Մերկելը բացառել Է ԳՖՀ-ում ասպաստան խնդրողների թվի սահմանափակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը սեպտեմբերի 5-ին հայտարարել Է, որ իր երկիրն իրավունք չունի սահմանափակել ԳՖՀ-ում ասպաստան խնդրողների թիվը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Associated Press գործակալությանը:
«Լիմիտ գոյություն չունի, որը սահմանափակեր այն մարդկանց թիվը, ովքեր իրավունք ունեն քաղաքական ապաստան խնդրել»,- պարզաբանել Է նա:
Մերկելի կարծիքով՝ «քանի որ մենք ունենք հզոր երկիր` առողջ տնտեսությամբ, մեր ուժերը կբավականացնեն անել անհրաժեշտ ամեն ինչ եւ համոզվել, որ ապաստան խնդրող յուրաքանչյուր մարդ կհասնի այն բանին, որ իր դեպքը քննության կառնվի»:
Դրա հետ մեկտեղ նա ընդգծել Է, որ այն միգրանտները, որոնք ակնհայտորեն շանս չունեն ԳՖՀի տարածքում գտնվելու թույլտվություն ստանալ, պետք Է վերադարձվեն հայրենիք, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Меркель заявила об отсутствии лимита на прием просителей убежища в Германии
Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила в субботу, что ее страна не имеет права ограничивать число принимаемых на своей территории просителей убежища. Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом сообщает агентство The Associated Press.
"Не существует лимита, который бы ограничивал число людей, имеющих право просить политического убежища", - пояснила она.
По мнению Меркель, "поскольку у нас есть мощная страна со здоровой экономикой, нам хватит сил сделать все необходимое и убедиться, что каждый человек, просящий убежища, добьется того, что его случай будет рассмотрен".
При этом она подчеркнула, что те мигранты, у которых явно нет шанса получить разрешение на пребывание в ФРГ, должны быть возвращены на родину.