ՍԴ անդամը Սահմանադրության հանրաքվեի ժամկետ է նշում նոյեմբերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական դատարանի անդամ Ֆելիքս Թոխյանը կարծում է, որ սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում մշակված Սահմանադրության նախագիծը կդրվի հանրաքվեի նոյեմբերին: Նրա խոսքով` սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովին կատարելու շատ քիչ աշխատանք է մնացել` եզրափակիչ դրույթերի մշակումը: Այս մասին հայտարարեց Թոխյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ: «Կարծում եմ` օգոստոսին ՀՀ նախագահին կներկայացվի Սահմանադրության նախագիծը և այդ փաստաթուղթը կտրամադրվի Ազգային ժողովին: ԱԺ-ն այն պետք է քննարկի, հավանություն տա, այնուհետև նախագիծը կգնա նախագահին, նա կդնի հանրաքվեի: Իմ հաշվարկներով` մենք նոյեմբերի վերջերին կարող ենք ունենալ հանրաքվե` հաշվի առնելով, որ հենց աշնանն էլ մեր մոտակա ամենախոշոր ընտրական պրեցեսն է. մի շարք համայնքներում ընտրություններն են: Ինչպես 2005 թվականին, այս անգամ էլ հարմար կլինի, որ համընկնի ընտրական մի խոշոր պրոցես հանրաքվեի հետ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Ֆելիքս Թոխյանը` ավելացնելով, որ դա ուղղակի իր դիտարկումներն են:
Ֆելիքս Թոխյանը նշեց, որ ինքը դեռ 2005 թվականից հանդես է եկել հայտարարություններով, որ Հայաստանին պետք են սահմանադրական բարեփոխումներ, սակայն կառավարման խորհրդարանական մոդելը ՍԴ անդամի սրտով չէ: Ամեն դեպքում, Թոխյանի խոսքով, բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը պատրաստել է իրական, միջազգային մակարդակին  համապատասխան լավ փաստաթուղթ, որն աննախադեպ բարձր գնահատականի է արժանացել Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից:
ՍԴ ներկայացուցչի դիտարկմամբ` սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում երկու կարևոր հարց է լուծվել` քաղաքական համակարգի ապակենտրոնացումն ու իշխանության դիֆուզիայի ապահովումը: «Սահմանադրական բարեփոխումների հիմնական խնդիրը կառավարման մոդելի փոփոխությունը չէ, բայց կառավարման մոդելն, այնուամնայնիվ, փոխվում է` ըստ նախագծի: Երկիրը գնում է մաքուր դասական խորհրդարանական համակարգի, ինչը պահանջում է ողջ համակարգի փոփոխություն»,-ասաց Ֆելիքս Թոխյանը` մեծ բավարարվածությամբ փաստելով, որ Սահմանադրության նախագծի նախնական տարբերակը պարունակում է դատական իշխանության անկախության նոր երաշխիքներ:
Նա կարևորեց փաստը, որ Սահմանադրությամբ նախատեսվում է խորհրդարանում ձայների 3/5-ով անցկացնել մի շարք հարցեր: «Այսինքն` քաղաքական մեծամասնությունը ուզի-չուզի պետք է ընդդիմության հետ համագործակության գնա: Սա բարձրացնում է ընդդիմության դերը խորհրդարանում»,-ավելացրեց նա:
Ֆելիքս Թոխյանի խոսքով` նշյալ նախագծով երկրի տերն ու տիրակալը դառնալու է ՀՀ կառավարությունը` Ազգային ժողովի կողմից հաստատված իր ծրագրով` իրականացնելով երկրի ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը: «Իշխանության իրական կենտրոնը փոխվում է դեպի կառավարություն, որը հաշվետու է լինելու Ազգային ժողովին: Վարչապետը դառնում է համար մեկ անձը երկրում»,-նշեց նա:

Constitutional Court member assumes Constitution Referendum to be held in November
YEREVAN, AUGUST 12, ARMENPRESS. Constitutional Court member, Felix Tokhyan thinks, the Constitution draft developed as a result of constitutional amendments, will be put to a referendum in November. He says that the Constitutional Reform Committee has very little work left to do, i.e. the development of final provisions. Tokhyan announced about this at the meeting with the journalists: “I think the draft Constitution will be presented to the president of the Republic of Armenia in August and the document will be submitted to the National Assembly. The National Assembly should discuss and approve it, whereafter the project will be passed on to the president who will put it to a referendum. By my calculations we will hold a referendum at the end of November, considering that our nearest largest election process is to be exactly in autumn; elections held in a number of municipalities. As was in 2005, this time it would also be convenient if a large election process concurred with the referendum.” Armenpress reports, Felix Tokhyan said, adding that those were only his observations.
According to the Constitutional Court representative the constitutional reforms can settle two important issues – the decentralization of the political system and ensuring the diffusion of power. “The main task of the constitutional reforms is not the change of the government model; however it is to be changed according to the draft. The country goes for a purely classic parliamentary system which requires a change of the whole system.” Felix Tokhyan said, stating with great content that the initial variant of the draft Constitution contains new guarantees of judicial independence.
As Felix Tokhyan says, the Government of the Republic of Armenia is to become the master and ruler of the country by this project, implementing home and foreign policy of the country according to its plans approved by the National Assembly. “The real power centre changes to the Government which will be accountable to the National Assembly. The prime minister becomes the first person of the country.” he noted.