ՀՀ ազգային արխիվում բացվեց «Արմտագի պատուհան» պլակատների ցուցադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային արխիվում բացվեց «ԱրմՏԱԳ-ի պատուհան» պլակատների ցուցադրությունը: Ցուցադրությանը ներկայացված են Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Արմտագի` Հայկական հեռագրական գործակալության (ներկայումս` «Արմենպրես» լրատվական գործակալություն) նախաձեռնությամբ ստեղծված 112 պլակատների մի մասը:
«ԱրմՏԱԳ-ի պատուհան» պլակատների ցուցադրությանը բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը և «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը:
«Մենք այսօր բացում ենք բացառիկ և շատ հետաքրքրիր ցուցադրություն՝  ծաղրանկարների մի շարք, որն ստեղծվել է Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին: Մենք ենթադրում ենք, որ առաջին նկարը ստեղծվել է 1941թվականի օգոստոսին: Խորհրդային հանրապետությունների մայրաքաղաքների օրինակով Հայկական հեռագրական գործակալությունը (Արմտագ, ներկայումս` «Արմենպրես» լրատվական գործակալություն) 1941թվականին տեղադրում է մի ցուցափեղկ, որտեղ շաբաթը մեկ ներկայացվում են հայ նկարիչների երգիծական հակաֆաշիստական պլակատները, բանաստեղծների տեքստերով: Ընդհանուր առմամբ ստեղծվել է 112 ծաղրանկար, սակայն այսօր ոչ բոլորն են ներկայացվել ցուցադրությանը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`նշեց ՀՀ ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը և հավելեց, որ Հայրենական պատերազմի տարիներին ամեն երկուշաբթի կամ երեքշաբթի բազմաթիվ մարդիկ հավաքվում էին այդ ցուցափեղկի մոտ՝ դիտելու հերթական ծաղրանկարը, որոնք մեծ էմոցիոնալ զգացմունքներ էին առաջացնում նրանց մեջ, ինչը պատերազմի այդ դաժան պայմաններում շատ կարևոր էր:
Իր հերթին «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը շեշտեց, որ Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին հայ ժողովրդի հարյուր հազարավոր զավակների հետ զենք վերցրեցին նաև Հայհեռագործի լրագրողները: «Այսօր մենք խոսում ենք առաջին հերթին լրագրողների սխրագործությունների մասին, սա լրագրողների սխրանքների յուրատեսակ մի ձև էր: Արմտագը կամ Հայհեռագործը «Արմենպրես» լրատվական գործակալության նախկին անվանումն է, որը Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի գործին լծվեց ոչ միայն զենքով, այլև իր տաղանդավոր ծաղրանկարիչների և լրագրողների գրչով և վրձնով: Ինչպես ծաղրանկարների մեծ մասի հեղինակ և ստեղծագործական խմբի ղեկավար Սերգեյ Արուտչյանն է բնորոշել, «վրձինը գրիչ էր, գրիչը` վրձին», այսինքն սուր խոսքով և գեղեցիկ ճիշտ պատկերներով նրանք ծաղրել են ֆաշիզմի արատները, քողազերծող պլակատները ոգևորում էին հայ ժողովրդին, ամրացնում հավատը հաղթանակի նկատմամբ»,-շեշտեց նա և հավելեց, որ ժամանակակիցները փաստում են. Արմտագի պատուհաններն ընդունվում էին բացառիկ ոգևորությամբ:
«Մեծ հաղթանակի էսքիզներ.Արմտագի պատուհան» գիրք-ալբոմի ազդօրինակը, որտեղ զետեղված են Արմտագի ստեղծած 112 պլակատները, «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն  Արամ Անանյանը նվիրաբերեց ՀՀ ազգային արխիվին:
«Մեծ հաղթանակի էսքիզներ. Արմտագի պատուհան» գիրք-ալբոմի հրատարակվել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ հովանավորությամբ` ի դեմս «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանի:
Հայկական հեռագրական գործակալությունը պլակատների թողարկման գործում, որը տևել է մինչև 1943 թվականի կեսերը, ընդգրկել էր Երևանում գտնվող լավագույն նկարիչներին` Սերգեյ Արուտչյանին, Աշոտ Մամաջանյանին, Սեդրակ Ռաշմաջյանին, Լևոն Գենչին, Շավարշ Հովհաննիսյանին, որոնք պատրաստել են 112 պլակատ, որոնց տեքստերը գրել են բանաստեղծներ Նաիրի Զարյանը, Սուրեն Վահունին և Արտյոմ Շահբազը(Արտավազդ Շահբազյանը 1941թվականի աշնանը զորակոչվել է բանակ և զոհվել ռազմաճակատում):
Հրատարակվող պլակատները 1943 թվականին ընդունվել են պահպանության պետական արխիվ: Առաջին անգամ դրանց մի մասը ցուցադրվել է 2010 թվականին Հայրենական մեծ պատերազմում խորհրդային ժողովրդի տարած հաղթանակի 65-ամյակին:

В Национальном архиве Армении состоялся показ плакатов “Окно АрмТАГ-а”
В Национальном архиве Армении открылась выставка плакатов “Окно АрмТАГ”. Как сообщает «Арменпресс», на выставке представлена часть из 112 плакатов, созданных по инициативе АрмТАГ (ныне ИА “Арменпресс”) в годы Великой Отечественной войны. Открыли выставку директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян и директор информационного агентства “Арменпресс” Арам Ананян.
“Мы сегодня начали эксклюзивный и очень интересный показ – цикл карикатур, которые были созданы в годы Великой Отечественной войны. Предполагаем, что первый плакат был создан в августе 1941 года. По примеру столиц советских республик, Армянское телеграфное агентство АрмТАГ в 1941 году установило специальную витрину, на которой еженедельно осуществлялся показ антифашистских карикатур со стихотворными текстами, исполненные армянскими художниками. В общем, были созданы 112 таких карикатур, часть из которых демонстрируется сегодня, - сказал директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян. – В годы войны, каждый понедельник или вторник люди собирались перед витриной, чтобы ознакомится с очередной карикатурой, которые вызывали у них сильные положительные эмоции, что было очень важным в тяжелых условиях войны”.
Директор информационного агентства “Арменпресс” Арам Ананян в свою очередь подчеркнул, что в годы Великой Отечественной войны, как и сотни тысяч представителей армянского народа, взяли оружие в руки также журналисты Арм ТАГ.
“Сегодня мы, в первую очередь, говорим о героизме журналистов, это был специфический героизм. АрмТАГ – прежнее название информационного агентства “Арменпресс”, и в годы войны оно внесла свой вклад в дело победы не только оружием, но и пером и кистью талантливых журналистов и карикатуристов. Как сказал автор большинства карикатур и руководитель творческой группы Сергей Арутчян, “кисть была ручкой, ручка – кистью”. То есть, острым словом и изображением высмеивались дефекты фашизма, разоблачительные плакаты воодушевляли армянский народ, укрепляли его веру в победу”, - сказал Ананян, добавив, что современники подтверждают, что “окна АрмТАГа” воспринимались с исключительным воодушевлением.
Первый экземпляр книги-альбома “Эскизы великой победы: окна АрмТАГ-а”, где отображены все 112 плакатов АрмТАГ-а, директор “Арменпресс” подарил Национальному архиву Армении.
Книга-альбом “Эскизы великой победы: окна АрмТАГ-а” издана при спонсорстве ЗАО “Газпром Армения”, в лице его генерального директора Вардана Арутюняна.
В деле создания плакатов АрмТАГ, которое продлилось до середины 1943 года, свою лепту внесли лучшие художники Еревана – Сергей Арутчян, Седрак Рашманджян, Левон Генчи и Шаварш Арутюнян. Тексты к ним написали поэты Наири Зарян, Сурен Вагуни и Артем Шахбаз (Артавазд Шахбазян осенью 1941 года был призван в армию и погиб на фронте).
Плакаты в 1943 году были сданы в архив Гохрана. Впервые часть плакатов была продемонстрирована в 2010 году, к 65-летию победы советского народа в Великой Отечественной войне.