Միջազգային եվրոպական շարժումը ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև
ՌԻԳԱ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ռիգայում Միջազգային եվրոպական շարժում կազմակերպության դաշնային ժողովի ժամանակ միջազգային և ազգային կազմակերպությունների 40-ից ավելի պատվիրակություններ, այդ թվում՝ Թուրքիայից, ապրիլի 25-ին միաձայն ընդունել են Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության կայքը, բանաձևը 1915 թ. իրադարձությունները ճանաչում է ցեղասպանություն՝ համաձայն ՄԱԿ-ի 1948 թ. Ցեղասպանությունների կանխարգելման և դատապարտման կոնվենցիայի: Փաստաղթղթի հեղինակներից է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպությունը և Հայաստանի Եվրոպական շարժումը:
Այս փաստաթղթի ընդունմամբ՝  Միջազգային եվրոպական շարժումը միանում է   20-ից ավելի այն երկրներին, բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններին և հաստատություններին,  որոնց թվում են  Եվրոպական խորհրդարանը (1987 և 2015 թ.), Եվրոպայի խորհուրդը (2001) և Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովը (2015 թ), որոնք արդեն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը:
Բանաձևը դատապարտում է մարդկության դեմ հանցագործությունների բոլոր ձևերը և ցեղասպանությունը, և խորապես արհամարհում ժխտման փորձերը: Այն նաև հույս է հայտնում, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կհանգեցնի հայ և թուրք ժողովուրդների հարաբերությունների կարգավորմանը` իբրև լավագույն օրինակ նշելով ֆրանս-գերմանական հաշտությունը և համագործակցությունը:
«Միջազգային եվրոպական շարժումը Եվրոպայում գործող կարևոր կազմակերպություն է, որն ունի 70 տարվա պատմություն: Մենք երախտապարտ ենք, որ այս կազմակերպությունը, որը միշտ հանդես է եկել եվրոպական արժեքների կողմից, այս կարևոր տարում իր ձայնն ավելացրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչող բազմաթիվ ձայներին»,- ասել է ՀԵԲ-ի տնօրեն Էդուարդո Լորենցո Օչոան:
«Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ունի երկու նպատակ. առաջինը՝ կանխարգելել հետագա ցեղասպանությունները, և երկրորդ՝ ստեղծել հայ-թուրքական բարիդրացիական հարաբերություններ: Հայ-թուրքական սահմանը, ցավոք, դեռևս փակ է, առկա են տարածաշրջանային անվտանգության լուրջ խնդիրներ, որոնց լուծման բանալին գտնվում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային և, հատկապես, Թուրքիայի կողմից ճանաչման մեջ»,- իր հերթին նշել է Հայաստանի եվրոպական շարժման նախագահ Վիկտոր Ենգիբարյանը:
Միջազգային Եվրոպական շարժման երկօրյա գագաթաժողովի ողջ ընթացքում հարցը քննարկվում էր թե՛ աշխատանքային խմբերի, թե՛ անձնական զրույցների և թե լիագումար նիստի ընթացքում:

European Movement adopts a resolution on the Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. The European Movement International (EMI), a pan-European organisation promoting European integration, has adopted by unanimity a resolution on the Armenian Genocide during its Federal Assembly taking place in Riga on 24-25 April. With the adoption of this text, the European Movement is "joining its voice to over twenty states, a number of international organisations and institutions including the European Parliament (in 1987 and in 2015), the Council of Europe (in 2001), and EURONEST PA (in 2015) which have already recognised the Armenian Genocide."
“EuFoA” informed “Armenpress” that European Friends of Armenia (EuFoA) was one of the co-authors of the resolution, along with the Armenian chapter of the EMI. EuFoA Director, Mr Eduardo Lorenzo Ochoa, comments: "The European Movement is an important European organisation with a magnificent history of almost 70 years of existence. We are very grateful that this organisation that has always been in the avant-garde of the European values and the EU construction has added its voice to so many others commemorating the victims of the Armenian Genocide during this special year."
Board of the Europeam Movement International (Source: http://europeanmovement.eu/news/european-movement-international-elects-new-board-and-decides-political-future/) In the resolution, the European Movement "condemns all forms of crimes against humanity and genocide and deeply deplores attempts of their denial" and "hopes that recognition of the Armenian Genocide by Turkey will intertwine the historical reconciliation between the Armenian and Turkish peoples."
Mr Viktor Yengibaryan, president of European Movement - Armenia, adds: "The recognition of Armenian Genocide by the European Movement should contribute to security in the region and Armenian-Turkish rapprochement. For the European Movement in Armenia it is an honour and duty to be a part of this process."
The European Movement International is a pan-European organisation founded in 1948, with its Secretariat currently based in Brussels. It is composed of 33 national chapters in most European countries, as well as 22 international associations. Among them are European political parties (including three biggest pan-European parties) and youth organisations (including Young European Federalists - JEF and European Students' Forum - AEGEE). Its main goal is to spread European values and a further EU integration. EuFoA is an associated member of the EMI since 2014.
Many prominent European political figures are part of the European Movement: British Prime Minister Winston Churchill was one of its Honorary Presidents and French President Valéry Giscard d'Estaing one of its Presidents.
Some of the biggest achievements of the EMI include the creation of the Council of Europe and the prestigious university College of Europe.