Այվազովսկու և հայկական առաջին տպագիր Աստվածաշնչի հոբելյանները կներառվեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հովհաննես Այվազովսկու և հայկական առաջին տպագիր Աստվածաշնչի հոբելյանները կներառվեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հոբելյանների ցանկում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի արտաքին հարաբերությունների և հասարակայնության հետ կապերի հարցով օգնական Էրիկ Ֆալտի տեղեկացմամբ` Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության կողմից պատրաստված` Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան (Թեոդոսիա, 1817 թ.) 200-ամյակի և Հայկական առաջին տպագիր Աստվածաշնչի ստեղծման (Ամստերդամ, 1666 թ.) 350-ամյակի հայտերն ընդունվել են՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2016-2017 թվականների հոբելյանների ցանկում ներառվելու համար: «Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակը» անվանակարգը ներկայացվել է Ռուսաստանի Դաշնության հետ՝ Իտալիայի աջակցությամբ: «Հայկական առաջին տպագիր Աստվածաշնչի 350-ամյակը» անվանակարգի ներկայացմանն աջակցել են Ֆրանսիան և Նիդերլանդների Թագավորությունը:
Ըստ կանոնակարգի` հայտերը վերջնական հաստատման ընթացակարգով կներկայացվեն Գործադիր խորհրդի, այնուհետև` Գլխավոր գագաթաժողովի հաստատմանը:
1956 թվականից սկսած` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն իր մասնակցությունն ունի անդամ պետությունների կողմից նշվող պատմական իրադարձությունները կամ հայտնի մարդկանց հո­բելյանները հանրահռչակելու գործում: Այդ նպատակով յու­րաքանչյուր 2 տարվա համար հաստատվում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների օրացույցները, որոնք կազմվում են անդամ երկրներից ստացված` համապատասխան հիմնավորմամբ հայտերով:

Anniversaries of Hovhannes Aivazovksy and the first printed Bible in Armenian to be included in UNESCO List
Anniversaries of Hovhannes Aivazovksy and the first printed Bible in Armenian to be
included in UNESCO List
YEREVAN, 13 APRIL, ARMENPRESS. The anniversaries of Hovhannes Aivazovsky and the first printed Bible in Armenian will be included in the UNESCO List of Anniversaries, as the Department of Public Relations of the Ministry of Culture of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”. Assistant Director-General for External Relations and Public Information at UNESCO Éric Falt reports that the applications for the 200th birthday anniversary of Hovhannes Aivazovsky (Teodosia, 1817) and the 350th anniversary of the creation of the first printed Bible in Armenian (Amsterdam, 1666) prepared by the Ministry of Culture of the Republic of Armenia have been approved to be included in the 2016-17 List of Anniversaries of UNESCO. The “200th Birthday Anniversary of Hovhannes Aivazovsky” category was presented along with the Russian Federation with the support of Italy. France and the Kingdom of the Netherlands supported the presentation of the “350th anniversary of the First Printed Bible in Armenian” category.
According to rules and regulations, the applications will be submitted by the procedure of final approval to the Executive Board and later to the General Summit for approval.