Օքսֆորդի համալսարանի գրադարանն աննախադեպ ցուցադրությամբ կբացի հայկական ձեռագրերի և գրքերի շտեմարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի երկրորդ ամենահին` Օքսֆորդի համասլարանի Բոդլեյան գրադարանը պատրաստվում է պատմության մեջ առաջին անգամ ցուցադրության հանել հայկական հազվագյուտ ձեռագրերի և տպագիր գրականության իր հավաքածուն: «Հայաստան.  հարակայուն մշակույթի ձեռագրերը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը նվիրված է  հայոց պետականության 2500-ամյա պատմությանը և  մշակույթին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Բոդլեյան գրադարանի հասարակայնության հետ կապի և հաղորդակցության բաժնի պատասխանատու Էլեյն Բայբլը, հանրությանը կներկայացվեն հայկական ձեռագրերի, տպագիր գրականության, հայկական համայնքի կիրառական արվեստի և հոգևոր իրերի 100-ից ավելի նմուշներ, ինչպես գրադարանի, այնպես էլ մասնավոր հավաքածուներից, որոնք պահվել են Հայաստանում, Նիդերլանդներում և Միացյալ Թագավորությունում:
Ցուցադրությունն այցելուների առաջ իր դռները կբացի հոկտեմբերի 23-ին:
Բոդլեյան գրադարանը Եվրոպայի ամենահին գրադարաններից է, իսկ Միացյալ Թագավորությունում, Բրիտանական գրադարանից հետո, մեծությամբ երկրորդն է՝ իր 11 միլիոն նմուշով։ Գրադարանը գլխավորապես գործում է որպես գրադարան-ընթերցասրահ, և այնտեղ պահվող փաստաթղթերը հիմականում չեն կարող դուրս հանվել ընթերցասենյակներից։ Գրադարանն ունի հայերեն ձեռագրերի և գրքերի բավական հարուստ հավաքածու։ Ցուցակներում պահպանված նմուշների համաձայն՝ գրադարանն առաջին հայերեն ձեռագրիը ստացել է 1635 թ․ արքեպիսկոպոս Լաուդի կողմից։

Библиотека Оксфордского университета представит экспозицию своей коллекции древних армянских редких рукописей и печатных изданий
Библиотека Оксфордского университета представит экспозицию своей коллекции
древних армянских редких рукописей и печатных изданий
Одна из древнейших библиотек мира - Бодлианская библиотека Оксфордского университета, впервые за свою историю представит экспозицию своей коллекции древних армянских редких рукописей и печатных изданий. Экспозиция «Армения: рукописи вечной культуры» посвящена 2500-летней истории и культуре армянского народа.
Как сообщила Арменпресс пресс-секретарь Бодлианской библиотеки Элейн Байбл, общественности будут представлены более 100 экспонатов армянских рукописей, печатной литературы, изделий прикладного искусства как из коллекции библиотека, так и из частных коллекций, которые хранятся в Армении, Нидерландах и Великобритании.
Экспозиция откроется 23 октября.
Бодлианская библиотека - библиотека Оксфордского университета, которая оспаривает у Ватиканской право называться старейшей в Европе, а у Британской — титул самого крупного книжного собрания Великобритании. С 1610 (официально — с 1662) года наделена правом на получение обязательного экземпляра всех изданий, выпускаемых в стране.
Библиотека в основном действует как читальный зал, так как хранящиеся там рукописи и документы не выдаются на руки. В библиотеке хранится большая коллекция армянских рукописей и книг. Первую армянскую рукопись библиотека получила еще в 1635 году от архиепископа Лауда.