«Շանթ 2015» զորավարժություններ. Տավուշում խաղարկվեց զորամասի կազմավորման սցենար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ընթացող «Շանթ 2015» պլանային զորավարժությունների շրջանակում Տավուշի մարզում խաղարկվեց նոր զորամասի կազմավորման սցենարը: Ցուցադրական միջոցառման ժամանակ հարյուրավոր նորակոչիկներ արդեն ստացել են իրենց զինվորական համազգեստը և հրահանգներ` բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Միհրան Մախսուդյանից: «Ձեր բարձր կարգապահությունն է մեր անվտանգության գրավականը: Խնդրում եմ պահպանել կարգապահություն, լինել ընկերասեր և հարգել միմյանց: Թող բոլորը տեսնեն, որ մենք կարող ենք երեք օրում պատրաստական վիճակի բերել երկիրը և պատրաստվել պատերազմի»,- զորակոչիկներին դիմեց գնդապետը՝ նշելով, որ յուրաքանչյուր վաշտ կունենա իր զորանոցը, ճաշարանը և ծառայության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները:
Լրագրողների հետ զրույցում գնդապետ Մախսուդյանը հայտնեց, որ սցենարի համաձայն՝ զորահավաքի օպերատիվ մարտավարական զորավարժությունները կտևեն հինգ օր: Այդ ընթացքում անձնակազմը պարապունքների և ներդաշնակեցման միջոցով կբերվի պատրաստ վիճակի՝ լուծելու հետագայում հանկարծակի առաջացած խնդիրները: «Անձնակազմը գտնվում է բարձր բարոյահոգեբանական վիճակում, գիտակցում է իր առջև դրված խնդիրները և պատրաստ է կատարել դրանք: Զորակոչից խուսափողներ չենք ունեցել, նորակոչիկների հոսքը մինչև հիմա կատարվել է բարձր մակարդակով»,- ընդգծեց նա:
Զինկոմիսարիատ ներկայանալու խաղարկային կանչը Վարդանն Սարգսյանն ստացել է սեպտեմբերի 4-ի երեկոյան. անհապաղ պահանջել են ներկայանալ կոմիսարիատ: «Հայությունը պետք է սատար կանգնի մեկը մյուսին, եթե ամեն մեկը խուսափի ծառայությունից՝ ով պետք է գնա»,- ասաց նա: Նրա արդեն զինակից ընկերը նույնպես այդ կարծիքին է: «Պատրաստակամ ենք՝ թեկուզ գնալ առաջնագիծ»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատակամությամբ ասաց Վիկտոր Կադիլինը, որ արդեն մեկ անգամ իր պարտքն է տվել հայրենիքին՝ ծառայելով Հայոց բանակում:

“Shant-2015” Exercises: Scenario of forming new regiment displayed in Tavush
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. A scenario of forming a new regiment was displayed in Tavush Province within the framework of “Shant-2015” military exercises. During the demonstrative event hundreds of recruits received their military uniforms and instructions from the Commander of the Army Corps, Colonel Mihran Makhsudyan. “Your high-level discipline is the guarantee of our security. Please, observe discipline and respect each other. Let everyone see that we can bring the country to high readiness within three days and get ready to war”, the Colonel addressed to the recruits, mentioning that every unit will have its barrack, canteen and all necessary conditions for army service.
In an interview with journalists Colonel Makhsudyan mentioned that according to the scenario, the operative military exercises of mobilization will last 5 days. “The personnel is in high psychological condition, realizes the tasks put forward and is ready to fulfill them. No one tried to escape from the mobilization”, he emphasized.
Vardan Sargsyan received the draft notice in the evening of September 4 demanding to arrive at the commissariat immediately. “The Armenian nation must support one another. If everyone avoids service, who will do it?” he said. “We are ready to go even to the front line”, said another recruit.
Taking into account the military and political situation around Armenia, the scenario of the Exercises includes а fictitious rival and the situation is maximally adapted to reality.