Կիմ Չեն Ընը հայտարարել Է ԱՄՆ-ի եւ Հարավային Կորեայի դեմ պատերազմի պատրաստվելու անհրաժեշտության մասին
Կիմ Չեն Ընը հայտարարել Է ԱՄՆ-ի եւ Հարավային Կորեայի դեմ պատերազմի պատրաստվելու
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը ներկա Է եղել Ժողովրդական Հանրապետության ռազմաօդային ուժերի զորավարժություններին, որոնք համարել Է «ԱՄՆ-ի եւ Հարավային Կորեայի դեմ պատերազմի նախապատրաստություն»: Ինչպես հաղորդել Կորեայի կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը, Կիմ Չեն Ընն այդ հայտարարությունն արել Է Կալմա ռազմակայան այցելելուց հետո. որը գտնվում Է Վոնսան նավահանգստային քաղաքից ոչ հեռու՝երկրի՝ արեւելյան ափին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վարժանքը, որը գործակալությունն անվանել Է ռազմաօդային մրցումներ», անցկացվել Է 1950 – 1953 թվականների Կորեական պատերազմի արդյունքներով զինադադարի համաձայնագրի ստորագրման 62-րդ տարեդարձի առթիվ:
Այս մրցույթը «պետք Է արմատական շրջադարձ իրականացնի զինավարժանքներում, որոնք նպատակամված են պատերազմի նախապատրաստմանը, որը լի Է ամերիկացի իմպերիալիստների եւ կորեացի մի խումբ խամաճիկների հետ հաշվեհարդար տեսնելու ցանկությամբ, խամաճիկներ, որոնք համակված լինելով ամերիկամետ խելացնորությամբ, դիմակայություն են հրահրում հայրենակիցների միջեւ», մեջբերում Է Կորեայի կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը ԿԺԴՀ-ի առաջնորդի խոսքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ким Чен Ын заявил о необходимости готовиться к войне с США и Южной Кореей
Лидер КНДР Ким Чен Ын присутствовал на учениях ВВС народной республики, которые назвал "подготовкой к войне с США и Южной Кореей". Как сообщило агентство ЦТАК, Ким Чен Ын сделал это заявление по итогам визита на военную базу Кальма недалеко от портового города Вонсан на восточном побережье страны.
Тренировка, которую ЦТАК назвал "военно-воздушными соревнованиями", была проведена по случаю 62-й годовщины подписания соглашения о перемирии по итогам Корейской войны 1950-1953 гг.
Этот конкурс "должен осуществить радикальный поворот в учениях, направленных на подготовку к войне, полной желания свести счеты с американскими империалистами и группой южнокорейских марионеток, которые, будучи охвачены проамериканской психопатией, разжигают противостояние между соотечественниками", цитирует ЦТАК лидера КНДР.