2015-ին 4 խոշոր ցուցադրություններ տեղի կունենան Հայոց ցեղասպանության թեմայով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված 4 խոշոր ցուցադրություններ տեղի կունենան Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում 2015 թվականի երկրորդ կեսին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագարողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Համահայկական խաղերի կապակցությամբ օգոստոսի 1-ին կներկայացվի բացառիկ ժամանակավոր ցուցադրություն՝ «Հայկական սպորտը և մարմնամարզությունն Օսմանյան կայսրությունում» թեմայով: Առաջին նման ցուցադրությունը բացվել է 2009 թվականին սահմանափակ տարածքում: «Այդ ընթացքում մեր հավաքածուն այս թեմայի շուրջ եռապատկվել է»,- ասաց Դեմոյանը:
Իսկ հուլիսի 8-12-ը կայանալու է 15 տարվա մեջ ցեղասպանագետների ամենամասշտաբային հավաքը Հայաստանում: Ցեղասպանությունների ուսումնասիրությամբ զբաղվող 250-300 մասնագետներ կգան Երևան՝ մասնակցելու ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ համաժողովին:

Major exhibitions on Armenian Genocide to be held in 2015
YEREVAN, 26 MAY, ARMENPRESS. 4 major exhibitions dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide will be held at the Armenian Genocide Museum-Institute in the second half of 2015. The Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan stated this during the meeting with the journalists.
On the occasion of the Pan-Armenian Games, an exclusive temporary exhibition titled "The Armenian Sport and the Gymnastics in the Ottoman Empire." will be presented on 1 August. Such first exhibition was opened in 2009 in a limited area. "During that our collection on this subject has tripled," Demoyan underlined.
On July 8-12, the largest meeting of the genocide studies experts for the last 15 years will be held in Armenia. 250-300 experts, who conduct the genocide studies, will visit Armenia to participate in the 12th Conference of the International Association of Genocide Scholars.