Պակիստանում առնվազն 13 մարդ Է զոհվել սողանքի հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն 13 մարդ Է զոհվել Պակիստանի հարավի Կարաչի քաղաքում լույս հոկտեմբերի 13-ի գիշերը տեղի ունեցած սողանքի հետեւանքով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Սինհուա» գործակալությանը:
Տեղական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ միջադեպը տեղի Է ունեցել տեղական ժամանակով ժամը 02:00-ին: Սողանքը երեք վրան Է ծածկել քաղաքի հյուսիսային մասի հետնախորշերում:
Առայժմ փրկարար ծառայությունները եւ տեղի բնակիչները հայտնաբերել են 13 զոհվածների, որոնցից յոթ երեխաներ են եւ երեքը՝ կանայք: Փրկարարները շարունակում են որոնումները:
Տեղի իշխանությունների ներկայացուցիչը հայտնել Է, որ բոլոր զոհվածները մի ընտանիքի անդամներ են, որը պատահարի վայրում հաստատվել Էր երեք օր առաջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

At least 13 killed in Pakistan's landslide
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. At least 13 people including seven children were killed in a landslide that buried three camps in the slums in Pakistan's southern port city of Karachi early Tuesday morning. “Armenpress” reports referring to news.xinhuanet.com that the incident took place at around 2 a.m. when a mass of rocks and soil fell on a slum from a nearby hill, burying three camps of a laborers' family in Gulstan-e-Jauhar area of Karachi, local media reported.
Rescuers and local residents rushed to the site and dug out 13 bodies including seven children and three women from the rubble.
Rescue efforts are underway as it is feared that at least three more people are still trapped under the rubble.
Commissioner of Karachi city, Shoaib Siddiqui, said that all the deceased people belonged to the same family that established their camps at the site three days ago. The ill-fated family came from the eastern province of Punjab, he said.