Անգլիայի Բանկը 20-ֆունտանոցները տպագրելու Է պլաստիկից
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անգլիայի Բանկը 20-ֆունտանոցների հաջորդ խմբաքանակը տպագրելու Է պոլիմերներից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է կարգավորիչի հաղորդագրության մեջ:
«Այսօր Անգլիայի Բանկը հայտարարել Է, որ հաջորդ 20-ֆունտանոցները տպագրվելու են պոլիմերից՝ ավելի անվտանգ, ամուր եւ մաքուր նյութից»,-նշվում Է հաղորդագրության մեջ: 20-ֆունտանոցների համար պոլիմերների մատակարարման հայտամրցույթը մեկնարկելու Է 2015 թվականի վերջին:
2013 թվականի դեկտեմբերին Բանկը հայտարարել Էր, որ հինգ եւ տասը ֆունտ արժողությամբ հաջորդ դրամները տպագրվելու են պոլիմերներից: Հինգֆունտանոցները՝ Ուինսթոն Չերչիլի դիմանկարով, թողարկվելու են 2016 թվականի աշնանը, իսկ տասըֆունտանոցները՝ Ջեյն Օսթինի դիմանկարով, շրջանառության մեջ կդրվեն մեկ տարուց:
5 ֆունտ արժողությամբ պոլիմերային նոր դրամները մարտին շրջանառության մեջ են դրվել Շոտլանդիայում: Դրանց վրա պատկերված են շոտլանդացի ինժեներ սըր Ուիլյամ Արոլի դիմանկարը եւ տարածաշրջանի հայտնի ինժեներային կառույցները:
Պոլիմերային դրամները թողարկվել են Clydesdale բանկի կողմից: Նոր պլաստիկե փողերը, որոնք 2,5 անգամ ավելի երկար են ծառայում, քան սովորական թղթադրամները, եւ ավելի լավ են պաշտպանված կեղծումներից, Մեծ Բրիտանիայում դարձել են այդ տիպի առաջին դրամները, որոնք թողարկվում են շարունակաբար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Банк Англии напечатает банкноты в 20 фунтов из пластика
Банк Англии напечатает следующую партию купюр достоинством 20 фунтов стерлингов из полимеров, говорится в сообщении регулятора, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Сегодня Банк Англии объявил, что следующие 20-фунтовые банкноты будут напечатаны из полимера, более безопасного, прочного и чистого материала", — следует из сообщения. Тендер на поставки полимеров для этой банкноты стартует в конце 2015 года.
В декабре 2013 года банк объявил, что следующие купюры достоинством пять и десять фунтов стерлингов будут напечатаны из полимеров. Пятифунтовые купюры с портретом Уинстона Черчилля будут выпущены осенью 2016 года, а 10-фунтовые с изображением Джейн Остин войдут в обращение через год.
В марте новые полимерные купюры достоинством пять фунтов стерлингов поступили в обращение в Шотландии. Банкноты украшены портретом шотландского инженера сэра Уильяма Аррола и изображениями известных инженерных сооружений региона.
Купюры выпущены банком Clydesdale. Новые пластиковые деньги — в 2,5 раза более долговечные, чем обычные, и лучше защищенные от подделок — стали первыми в Великобритании банкнотами этого типа, выпускаемыми на постоянной основе.