Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես է բացվել Մինսկում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինսկի Բարեկամության տանը ապրիլի 16-ին Բելառուսում ՀՀ դեսպանությունը հայ համայնքի աջակցությամբ կազմակերպել էր ցուցահանդես՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ցուցահանդեսին իրենց աշխատանքներն էին ներկայացրել բելառուսահայ նկարիչներ և քանդակագործներ Գրիգոր Դանիելյանը, Լևոն Դարբինյանը, Արմեն Սարդարովը, Սպարտակ Հարությունյանը և Հռիփսիմե Գևորգյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ցուցահանդեսին ներկա էին Բելառուսում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Բելառուսում ՀՀ դեսպան Արմեն Խաչատրյանը՝ խոսելով 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում թուրքերի կողմից հայ ազգի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության մասին: Դեսպանը նշեց, որ հոգևոր արժեքներով, հավատքով ու ապրելու տենչով ապրող ու ստեղծագործող ազգը սպանելն անհնար է: Նա իր շնորհակալությունը հայտնեց բոլոր նրանց, ովքեր կիսում են հայ ժողովրդի վիշտը:
Ելույթով հանդես եկավ նաև Բելառուս-Հայաստան բարեկամության ընկերակցության նախագահ Նաում Գալպերովիչը:
Ցուցահանդեսին ներկայացված էին նաև Արևմտյան Հայաստանի գեղատեսիլ վայրերին, հայկական ճարտարապետության կոթողներին, կրթօջախներին, մշակութային ժառանգությանը և Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող արխիվային նկարներ:

В Минске открылась выставка, посвященная 100-летию Геноцида армян
В Доме дружбы в Минске 16-го апреля открылась выставка, посвященная 100-летию Геноцида армян. Выставка открыта посольством Армении при содействии армянской общины. На выставке представлены работы художников и скульпторов Беларуси армянского происхождения Григора Даниэляна, Левона Дарбиняна, Армена Сардарова, Спартака Арутюняна, Рипсимэ Геворгян.
Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью МИД Армении, на открытии присутствовали аккредитованные в Беларуси послы, общественно-политические деятели, дипломаты, представители армянской общины, пресса.
Открыл выставку посол Армении в Беларуси Армен Хачатрян, который говорил о Геноциде армян в Османской империи. Он поблагодарил всех тех, кто делит боль армянского народа.
Выступил председатель общества дружбы Беларусь-Армения Наум Гальперович.
На выставленных картинах были изображены живописные места в Западной Армении, шедевры армянской архитектуры, очаги культуры и образования и архивные фото по истории Геноцида армян.