ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը Իրանի իշխանությունների հետ քննարկել Է միջուկային ծրագրին վերաբերող համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոն Իրանի ղեկավարության հետ քննարկել Է միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ապագա համապարփակ համաձայնագրի կատարման ստուգումների հարցը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է հուլիսի 3-ին ՄԱԳԱՏԷ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում Է, որ Ամանոն Թեհրանից վերադառնալուց առաջ Իրանի ղեկավարության հետ իրանական միջուկային ծրագրի հնարավոր ռազմական բաղադրիչների հարցերը քննարկել Է համապարփակ համաձայնագրի մշակման շուրջ միջազգային միջնորդների «վեցյակի» եւ Իրանի բանակցությունների համատեքստում, որն ավարտական փուլ Է թեւակոխել Վիեննայում:
«Ես կարծում եմ, որ երկու կողմերն ավելի լավ են ըմբռնում  դեպի կարգավորում առաջխաղացման առանձին քայլերը, թեեւ ավելի շատ աշխատանք կպահանջվի»,-հայտարարության մեջ ներկայացված Է Ամանոյի խոսքը:
Դրանում ասվում Է, որ Ամանոն հանդիպումներ Է ունեցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի եւ Անվտանգության բարձրագույն ազգային խորհրդի քարտուղար Ալի Շամհանիի հետ: Դրանցից առաջ Վիեննայում Ամանոն հանդիպում Է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ:
ՄԱԳԱՏԷ-ի հաղորդագրության մեջ նաեւ ասվում Է, որ Ամանոյի՝ Թեհրան այցի նպատակը եղել Է «իրանական միջուկային ծրագրի մնացած բոլոր հարցերի լուծմանն ուղղված աշխատանքի շարունակումը, ներառյալ հնարավոր ռազմական ասպեկտները պարզելը»:
Բանակցությունների ընթացքում նաեւ արծարծվել Է գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի մշակման՝  Վիեննայում ընթացող գործընթացը, որի վրա աշխատում են միջազգային միջնորդների «վեցյակը» եւ Իրանը, եւ որի կատարումը պետք Է ստուգի ՄԱԳԱՏԷ-ն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Глава МАГАТЭ обсудил с властями Ирана будущее соглашение по ИЯП
Гендиректор Международного агентства поатомной энергии (МАГАТЭ) Юкия Амано обсудил сруководством Ирана вопросы проверки соблюдения будущего всеобъемлющего соглашения поядерной программе, говорится взаявлении, распространенном впятницу МАГАТЭ.
В частности, взаявлении говорится, что повозвращении изТегерана Амано обсудил сруководством Ирана вопросы возможных военных измерений иранской ядерной программы вконтексте переговоров "шестерки" международных посредников иИрана повыработке всеобъемлющего соглашения, которое находится взавершающей стадии вВене.
"Я считаю, что уобеих сторон есть лучшее понимание некоторых шагов попродвижению (к урегулированию), хотя потребуется больше работы",— приводятся слова Амано взаявлении.
В нем говорится, что Амано провел встречи спрезидентом Ирана Хасаном Роухани исекретарем Верховного национального совета безопасности Али Шамхани. Перед этим вВене Аманов встречался сглавой МИД Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом.
В сообщении МАГАТЭ также говорится, что целью визита Амано вТегеран было "продвижение работы поразрешению всех остающихся вопросов иранской ядерной программы, включая прояснения возможных военных аспектов".
В ходе переговоров также затрагивался идущий вВене процесс выработки совместного всеобъемлющего плана действий, надкоторым работают "шестерка" международных посредников иИран, ипроверять исполнение которого предстоит МАГАТЭ.