Հայաստանի և Մադագասկարի ԱԳ նախարարները քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 8-ին հանդիպել է Մադագասկարի արտգործնախարար Բեատրիս Աթալլային, ով Հայաստան է ժամանել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների 31-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը ոչ միայն լավ առիթ է քննարկելու կազմակերպության և դրա անդամ երկրների առջև ծառացած խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները, հաջորդ տարի Անտանանարիովոյում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, այլև անդրադառնալու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցերին։
Շնորհակալություն հայտնելով ՖՄԿ նախարարական համաժողովի կազմակերպման և ջերմ ընդունելության համար` նախարար Աթալլան կարևորել է արտգործնախարարների երևանյան հանդիպման անցկացումը՝ ընդգծելով, որ հենց Երևանում է Մադագասկարը ստանձնելու Ֆրանկոֆոնիայի արտգործնախարարների համաժողովի նախագահությունը։
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Մադագասկարի միջև համագործակցության ընդլայնման, իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորման, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման, միջազգային կառույցներում փոխգործակցության սերտացման, առևտրատնտեսական բնագավառում փոխգործակցության հաստատման շուրջ։ Այս առումով կարևորվել է առաջիկա օրերին երկու երկրների միջև ստորագրվելիք փաստաթղթերը։
Նախարար Աթալլան, շնորհակալություն հայտնելով, որ Հայաստանում կրթություն են ստացել բազմաթիվ մադագասկարցի մասնագետներ, հետաքրքրություն է հայտնել Հայաստանի հետ կրթական բնագավառում փոխգործակցության առումով։
Գոհունակությամբ արձանագրելով, որ դեռ 1982թ. Երևանի և Անտանանարիվույի միջև հաստատվել են բարեկամական հարաբերություններ, նախարարները պայմանավորվել են երկու մայրաքաղաքների միջև համագործակցության վերագործարկման մասին։
Մադագասկարի արտգործնախարարը ներկայացրել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում իր երկրի գալիք նախագահության առաջնահերթությունները։

Edward Nalbandian meets with Foreign Minister of Madagascar
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian met օn October 8 Minister of Foreign Affairs of Madagascar Béatrice Atallah, who arrived in Armenia to participate in the 31st session of the Conference of Ministers of Foreign Affairs of the International Organization of La Francophonie (OIF).
As “Armenpress” was informed by the Department of Press, Information and Public Relations of Foreign Ministry of Armenia Minister Nalbandian, welcoming the guest, mentioned that OIF Conference of Ministers of Foreign Affairs is not only a good reason to discuss pending issues on Organization's agenda, that of the member-states and ways to address them, preparatory works of the OIF Summit to be held in Antananarivo next year, but also to touch upon issues of the development of bilateral cooperation.
Expressing gratitude for the organization of OIF Conference of Ministers of Foreign Affairs and warm reception, Minister Atallah attached importance to the holding of the Yerevan Ministerial meeting, stressing that the handover of the chairmanship in the OIF Conference of Ministers of Foreign Affairs to Madagascar will take place in Yerevan.
During the meeting, thoughts were exchanged over expansion of cooperation between Armenia and Madagascar, establishment of the legal framework, holding of consultations between the MFAs, tightening of cooperation within international institutions, establishment of cooperation in the trade and economic fields. In this regard, importance was placed to the documents to-be-signed in coming days between two states.
Minister Atallah, expressing gratitude for the fact that a number of experts from Madagascar got their education in Armenia, expressed interest in possible cooperation with Armenia in the field of education.
Ministers, commending on the friendly relations between Yerevan and Antananarivo established back in 1982, agreed upon re-activation of cooperation between the two capitals.
Foreign Minister of Madagascar presented priorities of its forthcoming chairmanship in the International Organization of La Francophonie.