Հայաստանում քննարկել են ՌԴ-ի հետ միգրացիոն համագործակցությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանն ընդունել է ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության (ԴՄԾ) հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Լեոնիդ Տրիշկինին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՏԿԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, սա Լ. Տրիշկինի առաջին այցն էր ՏԿԱԻՆ:
Հուլիսի 7-ին կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միգրացիոն ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության համագործակցության հարցերն ու սպասվող ծրագրերը: Նախարար Երիցյանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել ՌԴ մուտքի խնդիր ունեցող ՀՀ քաղաքացիների հարցին՝ հատկապես ՌԴ-ում բնակվող այն 173000 ՀՀ քաղաքացիներին, ովքեր, գտնվելով ՌԴ տարածքում, դժվարանում են լքել Ռուսաստանի տարածքը, քանի որ հետո ՌԴ վերադառնալու խնդիր են ունենալու:
Քննարկվել են նաև ՀՀ-ում ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության և համապատասխանաբար ՌԴ-ում ՏԿԱԻՆ ներկայացուցչության իրավական կարգավիճակի հարցերը:
Նախարար Արմեն Երիցյանն ու Լեոնիդ Տրիշկինը պայմանավորվել են համատեղ քայլեր և լուծումներ մշակել քննարկված հարցերի շուրջ:

В Армении обсудили вопросы миграционного сотрудничества с РФ
Министр ТУЧС РА Армен Ерицян принял главу армянского представительства Федеральной миграционной службы РФ  Леонида Тришкина. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МТУЧС, это первый визит Тришкина в министерство.
В ходе состоявшейся 7 июля беседы обсуждались проблемы сотрудничества РА и РФ в миграционной сфере, а также  намечаемые планы.  Министр Ерицян обратил особое внимание  на вопрос граждан РА, имеющих  въездную визу в РФ,  особенно  проживающих в РФ 173 тысяч граждан, которые  испытывают затруднения с выездом из РФ, поскольку есть проблема возвращения в Россию.
Обсуждались также вопросы правового урегулирования  представительства МТУЧС РА в России и  ФМС РФ в Армении.
Армен Ерицян и Леонид Тришкин договорились разработать меры  и возможные шаги по обсужденным вопросам.