Արևմտյան Աֆրիկայում գրանցվել է Էբոլա վիրուսով վարակվելու 105 նոր դեպք
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հուլիսի 16-ից ի վեր Արևմտյան Աֆրիկայում գրանցել է Էբոլա վիրուսի հարուցած հիվանդությունից մահվան 18 դեպք և վարակման 105 նոր դեպք: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով ՏԱՍՍ-ին, այս մասին են վկայում են Ժնևում տարածված վիճակագրական տվյալները:
Ընդամենը համաճարակի սկսկվելուց հետո Գվինեայում, Լիբերիայում եւ Սիեռա Լեոնեում վտանգավոր հիվանդությունից մահացել է 11 հազար 279 մարդ, վարակվել՝ 27 հազար 748-ը:
Հիվանդանալու դեպքեր են գրանցվել նաեւ Մալիում, Նիգերիայում, Սենեգալում, Իսպանիայում, Մեծ Բրիտանիայում եւ ԱՄՆ-ում: Այդուհանդերձ, այս երկրների մեծ մասում վարակվածների թիվը չի  գերազանցում տասը: Բացառություն է կազմում Նիգերիան, որտեղ Էբոլա վիրուսով վարակվել է քսան մարդ, եւ մահացել են ութը:

С 16 июля в Западной Африке зафиксировано 105 новых случаев заражения Эболой
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) зафиксировала с 16 июля в Западной Африке 18 случаев смерти от болезни, вызванной вирусом Эбола, и 105 новых фактов заражений. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
Об этом свидетельствуют статистические данные опубликованные в Женеве.
Всего с начала эпидемии в Либерии, Сьерра-Леоне и Гвинее от опасной болезни скончались 11 тыс. 279 человек, 27 тыс. 748 - заразились.
Случаи заболевания зафиксированы также в Мали, Нигерии, Сенегале, Италии, Испании, Великобритании и США. Тем не менее, в большинстве этих стран число инфицированных не превышает 10 человек. Исключение составляет Нигерия, где вирусом заразились 20 человек, и восемь скончались.