Բրիտանացի իրավաբանը Ցեղասպանությունը մեթոդաբանորեն կազմակերպված հանցագործություն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մահվան երթի «ամենադասական» օրինակը տեղի է ունեցել Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ցեղասպանության և մարդկության դեմ հանցագործության հանրագիտարան»-ում լույս տեսած հոդվածում գրել է Լոնդոնի «Միդլսեքս» համալսարանի իրավաբանության պրոֆեսոր և իրավագիտության բաժնի ղեկավար Ջոշուա Կաստելինոն: Նրա աշխատության` Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող հատվածը տեղ է գտել ՀՀ ԱԳՆ հրապարակած հատուկ հավելվածում, որում տեղ են գտել Մեծ եղեռնի վերաբերյալ օտարերկրյա պատմաբանների գիտական գնահատականներն ու մեկնաբանությունները:
«Պատմական փաստերը վկայում են, որ մահվան երթը մեթոդաբանորեն կազմակերպված և համակարգված կերպով իրականացված էր, այն ակնհայտ մտադրված ցեղասպանություն էր, որին կարողացան հասնել տարբեր միջոցներով` ներառյալ վայրագ սպանությունները, դանդաղ սովամահությունը և ջրազրկումը, վնասվածքների և ուժասպառության պատճառով մահը: Ենթադրվում է, որ այս ցեղասպանությունը պատասխանատու է մեկ ու կես միլիոն հայերի սպանության համար: Թեպետ դժվար է հստակեցնել այն մարդկանց թիվը, ովքեր անհետացան մահվան երթում, այն  պայմանները, որոնցում աքսորված հայերը մահացան, կատարվածը վերածում է համամարդկային պատմության առանձնացող դրվագներից մեկի անգամ իրենց առանձնահատուկ դաժանությամբ և վայրագությամբ աչքի ընկնող երթերի թվում»,- նշել է Ջոշուա Կաստելինոն:

British lawyer views Armenian Genocide as a crime that was methodically organized
YEREVAN, 20 MAY, ARMENPRESS. “The most classic” example of a death march was set during the Armenian Genocide that took place in the Ottoman Empire in 1915. As “Armenpress” reports, this is what Professor of Law at Middlesex University of London and Dean of the Law Department Joshua Castellino wrote in his article released in the Encyclopedia of Genocide and Crimes Against Humanity. The part of his article about the Armenian Genocide has been included in a special annex published by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
“The historical facts show that the death march was perpetrated methodically and in a coordinated manner. It was an overtly planned genocide that the Turks managed to perpetrate through different measures, including atrocious killings, slowing starving people to death and depriving them of water and death caused by injuries and fatigue. It is assumed that this genocide was the cause of the murder of 1.5 million Armenians. Even though it is hard to specify the number of people who disappeared during the death march, the conditions under which the exiled Armenians died, what happened turns into one of the episodes in the history of mankind, even with the number of marches that are unique in their brutality and savageness,” mentioned Joshua Castellino.