен навязывать сирийскому народу извне какие-либо формы правления государством, и кто персонально должен им управлять. Это должен решить только сам сирийский народ", - сказал он на встрече с духовным лидером Ирана аятоллой Хаменеи.
Российский президент выразил надежду, что сирийскому конфликту будет найдено решение, которое удовлетворит все религиозные, этнические и политические силы.
Россия продолжает настаивать, что смещение действующего президента Сирии нельзя увязывать с прекращением огня в стране, где идет война против террористов "Исламского государства". Российские власти настаивают, что будущий курс страны и руководство государства должны выбирать сирийские граждане.