Բելգիայում Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչող թուրք պատգամավորը հեռացվել է կուսակցության շարքերից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի Հումանիստական ժողովրդավարական կենտրոն կուսակցության թուրք պատգամավոր Մահինուր Օզդեմիրը հեռացվել է կուսակցության շարքերից Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը`վկայակոչելով Massispost.com-ը, այս մասին պատմել է անձամբ Օզդեմիրը: Հումանիստական ժողովրդավարական կենտրոն կուսակցության ղեկավար Բենոիթ Լութգենն ավելի վաղը հայտնել էր իրենց վճռականության մասին, որ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող ցանկացած մեկը կհեռացվի իրենց քաղաքական ուժի շարքերից: «Մեր կուսակցության մեջ ցանկացած ժխտողի առկայության պարագայում նա անմիջապես կհեռացվի մեր շարքերից»,- ասել է Լութգենը:
Մահինուր Օզդեմիրը, ով առաջինն է Բելգիայի խորհրդարան մուտք գործել գլխաշորով, բոյկոտել էր խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի համար մեկ րոպե լռության պահը` հայտնելով, որ «Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևը պարտադիր չէ»: Հետագայում նա հրաժարվել էր նաև ստորագրել իր կուսակցության ղեկավար Լութգենի կողմից առաջարկված կոմյունիկեն, որը 1915 թվականի դեպքերը ճանաչում էր որպես ցեղասպանություն:

Turkish politician expelled from Belgium party for refusing to recognize Armenian Genocide
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. A Turkish member of the Belgian parliament was expelled from her political party on Friday for not recognizing the Armenian Genocide.
Mahinur Ozdemir, who is the first woman with a headscarf to become member of the Belgian parliament, told Anadolu Agency that she refused to recognize the 1915 events as genocide and was later expelled by a committee from her party, the Humanist Democratic Centre (CHD).
As reports “Armenpress” citing Massispost.com, President of the CHD, Benoit Lutgen, said last week that any member of the CHD who denied the Armenian Genocide would be expelled from the party. “Should there be any genocide denier in our party, then he or she will be immediately discarded.” Lutgen stated.
Ozdemir boycotted a moment of silence in the parliament to commemorate the 1915 Genocide, she said, “there is no court order that enforces one to recognize the events concerning Armenians and that the European Parliament’s resolution in April for recognition of the 1915 events is not binding”.
Ozdemir told Anadolu Agency that CHD President Lutgen wanted her to sign a communique recognizing the 1915 events and told her she would be expelled from the party if she refused.