Քարու անապատում աշխարհի խոշորագույն աստղադիտակի կառուցման առաջին փուլը կնստի 650 մլն եվրո
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Աֆրիկայի Քարու անապատում աշխարհի խոշորագույն «մեկկիլոմետրանոց աստղադիտակի» կառուցման առաջին փուլը կնստի 650 միլիոն եվրո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է նախագծի տնօրեն Բեռնի Ֆանարոֆը: «Տնօրենների խորհուրդը որոշել Է, որ աստղադիտակի ստեղծման առաջին փուլի արժեքը չպետք Է գերազանցի 650 միլիոն եվրոն: Երկրորդ փուլը շատ ավելի թանկ կարժենա, բայց դրա համար կպահանջվի յոթ – ութ տարի»,- հայտարարել Է նա Դուրբանում կայացած աստղագիտական կոնգրեսում: Այժմ Քարուում ընթանում Է «Մեերքատ» աստղադիտակի կառուցումը, որը «Մեկ քառակուսի կիլոմետր մակերեսով անտենաների զանգվածի» (Square Kilometer Array - SKA) կամ «Մեկկիլոմետրանոց աստղադիտակի» նախակարապետն Է:
«Մեերքատը» կունենա 12 – 18 մետր տրամագծով 64 անտենաներ եւ պետք Է 2017 թվականի կեսերին սկսի հետազոտել Տիեզերքը: 2021 թվականին դրա անտենաները կմիանան SKA-ի 133 ափսեներին: «Այսպիսով, SKA-ի առաջին փուլում գործի կդրվի 197 անտենա»,- ասել Է Ֆանարոֆը:
SKA-ի 2,1 միլիարդ դոլար արժողությամբ ընդհանուր միջազգային նախագծում «Մեերքատի» բաժինը կազմում Է 25 տոկոս: SKA կոնսորցիումի մեջ մտնում են ինը երկրներ՝ Կանադան, Չինաստանը, Մեծ Բրիտանաիա, Գերմանիան, Իտալիան, Նիդեռլանդները, Շվեդիան, Հարավային Աֆրիկայի Հանրապետությունը, Նոր Զելանդիան եւ Ավստրալիան: Վիթխարի աստղադիտակը պետք Է կառուցված լինի 2024 թվականին:
Ֆանարոֆը նշել Է, որ մասնակից երկրների կառավարությունները մտադիր են ստեղծել միջազգային կազմակերպություն, որպեսզի SKA-ի նախագծի ֆինանսավորումն ապահովեն մինչեւ 2018 թվականին դա կառուցման սկիզբը:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, ստեղծվող ինտեգրալ կառուցվածքի զգայունությունը պետք Է այնքան բարձր լինի, որ թույլ տա գրանցել 15 պարսեկ (գրեթե 46 լուսային տարի) հեռավորությունից եկող ազդանշանները, ինչն զգալիորեն կմեծացնի արտաերկրային բանականության հայտնաբերման շանսերը: Շուրջ 3 հազար անտենաները ցանցին  միացած կլինեն գերհամակարգիչների միջոցով՝ ի վերջո կազմելով վիրտուալ անտենա՝ մեկ քառակուսի կիլոմետր մակերեսով ափսե:
«Մենք կկարողանանք Տիեզերքում տեսնել այն, ինչն անմատչելի Է մյուսներին: Աֆրիկան արժանի վայր Է դառնում  գիտական հետազոտությունների համար»,- ընդգծել Է Բեռնի Ֆանարոֆը:

Первая стадия строительства "километрового телескопа" в ЮАР обойдется в €650 млн
Первая стадия строительства крупнейшего в мире "километрового телескопа" в южноафриканской пустыне Кару обойдется в €650 млн, сообщил директор проекта Берни Фанарофф. "Совет директоров решил, что стоимость первой стадии создания телескопа не должна превышать €650 млн. Вторая стадия обойдется гораздо дороже, но на нее уйдет семь-восемь лет", - заявил он на астрономическом конгрессе в Дурбане.
Сейчас в Кару идет сооружение телескопа "Мееркат", который является предвестником "Массива с площадью антенн в квадратный километр" (Square Kilometer Array - SKA)или "Километрового телескопа", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мееркат" будет иметь 64 антенны диаметром 12-18 метров и должен в середине 2017 года начать исследовать Вселенную. В 2021 году его антенны присоединятся к 133 тарелкам SKA. "Таким образом, на первой стадии SKA будут задействованы 197 антенн", - сказал Фанарофф.
Доля "Меерката" в международном проекте SKA общей стоимостью $2,1 млрд составляет 25 процентов. В консорциум SKA входят десять стран - Канада, Китай, Великобритания, Германия, Италия, Нидерланды, Швеция, ЮАР, Новая Зеландия и Австралия. Гигантский телескоп должен быть возведен в 2024 году.
Фанарофф отметил, что правительства стран-участниц намерены создать международную организацию, чтобы обеспечить финансирование проекта SKA к началу его возведения в 2018 году.
Чувствительность создаваемой интегральной конструкции должна быть настолько высока, чтобы позволить зарегистрировать сигнал, приходящий с расстояния 15 парсеков (почти 49 световых лет), что значительно увеличит шансы обнаружения внеземного разума. Около 3 тысяч антенн будут соединены в сеть при помощи суперкомпьютеров, образуя в итоге единую виртуальную антенну - тарелку площадью в один квадратный километр.
"Мы сможем увидеть во Вселенной то, что недоступно другим. Африка становится достойным местом для научных исследований", - подчеркнул Фанарофф.