Հայաստան կժամանի Իրանի նախագահի առաջին տեղակալը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով պաշտոնական այցով հոկտեմբերի 14-15-ը Հայաստան կժամանի Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այցի շրջանակում նախատեսված են Իրանի նախագահի առաջին տեղակալի հանդիպումները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ։
Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ կառավարությունում ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի առանձնազրույցին կհետևի ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որից հետո Հովիկ Աբրահամյանը և Էսհաղ Ջահանգիրին հանդես կգան ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարությամբ: Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ առաջին փոխնախագահի մասնակցությամբ Երևանում տեղի կունենա հայ-իրանական գործարար համաժողով:
Նախատեսված է նաև ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի այցը Մատենադարան, որտեղ նա կմասնակցի Անտուան և Անդրե Սևրուգյանների ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Էսհաղ Ջահանգիրին կայցելի նաև Երևանի «Կապույտ» մզկիթ, կմասնակցի «Կապույտ» մզկիթի հիմնադրման 250-ամյակին նվիրված ընդունելությանը:

First Vice President of Iran to arrive in Armenia
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. First Vice President of Iran Eshaq Jahangiri Kouhshahi will pay an official visit to Armenia October 14-15, on the invitation of Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan.
As “Armenpress” was informed by Information and Public Relations Department of the Government of the Republic of Armenia, First Vice President of Iran is expected to meet with President of Armenia Serzh Sargsyan, Catholicos of All Armenians His Holiness Karekin II, President of the National Assembly of Armenia Galust Sahakyan and Prime Minister Hovik Abrahamyan.
A meeting in an expanded format will succeed Eshaq Jahangiri Kouhshahi‘s and PM Hovik Abrahamyan’s private conversation in the Government of Armenia on October 14. After the latter, Hovik Abrahamyan and Eshaq Kouhshahi will make a statement for media representatives.
PM Hovik Abrahamyan and Eshaq Kouhshahi will attend Armenian-Iranian business conference to be held on October 15. Eshaq Kouhshahi is also expected to visit the Matenadaran and the Blue Mosque in Yerevan attending the reception dedicated to the 250th anniversary of its foundation.