Հայաստանում քննարկել են ՌԴ-ի հետ միգրացիոն համագործակցությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանն ընդունել է ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության (ԴՄԾ) հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Լեոնիդ Տրիշկինին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՏԿԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, սա Լ. Տրիշկինի առաջին այցն էր ՏԿԱԻՆ:
Հուլիսի 7-ին կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միգրացիոն ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության համագործակցության հարցերն ու սպասվող ծրագրերը: Նախարար Երիցյանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել ՌԴ մուտքի խնդիր ունեցող ՀՀ քաղաքացիների հարցին՝ հատկապես ՌԴ-ում բնակվող այն 173000 ՀՀ քաղաքացիներին, ովքեր, գտնվելով ՌԴ տարածքում, դժվարանում են լքել Ռուսաստանի տարածքը, քանի որ հետո ՌԴ վերադառնալու խնդիր են ունենալու:
Քննարկվել են նաև ՀՀ-ում ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության և համապատասխանաբար ՌԴ-ում ՏԿԱԻՆ ներկայացուցչության իրավական կարգավիճակի հարցերը:
Նախարար Արմեն Երիցյանն ու Լեոնիդ Տրիշկինը պայմանավորվել են համատեղ քայլեր և լուծումներ մշակել քննարկված հարցերի շուրջ:

Issues regarding to migration cooperation with RF were discussed in Armenia
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. The Minister of Territorial Administration and Emergency Situations Armen Yeritsyan received the director of the RF Federal Migration Service of the Armenian mission Leonid Trishkin. As “Armenpress” was informed from the Information and Public Relations Department of the Ministry of TAES, this was the first visit of L. Trishkin to the Ministry of TAES.
Issues concerning cooperation over migration between the Republic of Armenia and the Russian Federation and expected projects were discussed during the meeting held on July 7. Minister Yeritsyan paid a special attention to the problem of the citizens of the Republic of Armenia who have entry problems to Russia, particularly, to those 173000 citizens of the Republic of Armenia who are in the territory of the RF, but have difficulty with leaving the territory of Russia as they will encounter problems later, when they try to return to Russia.
Minister Armen Yeritsyan and Leonid Trishkin agreed to take joint actions and find solutions for the issues discussed.