Բիլ Քլինթոնն ավելի քան 5,5 մլն դոլար Է ստացել ԱՄԷ-ի հիմնադրամում աշխատելու համար. Arabian Business
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի gfnuhg նախագահ Բիլ Քլինթոնը 2011 թվականից Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կրթական ցանցերից մեկից ավելի քան 5,5 մլն դոլար Է ստացել այն բանի համար, որ գլխավորել Է նրա բարեգործական հիմնադրամը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Arabian Business հրատարակությունը:
Քլինթոնը, որը ԱՄՆ-ի նախագահն Է եղել 1993 թվականից մինչեւ 2001 թվականը, 2010 թվականի դեկտեմբերին GEMS Education դպրոցների ցանցից առաջարկություն Է ստացել դառնալ Varkey GEMS Foundation բարեգործական կազմակերպության պատվավոր նախագահը:
Հարկային հայտարարագրի համաձայն, որը հրապարակվել Է նախկին նախագահի տիկնոջ՝ Հիլարի Քլինթոնի կողմից, ով ավելի վաղ զբաղեցրել Է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի պաշտոնը, սկսած 2011 թվականից նա 5 մլն 625 հազար դոլար Է ստացել GEMS Education-ից:
Այս տվյալները հրապարակվել են Հիլարի Քլինթոնի նախագահական նախընտրական արշավի շրջանակներում: 2015 թվականի թվերը չեն ներկայացվում:
Բացի այդ, ԱՄՆ-ի նախկին նախագահը 500 հազար դոլար Է ստացել 2013 թվականի ապրիլին Աբու Դաբիում Ճանապարհորդությունների եւ զբոսաշրջության հարցերին նվիրված համաժողովում ունեցած ելույթի համար:
Varkey GEMS Foundation հիմնադրամն աշխատում Է միանգամից մի քանի նախկին քաղաքական գործիչների, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերի հետ: Հիմնադրամի նպատակը կրթություն քարոզելն Է եւ կարիքավոր երեխաներին օգնելը:
GEMS կրթական ցանցը, որը հրաժարվել Է մեկնաբանել Բիլ Քլինթոնի վարձատրման վերաբերյալ հրապարակված տվյալները, հաստատված Է Դուբայում եւ 50 դպրոց Է ղեկավարում Մերձավոր Արեւելքի, Հյուսիսային Ամերիկայի, Եվրոպայի, Ասիայի եւ Աֆրիկայի 19 երկրներում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ: Билл Клинтон получил более $5,5 миллиона за работу в фонде ОАЭ
Бывший президент США Билл Клинтон получил от одной из образовательных сетей ОАЭ более 5,5 миллиона долларов с 2011 года за то, что он возглавлял ее благотворительный фонд. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает издание Arabian Business.
Клинтон, являвшийся президентом США с 1993 по 2001 год, в декабре 2010 года получил от сети школ GEMS Education предложение стать почетным председателем благотворительной организации Varkey GEMS Foundation.
Согласно налоговой декларации, обнародованной супругой экс-президента Хиллари Клинтон, занимавшей ранее пост госсекретаря США, начиная с 2011 года он получил 5 миллионов 625 тысяч долларов от GEMS Education.
Эти данные были обнародованы в рамках предвыборной президентской кампании Хилари Клинтон. Цифры за 2015 год не приводятся.
Кроме того, экс-президент США получил 500 тысяч долларов за речь на Форуме по путешествиям и туризму в Абу-Даби в апреле 2013 года.
Фонд Varkey GEMS Foundation работает сразу с несколькими бывшими политиками, в том числе с бывшим премьером Великобритании Тони Блэром. Целью фонда является пропаганда образования и помощь нуждающимся детям.
Образовательная сеть GEMS, которая отказалась комментировать обнародованные данные о вознаграждении Биллу Клинтону, базируется в Дубае и руководит 50 школами в 19 странах Ближнего Востока, Северной Америки, Европы, Азии и Африки.