Ուորլիքը դատապարտել է անմեղ քաղաքացիների թիրախավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման խնդրով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը դատապարտել է քաղաքացիական անձանց դեմ իրականացվող գործողությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին համանախագահը համապատասխան հայտարարություն է արել «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում: «Մենք դատապարտում ենք Լեռնային Ղարբաղի հակամարտությունում անմեղ քաղաքացիների թիրախավորումը: Մենք կողմ ենք արտահայտվում խնդրի խաղաղ կարգավորմանը»,- նշել է նա:
Սկսած օգոստոսի 31-ից` Ադրբեջանը սրել է իրավիճակը սահմանին եւ Տավուշի մարզի սահմանամերձ մի քանի տասնյակ գյուղեր պահում է կրակահերթի տակ: Համաձայն ՀՀ ՊՆ պաշտոնական հաղորդագրությունների` հակառակորդն օգտագործում է 60 մմ, 80 եւ 120 մմ տրամաչափի ականանետեր, դիպուկահարներ: Վերջին հրաձգությունների հետեւանքով հայկական կողմն ունի 7 վիրավոր, որոնցից 5-ը քաղաքացիական անձինք են: Նրանք գտնվում են բուժհաստատություններում եւ նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում: Ցավոք, հայկական կողմն այս ընթացքում ունեցել է նաեւ զոհեր: Հակառակորդի կրակոցների հետեւանքով զոհվել են պայմանագրային զինծառայողներ Հայկ Թեւոյանը, Մարատ Խաչանյանը, Արման Ստեփանյանը:

Уорлик осудил обстрел мирных граждан
Сопредседатель Минской  группы ОБСЕ Джеймс Уорлик (США)  осудил обстрел  мирных граждан. Как  предает Арменпресс, об этом он записал в своем  микроблоге в Twitter: «Мы осуждаем обстрел невинных граждан  в карабахском конфликте. Мы выступаем за мирное  урегулирование  конфликта», - отметил он.
Начиная с 31 августа,  азербайджанская сторона интенсивно нарушает режим прекращения огня  и  обстреливает десятки  пограничных сел Тавуша.  По официальной  информации МО РА,  противник  использует  80- и 120-миллиметровые минометы,   снайперов.  Во время последних перестрелок  у  армянской  стороны  7 раненых, из которых 5 – гражданское  население. Они находятся на лечении, их жизни ничто не  угрожает. К сожалению, у  нас были и жертвы.  В результате нарушения режима прекращения огня погибли  контрактные военнослужащие ВС Армении АйкТевоян,  Марат Хачанян, Арман Степанян.