ՀՀ և Լատվիայի նախագահները բարձր են գնահատել միջպետական հարաբերությունների դինամիկան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության և ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովներին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Լատվիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռիգայում հանդիպում է ունեցել Լատվիայի Հանրապետության Նախագահ Անդրիս Բերզինշի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, երկու երկրների նախագահները բարձր են գնահատել փոխըմբռնման ոգով զարգացող հայ-լատվիական քաղաքական երկխոսությունն ու միջպետական հարաբերությունների դինամիկան և ընդգծել այդ դինամիկան զարգացնելու կարևորությունը: Սերժ Սարգսյանը և Անդրիս Բերզինշը երկկողմ հարաբերությունների օրակարգից բացի, քննարկել են Եվրամիության հետ Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության հետագա ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը Լատվիայի Նախագահը նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու Հայաստանի որոշումը, իր գնահատմամբ, պրագմատիկ որոշում էր, իսկ ՀՀ բազմակողմ հավասարակշիռ մոտեցումը ողջունելի է: Ըստ նրա, այսօր ԵՄ-ում դրա արդյունավետությունն ու օգտակարությունն ավելի ու ավելի են ըմբռնում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է բարեկամ Լատվիայի հետ զարգացնել հարաբերությունները նաև տնտեսական ոլորտում: Նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ընդհանուր սկզբունքների հիման վրա բարեփոխումների իրականացման և երկրում ժողովրդավարության խորացման ուղղությամբ:

Armenian and Latvian Presidents praise dynamics of interstate relations
YEREVAN, 21 MAY, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan, who is on a working visit to the Republic of Latvia with the purpose of participating in the summit of the European People’s Party and the Eastern Partnership summit, had today a meeting with President of the Republic of Latvia Andris Bērziņš.
As the Public Relations and Mass Media Department of the Structure to the Office of the President of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the heads of both states praised the Armenian-Latvian political dialogue growing with the spirit of mutual understanding and the dynamics of interstate relations and emphasized the importance of enhancing the dynamics. In addition to the items on the agenda of bilateral relations, Serzh Sargsyan and Andris Bērziņš discussed issues on the future of cooperation between the European Union and the Republic of Armenia.
During the meeting, the President of Latvia mentioned that Armenia’s decision to accede to the Eurasian Economic Union was pragmatic and Armenia’s multilateral balanced approach was commendable. President Serzh Sargsyan emphasized that Armenia was interested in enhancing relations with the friendly Latvia in the economic sector as well.