Հայ դիրքապահների ուղղությամբ անցած երկու օրում արձակվել է ավելի քան 5000 կրակոց. ԼՂՀ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակառակորդը սեպտեմբերի 2-ի տոնական և 1-ի նախատոնական օրերին շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, նշված ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 250 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 և 82 մմ-ոց ականանետերից ու ՌՊԳ-7 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 5000 կրակոց:
Վերոնշված զինատեսակներից բացի, հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև թուրքական արտադրության TP-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում` հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
«Հարկ է նշել նաև, որ վերջին շրջանում հակառակորդը սկսել է հաճախակի կիրառել խոշոր տրամաչափի հրաձգային և հրթիռահրետանային զինատեսակներ, ինչը ադրբեջանական քարոզչությունը անհաջողությամբ փորձում է հերքել: Որպես ասվածի վկայություն` ստորև ներկայացնում ենք ադրբեջանական առաջապահ ուժերի կողմից կիրառված նշված զինատեսակների լուսանկարային ապացույցները»,-ասված է ԼՂՀ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:

В сторону армянских солдат, несущих боевое дежурство, противником было произведено более 5000 выстрелов
В сторону армянских солдат, несущих боевое дежурство, противником было
произведено более 5000 выстрелов
В праздничный день 2 сентября – День независимости НКР, и 1 сентября противник продолжал интенсивно нарушать режим прекращения огня. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики, в отмеченный период противник нарушил режим прекращения огня 250 раз с применением стрелкового оружия различного калибра, а также 60мм-х и 82мм-х минометов и гранатометов типа РПГ-7, АГС-17. В сторону армянских солдат, несущих боевое дежурство, было произведено более 5000 выстрелов.
Кроме отмеченных видов оружия, противник применил в направлении армянских позиций реактивную ракетную установку турецкого производства типа TP-107.
В результате оперативных действий передовых воинских частей Армии обороны НКР активность противника была подавлена.
«Необходимо отметить, что в последнее время противник начал применять стрелковое и реактивно-ракетное оружие крупного калибра, что азербайджанская пропаганда безуспешно пытается опровергнуть. В качестве доказательства представляются доказательства применения отмеченного оружия в виде фотографий», - говорится в сообщении МО НКР.