Հայաստանի և Մադագասկարի ԱԳ նախարարները քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 8-ին հանդիպել է Մադագասկարի արտգործնախարար Բեատրիս Աթալլային, ով Հայաստան է ժամանել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների 31-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը ոչ միայն լավ առիթ է քննարկելու կազմակերպության և դրա անդամ երկրների առջև ծառացած խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները, հաջորդ տարի Անտանանարիովոյում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, այլև անդրադառնալու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցերին։
Շնորհակալություն հայտնելով ՖՄԿ նախարարական համաժողովի կազմակերպման և ջերմ ընդունելության համար` նախարար Աթալլան կարևորել է արտգործնախարարների երևանյան հանդիպման անցկացումը՝ ընդգծելով, որ հենց Երևանում է Մադագասկարը ստանձնելու Ֆրանկոֆոնիայի արտգործնախարարների համաժողովի նախագահությունը։
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Մադագասկարի միջև համագործակցության ընդլայնման, իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորման, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման, միջազգային կառույցներում փոխգործակցության սերտացման, առևտրատնտեսական բնագավառում փոխգործակցության հաստատման շուրջ։ Այս առումով կարևորվել է առաջիկա օրերին երկու երկրների միջև ստորագրվելիք փաստաթղթերը։
Նախարար Աթալլան, շնորհակալություն հայտնելով, որ Հայաստանում կրթություն են ստացել բազմաթիվ մադագասկարցի մասնագետներ, հետաքրքրություն է հայտնել Հայաստանի հետ կրթական բնագավառում փոխգործակցության առումով։
Գոհունակությամբ արձանագրելով, որ դեռ 1982թ. Երևանի և Անտանանարիվույի միջև հաստատվել են բարեկամական հարաբերություններ, նախարարները պայմանավորվել են երկու մայրաքաղաքների միջև համագործակցության վերագործարկման մասին։
Մադագասկարի արտգործնախարարը ներկայացրել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում իր երկրի գալիք նախագահության առաջնահերթությունները։

Mинистры иностранных дел Армении и Мадагаскара обсудили перспективы развития взаимоотношений между странами
Mинистры иностранных дел Армении и Мадагаскара обсудили перспективы развития
взаимоотношений между странами
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 8 октября принял министра иностранных дел Мадагаскара Беатрис Аталла, которая прибыла в Ереван на 31-ый министерский форум Международной организации Франкофонии. Как сообщают «Арменпресс» из пресс-службы Министерства иностранных дел Армении, министр поприветствовал гостя и подчеркнул, что министерский форум Франкофонии не только хорошая возможность обсудить возникшие проблемы, подготовительные работы по организации саммита в следующем году в Антананриово, но и обсудить вопросы о взаимном сотрудничестве.
Министр Аталла поблагодарила Эдварда Налбандяна за организацию форума и за теплый прием, подчеркнув, что именно в Армении Мадагаскар примет председательство форума.
Участники встречи обменялись мыслями касательно развития сотрудничества двух стран в разных сферах. В связи с этим очень важен ряд документов, которые должны подписать в эти дни министры.
Аталла также поблагодарила Налбандяна за то, что много специалистов из Мадагаскара получили образование в Армении, и выразила заинтересованность в сотрудничестве в сфере образования.
С гордостью подчеркнув тот факт, что в 1982 году между Ереваном и Антананариву установились дружеские взаимоотношения, министры договорились о перезапуске программы сотрудничества.