Հայաստան կժամանի Իրանի նախագահի առաջին տեղակալը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով պաշտոնական այցով հոկտեմբերի 14-15-ը Հայաստան կժամանի Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այցի շրջանակում նախատեսված են Իրանի նախագահի առաջին տեղակալի հանդիպումները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ։
Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ կառավարությունում ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի առանձնազրույցին կհետևի ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որից հետո Հովիկ Աբրահամյանը և Էսհաղ Ջահանգիրին հանդես կգան ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարությամբ: Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ առաջին փոխնախագահի մասնակցությամբ Երևանում տեղի կունենա հայ-իրանական գործարար համաժողով:
Նախատեսված է նաև ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի այցը Մատենադարան, որտեղ նա կմասնակցի Անտուան և Անդրե Սևրուգյանների ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Էսհաղ Ջահանգիրին կայցելի նաև Երևանի «Կապույտ» մզկիթ, կմասնակցի «Կապույտ» մզկիթի հիմնադրման 250-ամյակին նվիրված ընդունելությանը:

Первый заместитель президента Исламской Республики Иран посетит Ереван с официальным визитом
По приглашению премьер-министра Армении Овика Абрамяна 14-15 октября с официальным визитом Ереван посетит первый заместитель президента Исламской Республики Иран Эсхак Джахангири.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, в рамках визита запланированы встречи вице-президента Ирана с президентом Армении Сержем Саргсяном, Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, председателем Национального Собрания Галустом Саакяном, премьер-министром Овиком Абрамяном.
14 октября после встречи премьер-министра Армении и вице-президента Ирана с глзу на глаз состоится встреча с расширенном составе. Потом Абрамян и Джахангири выступят с заявлением для представителей СМИ.
15 октября Абрамян и Джахангири примут участие в армяно-иранском бизнес-форуме.
Запланирован также визит вице-президента ИРИ в Матенадаран, где он примет участие на открытии выставки Антуана и Андре Севругянов. Джахангири посетит также Голубую мечеть Еревана, примет участие в приеме, посвященном 250-летию основания мечети.