Airbus-ի նոր տեխնոլոգիան ուղեւորներին Լոնդոնից Նյու Յորք կհասցնի մեկ ժամում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Airbus ընկերությունն ստացել Է ռեակտիվ ինքնաթիռի մշակման արտոնագիր, որը կկարողանա ուղեւորներին Լոնդոնից Նյու Յորք հասցնել մեկ ժամում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով  The Independent-ին:
«Օդային երթեւեկության գերարագ մեթոդի» արտոնագիրն ԱՄՆ-ում Արտոնագրերի եւ ապրանքանիշերի հանձնաժողովի կողմից հավանության Է արժանացել տրվելուց չորս տարի անց: Հայտնի Է, որ ինքնաթիռը ենթադրում Է ռեակտիվ շարժիչի օգտագործում:
Կոնցեռնի ֆրանսիացի ներկայացուցիչը ճշտել Է, որ նոր ինքնաթիռը կարող Է կրկնակի արագ շարժվել 2003 թվականին շահագործումից հանված «Կոնկորդից», որը երթեւեկում Էր ժամում 1350 մղոն արագությամբ:
Այսպես, Փարիզից Սան Ֆրանցիսկո թռիչքը (5600 մղոն) կարելի Է հաղթահարել երեք ժամում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Новая технология Airbus доставит пассажиров из Лондона в Нью-Йорк за час
Компания Airbus получила патент на разработку реактивного самолета, который сможет доставить пассажиров из Лондона в Нью-Йорк за один час, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Патент на "ультра-быстрый метод воздушного передвижения" был одобрен в США комиссией по патентам и товарным знакам спустя четыре года после того, как был подан. Известно, что самолет предполагает использование реактивного двигателя.
Французский представитель концерна уточнил, что новый самолет сможет двигаться вдвое быстрее снятого с эксплуатации в 2003 году "Конкорда", который курсировал со скоростью 1350 миль в час.