ՀՀ և Լատվիայի նախագահները բարձր են գնահատել միջպետական հարաբերությունների դինամիկան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության և ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովներին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Լատվիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռիգայում հանդիպում է ունեցել Լատվիայի Հանրապետության Նախագահ Անդրիս Բերզինշի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, երկու երկրների նախագահները բարձր են գնահատել փոխըմբռնման ոգով զարգացող հայ-լատվիական քաղաքական երկխոսությունն ու միջպետական հարաբերությունների դինամիկան և ընդգծել այդ դինամիկան զարգացնելու կարևորությունը: Սերժ Սարգսյանը և Անդրիս Բերզինշը երկկողմ հարաբերությունների օրակարգից բացի, քննարկել են Եվրամիության հետ Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության հետագա ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը Լատվիայի Նախագահը նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու Հայաստանի որոշումը, իր գնահատմամբ, պրագմատիկ որոշում էր, իսկ ՀՀ բազմակողմ հավասարակշիռ մոտեցումը ողջունելի է: Ըստ նրա, այսօր ԵՄ-ում դրա արդյունավետությունն ու օգտակարությունն ավելի ու ավելի են ըմբռնում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է բարեկամ Լատվիայի հետ զարգացնել հարաբերությունները նաև տնտեսական ոլորտում: Նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ընդհանուր սկզբունքների հիման վրա բարեփոխումների իրականացման և երկրում ժողովրդավարության խորացման ուղղությամբ:

Президенты Армении и Латвии высоко оценили динамику межгосударственных отношений
Находящийся с рабочим визитом в Риге для участия в саммитах Европейской народной партии и Восточного партнерства ЕС президент Армении Серж Саргсян встретился с президентом Латвийской Республики Андрисом Берзиньшом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, главы двух государств высоко оценили развивающийся в духе взаимопонимания армяно-литовский политический диалог и динамику межгосударственных отношений, подчеркнув важность развития этой динамики.
Кроме вопросов двусторонней повестки, стороны обсудили дальнейший ход развития сотрудничества Армении с ЕС.
Президент Латвии отметил, что решение Армении о присоединении к Евразийскому экономическому союзу, по его мнению, было прагматичным, а многосторонний взвешенный подход Армении приветствуется. По его словам, сегодня в ЕС все больше и больше понимают эффективность и полезность этого.
Серж Саргсян отметил, что Армения заинтересована в развитии отношений с дружественной Латвией в экономической сфере. Президент подтвердил обязательство Армении по реализации реформ на основе общих ценностей и углублению демократии в стране.