«Շանթ 2015» զորավարժություններ. Տավուշում խաղարկվեց զորամասի կազմավորման սցենար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ընթացող «Շանթ 2015» պլանային զորավարժությունների շրջանակում Տավուշի մարզում խաղարկվեց նոր զորամասի կազմավորման սցենարը: Ցուցադրական միջոցառման ժամանակ հարյուրավոր նորակոչիկներ արդեն ստացել են իրենց զինվորական համազգեստը և հրահանգներ` բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Միհրան Մախսուդյանից: «Ձեր բարձր կարգապահությունն է մեր անվտանգության գրավականը: Խնդրում եմ պահպանել կարգապահություն, լինել ընկերասեր և հարգել միմյանց: Թող բոլորը տեսնեն, որ մենք կարող ենք երեք օրում պատրաստական վիճակի բերել երկիրը և պատրաստվել պատերազմի»,- զորակոչիկներին դիմեց գնդապետը՝ նշելով, որ յուրաքանչյուր վաշտ կունենա իր զորանոցը, ճաշարանը և ծառայության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները:
Լրագրողների հետ զրույցում գնդապետ Մախսուդյանը հայտնեց, որ սցենարի համաձայն՝ զորահավաքի օպերատիվ մարտավարական զորավարժությունները կտևեն հինգ օր: Այդ ընթացքում անձնակազմը պարապունքների և ներդաշնակեցման միջոցով կբերվի պատրաստ վիճակի՝ լուծելու հետագայում հանկարծակի առաջացած խնդիրները: «Անձնակազմը գտնվում է բարձր բարոյահոգեբանական վիճակում, գիտակցում է իր առջև դրված խնդիրները և պատրաստ է կատարել դրանք: Զորակոչից խուսափողներ չենք ունեցել, նորակոչիկների հոսքը մինչև հիմա կատարվել է բարձր մակարդակով»,- ընդգծեց նա:
Զինկոմիսարիատ ներկայանալու խաղարկային կանչը Վարդանն Սարգսյանն ստացել է սեպտեմբերի 4-ի երեկոյան. անհապաղ պահանջել են ներկայանալ կոմիսարիատ: «Հայությունը պետք է սատար կանգնի մեկը մյուսին, եթե ամեն մեկը խուսափի ծառայությունից՝ ով պետք է գնա»,- ասաց նա: Նրա արդեն զինակից ընկերը նույնպես այդ կարծիքին է: «Պատրաստակամ ենք՝ թեկուզ գնալ առաջնագիծ»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատակամությամբ ասաց Վիկտոր Կադիլինը, որ արդեն մեկ անգամ իր պարտքն է տվել հայրենիքին՝ ծառայելով Հայոց բանակում:

Учения «Шант 2015»: в Тавушской области разыгран сценарий формирования новой войсковой части
В рамках стратегических командно-штабных учений «Шант-2015» был разыгран сценарий формирования новой войсковой части в Тавушской области. Как сообщает Арменпресс, в ходе показательного мероприятие сотни новобранцев получили военные формы и соответствующие приказы от командира армейского корпуса, полковника Миграна Махсудяна.
«Ваша высокая дисциплина является гарантом нашей безопасности. Прошу соблюдать дисциплину, быть дружелюбными и уважать друг друга. Пусть все увидят, что мы можем за три дня привести страну в готовность и приготовиться к войне», - сказал новобранцам полковник, отметив, что каждая рота будет иметь свою казарму, столовую и все необходимые условия для службы.
В беседе с журналистами полковник Махсудян сообщил, что по сценарию, оперативные стратегические учения будут длиться пять дней. В течение этого времени состав посредством занятий и гармонизации будет приведен к готовности выполнять возникающие неожиданные боевые задания.
«Состав находится в высоком морально-психологическом состоянии, осознает поставленные перед ним задачи и готов выполнить их. Дезертиров у нас не было, поток новобранцев до сих пор проходит на высоком уровне», - подчеркнул он.
Разыгранный призыв представиться в военный комиссариат Вардан Саркисян получил 4 сентября: требовали немедленно представиться в комиссариат. «Армяне должны помогать друг другу, если кто-то будет избегать службы, то кто будет служить?» - сказал он.