ՀՀ ազգային արխիվում բացվեց «Արմտագի պատուհան» պլակատների ցուցադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային արխիվում բացվեց «ԱրմՏԱԳ-ի պատուհան» պլակատների ցուցադրությունը: Ցուցադրությանը ներկայացված են Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Արմտագի` Հայկական հեռագրական գործակալության (ներկայումս` «Արմենպրես» լրատվական գործակալություն) նախաձեռնությամբ ստեղծված 112 պլակատների մի մասը:
«ԱրմՏԱԳ-ի պատուհան» պլակատների ցուցադրությանը բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը և «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը:
«Մենք այսօր բացում ենք բացառիկ և շատ հետաքրքրիր ցուցադրություն՝  ծաղրանկարների մի շարք, որն ստեղծվել է Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին: Մենք ենթադրում ենք, որ առաջին նկարը ստեղծվել է 1941թվականի օգոստոսին: Խորհրդային հանրապետությունների մայրաքաղաքների օրինակով Հայկական հեռագրական գործակալությունը (Արմտագ, ներկայումս` «Արմենպրես» լրատվական գործակալություն) 1941թվականին տեղադրում է մի ցուցափեղկ, որտեղ շաբաթը մեկ ներկայացվում են հայ նկարիչների երգիծական հակաֆաշիստական պլակատները, բանաստեղծների տեքստերով: Ընդհանուր առմամբ ստեղծվել է 112 ծաղրանկար, սակայն այսօր ոչ բոլորն են ներկայացվել ցուցադրությանը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`նշեց ՀՀ ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը և հավելեց, որ Հայրենական պատերազմի տարիներին ամեն երկուշաբթի կամ երեքշաբթի բազմաթիվ մարդիկ հավաքվում էին այդ ցուցափեղկի մոտ՝ դիտելու հերթական ծաղրանկարը, որոնք մեծ էմոցիոնալ զգացմունքներ էին առաջացնում նրանց մեջ, ինչը պատերազմի այդ դաժան պայմաններում շատ կարևոր էր:
Իր հերթին «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը շեշտեց, որ Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին հայ ժողովրդի հարյուր հազարավոր զավակների հետ զենք վերցրեցին նաև Հայհեռագործի լրագրողները: «Այսօր մենք խոսում ենք առաջին հերթին լրագրողների սխրագործությունների մասին, սա լրագրողների սխրանքների յուրատեսակ մի ձև էր: Արմտագը կամ Հայհեռագործը «Արմենպրես» լրատվական գործակալության նախկին անվանումն է, որը Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի գործին լծվեց ոչ միայն զենքով, այլև իր տաղանդավոր ծաղրանկարիչների և լրագրողների գրչով և վրձնով: Ինչպես ծաղրանկարների մեծ մասի հեղինակ և ստեղծագործական խմբի ղեկավար Սերգեյ Արուտչյանն է բնորոշել, «վրձինը գրիչ էր, գրիչը` վրձին», այսինքն սուր խոսքով և գեղեցիկ ճիշտ պատկերներով նրանք ծաղրել են ֆաշիզմի արատները, քողազերծող պլակատները ոգևորում էին հայ ժողովրդին, ամրացնում հավատը հաղթանակի նկատմամբ»,-շեշտեց նա և հավելեց, որ ժամանակակիցները փաստում են. Արմտագի պատուհաններն ընդունվում էին բացառիկ ոգևորությամբ:
«Մեծ հաղթանակի էսքիզներ.Արմտագի պատուհան» գիրք-ալբոմի ազդօրինակը, որտեղ զետեղված են Արմտագի ստեղծած 112 պլակատները, «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն  Արամ Անանյանը նվիրաբերեց ՀՀ ազգային արխիվին:
«Մեծ հաղթանակի էսքիզներ. Արմտագի պատուհան» գիրք-ալբոմի հրատարակվել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ հովանավորությամբ` ի դեմս «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանի:
Հայկական հեռագրական գործակալությունը պլակատների թողարկման գործում, որը տևել է մինչև 1943 թվականի կեսերը, ընդգրկել էր Երևանում գտնվող լավագույն նկարիչներին` Սերգեյ Արուտչյանին, Աշոտ Մամաջանյանին, Սեդրակ Ռաշմաջյանին, Լևոն Գենչին, Շավարշ Հովհաննիսյանին, որոնք պատրաստել են 112 պլակատ, որոնց տեքստերը գրել են բանաստեղծներ Նաիրի Զարյանը, Սուրեն Վահունին և Արտյոմ Շահբազը(Արտավազդ Շահբազյանը 1941թվականի աշնանը զորակոչվել է բանակ և զոհվել ռազմաճակատում):
Հրատարակվող պլակատները 1943 թվականին ընդունվել են պահպանության պետական արխիվ: Առաջին անգամ դրանց մի մասը ցուցադրվել է 2010 թվականին Հայրենական մեծ պատերազմում խորհրդային ժողովրդի տարած հաղթանակի 65-ամյակին:

"Window of Armtag" posters exhibition opened in National Archives of Armenia
YEREVAN, 5 MAY, ARMENPRESS. "Window of Armtag" posters exhibition opened in the National Archives of the Republic of Armenia. A part of 112 posters of the Great Patriotic War are represented in the exhibition, which were created on the initiative of “Armtag” Armenian Telegraph Agency (currently "Armenpress" news agency).
The Director of the National Archives of the Republic of Armenia Amatuni Virabyan and the Director of "Armenpress" News Agency Aram Ananyan made opening remarks during the "Window of Armtag" poster exhibition.
"Today we are opening a unique and very interesting exhibition, a series of caricatures, which had been established during the Great Patriotic War years. We assume that the first painting was created in August 1941. “Armtag” Telegraph Agency (currently "Armenpress" news agency) by the example of the Soviet Republics’ capitals, in 1941, established a showcase, where the satirical anti-fascist posters of the Armenian artists by poets’ texts were represented once a week. Generally, 112 caricatures were created, but today not all of them is presented at the exhibition,'' as “Armenpress” reports, the Director of the National Archives of the Republic of Armenia Amatuni Virabyan noted and added, that during the Great Patriotic war years, every Monday or Tuesday many people gathered near the window to watch the caricature, which caused great emotional feeling in them, which was very important in that brutal war conditions.
In turn, the Director of "Armenpress" News Agency Aram Ananyan underscored that during the Great Patriotic War, the reporters of “HayHerGorts” took up arms with the hundreds of thousands of the Armenian children.
"Today, first and foremost we are talking about the heroic deeds of the journalists, this was a unique form of heroic deed of the journalists. “Armtag” or “HayHerGorts” was the previous name of the "Armenpress" news agency, which worked for the victory in the Great Patriotic War not only with weapons, but also with the pen and brush of its talented caricaturists and journalists. As the author of the major caricatures and the Head of the creative group Sergey Arootchyan described, that “the brush was pen and the pen was brush”, that is to say, they mocked the defects of the fascism by their acute word and beautiful pictures. The exposing posters were inspiring the Armenian people and strengthen their faith in victory," Ananyan highlighted and added, the contemporaries prove that the windows of “Armtag” were accepted with exceptional enthusiasm.