Վրաստանը կշարունակի պրագմատիկ քաղաքականությունը Ռուսաստանի հետ. Կվիրիկաշվիլի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի արտաքին քաղաքական կուրսը չի փոփոխվի, մասնավորապես, երկիրը կշարունակի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ուղեգիծը, եվրաինտեգրացման գործընթացը եւ պրագմատիկ քաղաքականությունը Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլին:
«Չնայած առկա խնդիրներին, մենք կշարունակենք պրագմատիկ քաղաքականությունը Ռուսաստանի հետ: Անվտանգության եւ քաղաքականության թեմայով բանակցությունները, բնականաբար, կշարունակվեն Ժնեւի ձեւաչափով, իսկ տնտեսական եւ հումանիտար հարցերի շուրջ երկխոսությունը կվարեն հատուկ ներկայացուցիչները»,- հայտարարել է Կվիրիկաշվիլին՝ ելույթ ունենալով «Ամբասադորյալ 2015»-ում:
Նրա խոսքով՝ մեծ ուշադրություն կդարձվի տարածաշրջանում հարեւանների հետ հարաբերություններին, մասնավորապես, կշարունակվի ռազմավարական գործընկերությունն Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ, ինչպես նաեւ հարաբերությունները Հայաստանի հետ:
«Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերակայությունները, բնականաբար, անփոփոխ են մնում, քանի որ դրանք որոշվել են ոչ թե որեւէ կառավարության ցանկությամբ, այլ Վրաստանի բնակչության ազատ կամքով,- հավելել է Կվիրիկաշվիլին:- Վրաստանը կշարունակի եվրաինտեգրացման եւ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու իր ուղին, մենք դրա համար ջանքեր չենք խնայի», հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Глава МИД Грузии выступает за прагматичную политику в отношениях с РФ
Внешнеполитический курс Грузии не будет изменен, в частности, страна продолжит путь к членству в НАТО, процесс евроинтеграции и прагматичную политику в отношениях с Россией. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил новый министр иностранных дел Грузии Георгий Квирикашвили.
"Несмотря на проблемы, мы продолжим прагматичную политику с Россией. Переговоры на тему безопасности и политики, естественно, продолжатся в Женевском формате, а по направлению экономических и гуманитарных вопросов диалог будут вести специальные представители", — заявил Квирикашвили во время выступления на "Амбасадориале 2015".
По его словам, будет уделено большое внимание развитию отношений с соседями по региону, в частности, продолжится стратегическое партнерство с Азербайджаном и Турцией, а также отношения с Арменией.
"Внешнеполитические приоритеты Грузии, естественно, остаются неизменными, так как они определены не желанием какого-либо правительства, а свободной волей населения Грузии, — добавил Квирикашвили. — Грузия продолжит свой путь по евроинтеграции и членству в НАТО, мы не пожалеем для этого сил".